Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » 2024-ben mennyi a kistermelői...

2024-ben mennyi a kistermelői összeghatár és 2025-ben mennyi lesz?

Figyelt kérdés
Láttam kistermelőséggel kapcsolatos írást, de konkrétan nem tudom mennyi és sehol sem láttam erről információt. Jó pár évvel ezelőtt 8 millió forint volt, azonban azon cikkek óta eltelt 5 vagy több is.
dec. 22. 12:45
 1/6 anonim ***** válasza:
dec. 22. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Ezen belül merre esetleg? Rengeteget olvasok utána de sehol semmi. Mondjuk mióta 2023-tól csoportra is bontották se az összeget nem látom, se azt mennyit lehetne maximálisan termelni.
dec. 22. 13:46
 3/6 anonim ***** válasza:

Őstermelő a megnevezése annak a kistermelőnek amire gondolsz és máris megkapod a googléban,hogy "az éves minimálbér 5x-ösét meg nem haladó összegig"...azaz..."idén 16 008 000 Ft-ig adómentes".


[link]


De ez csak SZJA mentességre és átalányadózásra vonatkozik. Illetékfizetési kötelezettség van, csak elég kevés az is,(a támogatások nélküli bevételed 20%-ának 18%-a vagy valami ilyesmi,szóval lényegében 5-d része annak amit amúgy fizetnél)de a nyugdíjad is az alapján kapod majd. Illetve,ha mellette főállásban melózol,akkor nincs illetékfizetési kötelezettség sem. (A nyomtatvány kitöltő súgója alapján legalábbis)


A lényeg,hogy általában az éves minimálbér 5x-öse a felső határ.

[link]

E szerint 2025-ben adómentes bevételi értékhatár az átalányadózóknál: 17.448.000 forint.


Fontos,hogy ez bevétel,ami nem egyenlő a haszonnal/nyereséggel.

dec. 23. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

(Miheztartás végett egy kisboltban havonta van ennyi bevétel falun) -legalábbis egy régi videóban ahol a cba-s néni panaszkodott a polgira,aki nyitott eus pénzből egy saját boltot és a közmunkásokat olyan ajándékkártyákkal vagy mikkel fizette ki,amit csak az ő boltjában tudtak levásárolni, ott emlékeim szerint a 25millás havi bevételének erőteljes csökkenéséről adott hangot a hölgyike.


(Ha jobban belegondolsz a termékeket ők is megveszik,az alkalmazottakat is fizetik, van rezsi is, hely is kell nekik ez mind lejön a bevételből)

dec. 23. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
3-as régebben volt róla letölthető dokumentumom. Ott nagyjából az elején olvasható volt, hogy 8 millió forintos bevételig az őstermelő kistermelőnek minősül. Több mindent csinálhat egy kistermelő, mint egy őstermelő legalábbis ez jön le, no, valószínűleg itt is fel kell venni a tevékenységeket. A kérdésem nem az adózás miatt fontos, hanem mert elvileg a 8 millió egy felső határa volt ennek, hogy ez változott-e (elvileg kellene, kellett volna) mivel minden ment szépen fentebb. A kérdésem azért lenne fontos, mivel egyéni vállalkozó is lehet kistermelő és az értékhatárt be kell tartani, ha nem tartod be akkor fogalmam sincs mi történik, hogyan tovább. Mondjuk érdekes, mert alapanyagból eladhatsz 20000 kg-ig, de egy 2000 Ft/kg-os tétel esetén már 1 tonna esetén 20 millió a bevétel. Nem az adómentességen van a hangsúly, hanem, hogy egyáltalán egyéni vállalkozóként mekkora bevételig lehet csinálni, mondjuk a kistermelői mennyiségek szépen le vannak írva, már van bővített kategóriája is, ahol több mézet, alapterméket, tojást, stb adhatsz el, de régebben meg volt, határozva az is, hogy csak 8 milliós bevételi határig lehetsz kistermelő, ami eléggé nonszensz, mert akkor a 20000 kg-os alaptermék eladási mennyiséggel vannak termékek, amiknél 2000 kg esetén megvan az adott összeg, ha az alapterméked 4000 Ft/kg-os áron el tudod adni. Nem tudom, hogy ezt előre kellene tudni, vagy hogyan működik az egész, mivel a maximumok szépen le vannak írva, azokat meg sem haladnám, de idővel az összegem lehet több lesz és nem tudom mekkora a mostani ilyen limit, régen ez le volt írva tisztán, de ennek van már vagy több mint 5 éve, hogy a 8 millió alatti bevétellel rendelkező őstermelő kistermelőnek minősül, ebből gondolom, ha túlléped akkor már nem annak minősülsz, viszont a limitek közelében sem vagyok ilyen szempontból és az új kategóriák szerinti 1-esbe tartoznék bőven.
dec. 23. 07:45
 6/6 anonim ***** válasza:

[link]


Az átalányadózás beviteli értékhatára a minimálbér 10x-ese. Az adómentes rész a minimálbér 5xöséig terjed. Kisvállalkozókra ugyanúgy a 90%-os költséghányad érvényes ,mint az őstermelőkre. Másokra 40 vagy 80%.


[link]

További enyhítés,hogy az átalányadózó kistermelőknél a felső határ a minimálbér 50x-ese, nem 10xese.(De csak kistermelői tevékenységből lehet bevétele!)


Tehát évi 34.896.000 forint helyett 174.480.000Ft összegig választhatod az átalányadózást,aminek a 17.448.000 Ft-os részéig adómentes vagy kisvállalkozóként is. A többi adókulcs alá esőnél(aki nem kisvállalkozó) ettől kevesebb lesz az adómentes felső határ.


Az,hogy kisvállalkozói tevékenységnek mi minősül az megint más kérdés.

dec. 24. 04:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!