Van még értelme állampapírba fektetni a pénzt?
11 milliót szeretnék megtakarítás céljából befektetni, az állampapírban gondolkozom, de még egyelőre elég zöldfülű vagyok ilyen téren. Kicsit tartok is tőle
Olyat is olvastam, hogy eléggé megkopott a fénye az állampapíroknak.
Milyen típusú állampapírba érdemes fektetni most? Mik a kockázatok? Milyen időközönként van kifizetés, amikor kivehetem a kamatot (vagy visszaforgathatom)?
“Milyen típusú állampapírba érdemes fektetni most?”
Céltól függ.
“Mik a kockázatok?”
- Hitelezési kockázat (Államcsőd, amelynek valószínűsége 0,02%)
- Kamatkockázat (a fix kamatozású papírok esetén a piaci érték változik miatta, a változó kamatozásúak esetén pedig a kifizetések)
- Újrabefektetési kockázat (ez is a kamatkockázat egyik vállfaja végül is.. azt jelenti, hogy ha a rövidebb futamidejű papírt választod akkor később rosszabb hozammal tudod újra befektetni, mint az a hozam, amit a hosszabb futamidejűvel nyersz)
“Milyen időközönként van kifizetés, amikor kivehetem a kamatot (vagy visszaforgathatom)?”
Legtöbb esetben évente van kamatkifizetés. Egyes változó kamatozású papírok negyedévente fizetnek. Minden papírnak van kibocsátási tájékoztatója, azt kell elolvasni és értelmezni, szerepel bennük minden információ. Visszaforgatni nem lehet a kamatot az adott sorozatba (kivéve Máp+), a kifizetett kamatból mindig az aktuálisan elérhető kínálatot lehet megvenni.
#10
Az emberek legnagyobb hányadának a b*dös életben nem lesz 11 millió forintja. Szóval tipikus esetben sok pénz volt 2023-ban és sok pénz lesz ez 2030-ban is.
Mindenképp érdemes fejleszteni a pénzügyi tudásodat, mert különben nem tudsz informált döntéseket hozni, csak találomra válogatsz mások tanácsai között és még csak azt sem tudod mérlegelni, hogy kinek a tanácsa mennyire komolyan vehető, vagy mennyire alaptalan baromság.
Ennyi hozzáértéssel az állampapír a legbiztonságosabb, mert ugyan nem kamatozik annyit, mint más, viszont kisebb a kockázata, így nagyot bukni nem tudsz rajta. Nemhogy kevesebb nem lesz, mint amennyit betettél, de még a kamatozása is fix és tervezhető, nem úgy mint a tőzsdei árfolyamok.
Ha majd egyszer eljutsz oda, hogy az ármozgásokat és a kockázatokat is mérlegelni tudod, akkor lehet, hogy bánni fogod, hogy most nem ebbe vagy abba tetted a pénzed. Viszont ha most hozzáértés nélkül bedobod a 11 misidet egy jól hangzó részvénybe, rögtön a szívedhez fogsz kapni, amikor jövő héten esetleg meglátod, hogy már 8 sincs belőle egy korrekció miatt és csak reménykedhetsz, hogy előbb visszatér az árfolyam a beszállási szintre, mint neked szükséged volna a pénzre.
Az állampapírnak két fő kockázata van. Az egyik, hogyha államcsőd lesz és az állam nem képes visszafizetni a rá bízott pénzünket, de ez nem túl valószínű, mivel az államnak rengeteg lehetősége van pénz szerzésre (újabb adók kivetése, a pénz értékének elinflálása, hitelek felvétele - aminek lényegében az állampapír is egy formája, nem véletlen, hogy ezerrel próbálják az állampapírok felé terelni a lakosságot és az üzleti szektort is is, mert még mindig olcsóbb nekik tőlünk felvenni a hitelt, mint külföldről). A másik fontos kockázat a politikai. Ahogy az Orbán hashtag is mutatja, ettől is tartasz, ami nem teljesen alaptalan, a kormány bármikor kivethet adókat az állampapír kamataira is, növelhetik a visszaváltási díjakat, kivethetnek egyéb díjakat is. Viszont annak a valószínűsége minimális, hogy teljesen lenyúlják az állampapírokat is, mint a magán nyugdíjpénztárakkal történt. Ez ugyanis teljesen felszámolná a bizalmat az állampapír iránt, ami az állam legjobb hitelezési lehetősége.
Az egy természetes piaci folyamat, hogy amíg nem volt annyira népszerű az állampapír, addig magas kamatokkal kellett csábítani a befeketetőket. Mióta jelentősen megnőttek az állampapír befektetések, azóta folyamatosan rontják is az állampapírok kamatait, rontják, hogy mennyire térülnek meg az egyre újabb papírok - de mivel már csak ezek elérhetők, mert a régieket folyamatosan kivezetik, aki állampapírba akar fektetni, az ezeket is meg fogja venni, hiába kevésbé kedvezők, mint a régiek voltak.
Bevezetésnek elég jó alapot ad a Kiszámoló akadémia YouTube-on, meg a blog alapozó és egyéb cikkei, de sok más írást és videót is találsz pl. az Elemzésközpontnál, Bence Balázs és mások videóiban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!