Miért gyengül egy deviza, ha a vártnál alacsonyabb az infláció?
Nem ennyire egyszerű, a devizapiacon minden mindennel összefügg. Millió és millió dolog van, ami hatással van az árfolyamokra.
A hírek alapvetően nem számítanak, mert azokat már előre beárazza a piac. Ami többet számít az az, hogy az előrejelzést milyen mértékben igazolja a valós hír.
Amikor a jegybank csökkenti a kamatot, több gazdasági mechanizmus is elindul, amelyek közvetetten csökkenthetik a valuta árfolyamát:
1. Kisebb vonzerő a befektetők számára: A kamatok csökkentése azt jelenti, hogy az országban alacsonyabb lesz a megtérülés az állampapírokon és más befektetéseken. Ez csökkenti a külföldi befektetők érdeklődését a helyi valuta iránt, hiszen máshol magasabb hozamokat érhetnek el. Ha a külföldi befektetők eladják a helyi valutájukat, hogy máshová helyezzék át pénzüket, a valuta iránti kereslet csökken, ami az árfolyam csökkenéséhez vezet.
2. Tőke kiáramlás: A kisebb hozamok miatt a hazai befektetők is vonzóbbnak találhatják a külföldi befektetéseket. Ez valutakiáramláshoz vezethet, mivel a hazai befektetők külföldi valutát vásárolnak, hogy máshol fektessék be a pénzüket, így növelve a keresletet a külföldi valuták iránt, és csökkentve a saját valuta árfolyamát.
3. Inflációs várakozások: A kamatcsökkentés általában arra ösztönzi a gazdaságot, hogy növekedjen a hitelfelvétel és a fogyasztás, ami növelheti az inflációs nyomást. Ha az infláció növekedésére számítanak, a valuta értéke relatíve csökkenhet, mivel a vásárlóereje gyengül.
4. Devizapiaci spekuláció: A piaci szereplők gyakran a kamatcsökkentést gyengébb gazdasági kilátások jelének tekintik, ami tovább csökkenti a bizalmat az adott valuta iránt. Így spekulációs célból is eladhatják az adott valutát, amely további nyomást gyakorol az árfolyamra.
Összefoglalva: a jegybank kamatcsökkentése gyakran kisebb hozamot kínál a befektetőknek, növeli az inflációs nyomást, és csökkenti a valuta iránti keresletet, ami végül az árfolyam csökkenéséhez vezet.
#6: mert a magas kamatok megölik a gazdaságot...
Alacsony kamatok alacsonyabb hiteleket is eredményeznek és ez az ami pörgeti a gazdaságot végső soron.
A jegybanki alapkamat növelése az adott pénznem erősödésének, csökkentése az adott pénznem gyengülésének irányába hat.
Ha növekszik az infláció növelik a kamatot az infláció fékezésére, de ezzel együtt fékezik a gazdaságot is, ami növeli a munkanélküliséget.
Ha csökken az infláció akkor csökkentik a kamatot ami élénkíti a gazdaságot, és csökkenti a munkanélküliséget.
A csökkenő infláció alapján arra következtetnek a befektetők, hogy az alapkamat tovább csökkenthető, ami a pénznem gyengülésének az irányába hat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!