TBSZ számlanyitáshoz és ETF vásárláshoz melyik brókercéget ajánlanátok?
Kezdő befektető volnék, eddig állampapírban tartottam a pénzem, most emelkedett a fizetésem és gondoltam belevágok a tőzsdébe is. Úgy tervezem, hogy továbbra is teszek még állampapírba, de valamennyit most már ETF-ekbe is, az S&P500-ra gondoltam első körben, aztán, ha jobban beleásom magam a témába, majd diverzifikálom a portfólióm.
Ehhez első körben szükségem lenne egy TBSZ számlára, mert akkor sok adótól megszabadulok és amúgyis tőzsdére hosszútávon érdemes befektetni. A két brókercég, amik közt gondolkozom az Interactive Brokers és a Lightyear. Olvastam, hogy utóbbi könnyebben kezelhető felületet ad és talán alacsonyabb díjakkal dolgozik, de talán kevésbé megbízható, mert nincs olyan régóta a piacon. A devizaváltás költsége nem befolyásol, mert használok Revolutot. Ti melyiket ajánlanátok? Meg ami még érdekel, hogy mennyire bonyolult lejelenteni a NAV-nak őket?
Úgy tudom, TBSZ csak ennél a két nemzetközi brókernél van a nagy magyarországi bankokon kívül. A hagyományos bankokat érdemesebb elkerülni, a tőzsdei szolgáltatásaik általában fapadosak, rugalmatlanok és rendkívül drágák. Egyedül az jó bennük, hogy nagy múltú és tőkeerős pénzügyi intézetek állnak mögöttük garanciaként, meg van magyar nyelvű telefonos és bankfióki ügyfélszolgálat, akik fogják a kezedet. Meg ők a TBSZ számlát bejelentik helyetted, így neked nincs vele más dolgod.
Ahogy #1 is írta, Lightyear küld egy részletes leírást, lépésről-lépésre elmondják, mit hogyan kell csinálnod, egyébként kb. annyi az egész, hogy az általuk küldött PDF-et elküldöd Ügyfélkapun a NAV-nak. IBKR-el nincs ilyen tapasztalatom, de gondolom nagyjából ugyanígy működik ott is. Nem hiszem, hogy ennek kell befolyásolnia a döntést.
A Lightyear fő előnye, hogy rémesen egyszerű a felületük. Kezdőként is nagyon egyszerű vele boldogulni. Komolyabb napon belüli kereskedéshez már zavaróbb tud lenni, de ha csak hosszú távon fektetsz be, akkor ez nem okoz gondot. A webes felületük szinte teljesen megegyezik a mobil appal, ha akarnál se tudsz komolyabb nézetet kicsikarni belőlük.
Interactive Brokers webes felülete jóval komolyabb, összetettebb elemzésekre is alkalmas, de kezdőként ez lehet, hogy inkább nehezíti az eligazodást és nem segíti a dolgodat. A mobil felületüket nem ismerem.
Interactive Brokers több féle részvényt és ETF-et kínál, pl. magyar tőzsdeindex és magyar részvények is vásárolhatók náluk, amik Lightyearen nem elérhetők.
Mivel minimum deposit a legtöbb brókernél nincs, így kockázat mentesen tudsz kísérletezni bármelyikkel. Azt viszont jobb tudni, hogy tört arányban csak részvényeket tudsz általában venni (pl. 0.043242 db Tesla). Így részvényt akár 10-20 forintért is tudsz venni, még $1 deposit sem kell hozzá.
Az ETF-eket viszont csak egész darabszámban tudod megvenni, így mindenképp be kell fizetned annyi pénzt, amennyi a kiválasztott ETF árfolyamának egész szorzataihoz elég.
Lightyearnél nincs ilyen, de az Interactive Brokesnél lehet ingyenes demo számlát nyitni, amin virtuális pénzzel tudsz kísérletezni. Ezzel akkor is érdemes élni, ha esetleg valódi pénzzel a másikat választod. Így ismerkedhetsz a másik felülettel és annak lehetőségeivel, de főleg tudsz kísérletezni, hogy más döntéseid milyen eredménnyel járnának rövidebb és hosszabb távon.
Pl. A valódi pénzed ETF-ekben tartod, de a virtuális pénzből veszel az ETF-ek mellé részvényeket is és láthatod, hogyan befolyásolja az eredményeidet.
Nézz utána a részleteknek, de úgy tudom, hogy amíg a Lightyearnél teljesen ingyenes a TBSZ, addig az Interactive Brokersnél van számlavezetési díj (nem tudom, hogy számlánként külön, vagy egyszeri díja van az összes TBSZ számládra). Ennek különösen akkor lesz majd jelentősége, ha nem csak egy TBSZ-ed lesz.
Márpedig a TBSZ jellegéből adódik, hogy mivel befizetni csak a 0. gyűjtőévben tudsz rá, ezért évente új TBSZ-t kell nyitnod hozzá, hogy újabb pénzeket tudj befektetni. Mindegyik TBSZ 5 évig él, tehát a második évben már két TBSZ számlád lesz, a harmadikban három, a negyedikben négy, az ötödikben öt, aztán amikor az első megszűnik, akkor nyitsz egy újat a következő évre.
Ennyire közel az év végéhez már nem biztos, hogy érdemes (talán nem is engedik) az idei évre megnyitni a TBSZ-t, mert a megnyitási év végével mindenképp lezárják és utána nem tudsz erre a számlára több pénzt befizetni. Viszont egy hónap alatt túl sok pénzt összegyűjteni sem tudnál rajta. Jobban jársz, ha azt a pénzt, amit most befizetnél inkább rövid lejáratú állampapírban kamattal tartod adómentesen és majd csak a jövő év elején megnyitott TBSZ-be fizeted be.
A Revolutnak egyre romlik a váltási árfolyama, díjai és csomag függően limitált is, hogy mennyit válthatsz egy hónapban náluk. Ezzel érdemes számolni, mert ha kifutsz a limitből, akkor magasabb díjat fizetsz a váltásért.
Interactive Brokersnél nem tudom, hogy van (esélyes, hogy ugyanígy), de a Lightyearnél a kártyás fizetés csak egy összeghatárig ingyenes. Utána már díja van a kártyás fizetésnek, ezért érdemesebb Revolutról átutalással küldeni a pénzt, nem kártyával befizetni. Az utalások a Revolut oldalán és a Lightyearnél is ingyenesek.
Viszont a Revolut számla, amiről a Lightyear megkapja a pénzt nem a te neveden van, így ne lepődj meg, ha külön be fogják kérni a tranzakció bizonylatát, hogy ellenőrizzék, hogy a tiéd a számla. Ezt a Revolut account menüjéből le tudod tölteni és a Lightyearnél a dokumentumoknál feltöltöd, aztán vársz. Csak számolj vele, hogy ez akár 1-2 nappal is megnyújthatja a befizetésed átfutását.
Arra figyelj majd oda, hogy Lightyearen és Interactive Brokersnél is több féle verziója elérhető ugyanannak az ETF-nek. S&P 500-ból is van legalább 6 féle, mert kínálnak $ £ € pénznemben és általában mindegyikből létezik distributing változat, ami fizet osztalékot (megkapod a pénzt a számládra, amit kivehetsz, vagy befektetheted újra akár másba is), meg accumulating, ami nem fizet osztalékot, hanem automatikusan beleforgatja az ETF értékébe, így neked nincs vele külön dolgod, de így pénzbeli bevételed sem, csak a befektetésed értéke nő tőle.
A részvények viszont a kibocsátó tőzsdétől függően állandó pénznemben vannak, nincsenek más pénznemű változataik, így ha akarsz venni angol, német és amerikai részvényeket is vegyesen, akkor azoknál a devizanem és ezek közti váltások nehezebben megkerülhetők. Érdemes a befizetések előtt átgondolnod, hogy milyen pénznemben akarsz vásárolni és abba válts Revoluton, hogy ne kelljen még egyszer átváltanod a bróker számláján.
Lightyearnél és IBKR-nél is vannak ajánlói kódok, amivel valamekkora (nem túl nagy) értékben ajándék részvényeket kaphatsz. Ha van az ismerősök között olyan, aki használja ezeket, akkor érdemes kérni tőlük egy kódot, így ők is kapnak egy kis jutalmat az ajánlásért, meg te is. Ha nincs ismerősnek, akkor szólj és küldök neked egyet.
Ha nagyon ráérsz aprópénzekkel szórakozni és van ennyi nélkülözhető pénzed, akkor akár csak az ajándék pénzért is érdemes lehet regisztrálni az egyik szolgáltatóhoz, ott befektetni egy kis pénzt arra az időre, amíg az ajándék pénzt kiveheted, aztán meg kivenni.
"Ennyire közel az év végéhez már nem biztos, hogy érdemes (talán nem is engedik) az idei évre megnyitni a TBSZ-t, mert a megnyitási év végével mindenképp lezárják és utána nem tudsz erre a számlára több pénzt befizetni. Viszont egy hónap alatt túl sok pénzt összegyűjteni sem tudnál rajta."
Ez azt jelenti, hogy 5 évig úgy marad, ahogy év végén lezárta a brókercég?
Se ki, se be, se kereskedés a rajta lévő eszközökkel, semmi?
#3 Ahogy #4 is írta. A nulladik a gyűjtő év, amikor nyitod, befizetni csak abban az évben lehet, aztán hozzátenni már nem tudsz. Kereskedni tudsz a rajta levő pénzzel, így több is lehet belőle, meg kevesebb is, csak kívülről nem tudsz hozzátenni.
Kivenni csak a TBSZ számla megszűntetésével tudsz róla pénzt, de akkor mindent ki kell venned. Ha 3 év után teszed, akkor kevesebb (10%) adót kell fizetned utána, ha 5 év után szűnteted meg, akkor teljesen adómentes a nyereséged.
Az ötödik év után dönthetsz úgy, hogy újabb öt évre meghosszabbítod, de ez a probléma a kérdezőnek még odébb van, így a részleteibe nem mennék bele.
Az viszont fontos, hogy egy szolgáltatónál egy évben csak egy TBSZ számlája lehet valakinek, viszont több szolgáltatónál ugyanabban az évben is lehet több TBSZ számlája az embernek, csak ennek kevés pénzzel nem biztos, hogy sok értelme van.
Eddig volt egy kiskapu, amit most foltoztak be egy törvény módosítással. Eddig ugyanis a szochó fizetési kötelezettséget elengedték akkor is, ha a TBSZ számlát valaki lejárat előtt feltörte. De már nem így van, mostantól a szochót is ugyanúgy be kell fizetni az 5 év előtti feltörés esetén, mintha nem is lett volna TBSZ számla, csak akkor érvényes a szochó mentesség, ha teljesülnek a TBSZ lejártával járó SZJA mentességi feltételek.
Érdemes rákeresni, hogy TBSZ ismertető, kb. az összes banknak, bróker cégnek és pénzintézetnek, valószínűleg a NAV-nak is van róla részletes leírása, hogy mi hogyan működik a TBSZ-el kapcsolatban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!