Ki fog dolgozni a magyar vállalkozóknak ha lelépnek a fiatalok továbbra is az országból, meddig tartható fenn az éhbér rendszer?
"meddig tartható fenn az éhbér rendszer?"
Nem a tiltakozáson múlik.
A teljes kifizethető bértömeget korlátozza teljes GDP. Ebből még lejönnek az adók, az eszközök amortizációja és a munkaadók haszna. Ez határozza meg a keresletet a hazai munkaerő piacon.
Ha a bérek túl alacsonyak más, elérhető országokhoz képest, akkor a munkaerő legmozgékonyabb része ott fog dolgozni. A munkavállalói kínálat csökken, a bérek emelkedhetnek. A gyengébb vállalkozók csődbe mennek vagy abbahagyják a termelést. Ezzel csökken az össz GDP, de nő az egy munkavállalóra eső.
De alapjában véve nem sokkal nő a termelékenység. És a megnövelt bérek begyorsítják az inflációt.
Nagyjából ez várható, ha közgazdasági szempontból nézzük. És nem csak "éhbérekről" nyafogunk.
"Ki fog dolgozni a magyar vállalkozóknak"
Azok, akik annyira el vannak kényelmesedve, hogy négyszer annyit külföldön nem dolgoznának. 440-es bruttó, 380-as nettó bért kevesellt egy kézbesítő kollégám, és elment külföldre. A nagy keresetért. Aztán két hónap alatt kiderült, hogy a nagy keresetért folyamatosan kell dolgozni napi 10 órát, és az ő becslése alapján négyszer annyit dolgozott duplája bérért. Úgyhogy három hónap elmúltával visszakuncsorogta magát hozzánk. Amúgy a nagy szája miatt nem szívesen vettem vissza. Csak azért tettem meg mégis, hogy elmesélhesse a tapasztalatait és helyretegye a többi fanyalgót és bérkeveslőt, hogy valóban van jó pénz kint, de azért 4-szer annyit kell dolgozni, mint itthon nálam! Szóval kint hatékonyabbak, termelékenyebbek, és a 100-120 küldeményt mindenképpen ki kell kézbesíteni naponta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!