Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Miért jelent meg az első...

Miért jelent meg az első világháború után a tartós pénzromlàs?

Figyelt kérdés
Úgy tudom, hogy a modern értelemben vett infláció az első világháború előtt gyakorlatilag nem létezett, de különösen a második világháború után léteztek nagyon kis értékű pénznemek, és valóban nagy számértékű összegek; a második világháború előtt keletkezett irodalmi művek, illetve az az előtt játszódó regények, filmek, stb. is úgy általában mai szemmel nézve kicsi pénzösszegeket említenek (úgy értve, mint az élelmiszer, stb. árak jellemzően az adott pénznem vàltópénzében vannak kifejezve, illetve a két- vagy háromjegyű összegek már magasnak számítottak)

aug. 25. 08:52
 1/5 A kérdező kommentje:
Példaként lehetne emlegetni a 20. század elején vagy korábban íródott, ill. játszódó angol regényeket-filmeket, ahol az àrak jellemzően penny-ben és shilling-ben szerepelnek (vagyis meg se közelítik az 1 fontot), vagy az Indul a bakterhàz, ahol a Bendegúz a havi 2 pengős (bár akkor korona volt a hivatalos neve) fizetéséből jó pár ponyvaregényt meg tudott venni, vagy a "Pál utcai fiúk"-ban az édességárus 2 krajcárért (vagyis 0,02 korona (a regényben forint)) àrulta a dolgokat, vagy a Frankenstein-ben (18.-19. század fordulójàn játszódik) Viktor Frankenstein legjobb barátjának az apja mocskosul gazdagnak számított az évi 10000 (vagyis havi 833) gulden bevéte által, míg ma Svájcban a havi 833 frank jövedelem nagyjából a nyomorgáshoz lenne csak elég, vagy Victor Hugo "800 mérföld az Amazonas-on" című regényében a főgonosznál legfeljebb 500 franknak megfelelő pénz volt (ugyan gazdagnak nem számított, de nagyobb összeg volt nála), ami ha euróra átszámítjuk ezt a számot (6,5 frank/euró arányban cserélte le Franciaország a korábbi pénznemét), akkor ma 77 euró semmire sem lenne elég, és lehetne még folytatni.
aug. 25. 09:25
 2/5 anonim ***** válasza:
55%
Megszületett a hitelpénzrendszer.
aug. 25. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

mi az, hogy modern értelemben vett infláció?

Az infláció már nagyon korán megjelent, állandóan lehet olvasni arról, hogy pl. uralkodók olyan pénzt bocsátottak, ki, amelynek csökkent a nemesfém tartalma, ez is ugyanolyan infláció.

Római birodalomban is leírtak ilyesmit, magyar és más európai királyok is sűrűn csinálták ezt.

aug. 25. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Azért írtam, hogy modern értelemben vett infláció, mert úgy tudtam, hogy addig a pènzrontás az adott államfő által önkényesen hozott döntés volt, viszont az nem olyan régi dolog, hogy bármilyen beavatkozás nélkül is folyamatosan csökken a pénz értéke.
aug. 26. 21:21
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

"bármilyen beavatkozás nélkül is folyamatosan csökken a pénz értéke."


Höhöhö. Sajnos nem az van, hogy bármilyen beavatkozás nélkül, "csak úgy magától" csökken a pénz értéke.


Nyugodtan olvass utána, hogy pl. a jelenlegi és korábbi kormányok és a jegybank mit tesz azért, hogy infláció legyen - maradjunk annyiban, hogy ez az ő érdekük.


Nagyon röviden csak annyit, hogy az infláció egy rejtett adó - ha egy államnak a saját pénznemében van adóssága (pl. a magyar államnak ugye forintban), akkor ha a forint értéke csökken, akkor ugye az állam adósságának az értéke is logikusan csökken.


Nézz utána, hogy mennyi jelenlegi és a korábbi államadósság, hogy mit tett és mit tesz a kormány azért, hogy forintban tartsad a pénzed (forint állampapír), és hogy ezért nem akarnak eurót Magyarországon...

aug. 27. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!