Mi alapján döntöd azt el, hogy mit engedhetsz meg magadnak?
Ha valamit tervezel vásárolni, ami tegyük nagyobb tétel mint egy póló és egy nadrág, akkor mit veszel figyelembe, ami alapján eldöntöd, hogy belefér vagy sem?
Hozzátenném, hogy most nem a kötelező dolgokról beszélek, hanem vegyük a hobbikat, amire ugye nem "kötelező" költeni.
Nekem közel 3 millióm van jelenleg, amiből tervezek venni egy motort 700 ezerért, (a jogsim megvan rá már régóta) de vacilálok, mert ekkora kiadásokat nem szoktam tenni. Az én szintemen ez már nem mindennapi azért.
Legalább 1 millió alá nem megyek semmi esetre sem, nekem az 1 millió a 0 kb úgy veszem.
És ha nem életbevágó dolgot akarok, akkor inkább lassan rakom el. Pl most akarok egy új kanapét, 650 ezer ft. Februárban elraktam rá 50-et, márciusban 200-at, május június szintén 200-200 fogok elrakni. Megvehetném most azonnal is egyben, de túlzásnak érzem, inkább el-el rakosgatok rá, úgy nem fáj annyira.
#10-es! Válaszolok a feltett kérdésekre, de segíts akkor kielemezni, hogy te hogyan döntenél.
Szóval:
- A pénz az munkából származó megtakarítás, semmiféle nyeremény vagy üzleti nyereség nincs benne. Három és fél év alatt raktam félre, de nyilván közben azért éltem meg költöttem folyamatosan, amire épp szükségem volt. Ez csak azért van, mert inkább spórolósabb típus vagyok és, ha ha lehet, akkor kerülöm a költekezést.
- Csak és kizárólag hobbi, autó helyett nem használnám. Általa semmiféle haszonnal nem tudnék számolni. Magyarul, csak vinné a pénzt.
- Elég fontos dolog az életemben, ezt szerettem mindig is, mindenki tudja rólam, hogy élek-halok értük. Szenvedélyem. 1000% hogy nem lenne az, hogy egy év múlva megunom. Már a puszta tudat, hogy az enyém és ott van a garázsban örömmel töltene el, még akkor is, ha egy évig például rá sem ülhetnék.
- A jövőben ha már megvan és rendberakom, (ugyanúgy mint mikor használt autót veszünk és lecserélünk ezt-azt) műszakilag nem kellene rá sokat költenem folyamatosan. Egyedül a biztosítás, tankolás. De, mint mondtam nem motoroznék minden nap, sőt, az is lehet, hogy utcán kb. egyáltalán, csak pályákra vinném.
Köszönöm a többiek válaszát is, megfontolandó és sokat tanulok belőlük. Szerintem élet-halál kérdése a tudatos költekezés és megtakarítás. Ezek a tippek, mások példájából történő okulás csak előre visznek.
A mit engedhetsz meg magadnak témakörben a kiszámoló blogon vannak nagyon jó írások, segítenek fontos és gyakran figyelmen kívül hagyott szempontokat is számításba venni.
Ha csak "pár hétvégén előkapni" akarod, akkor érdemes lenne mérlegelned, hogy mennyiért tudnál ilyet, vagy akár ennél jobbat is bérelni. Mérd össze, hogy milyen gyakorisággal használnád, mennyibe kerülne, ha csak bérled, mennyi ha meg is veszed.
Milyen egyéb tételeket tudsz a bérlésekkel megspórolni, mert akkor szervizelni, karbantartani, biztosítást, egyebeket fizetni sem neked kell rá.
Mérlegeld, hogy mennyi megtakarított pénzed van azon kívül, amit erre elköltenél (belekalkulálva minden egyéb kiadást is). A megtakarításaid mértékéhez hogyan viszonyul az elkölteni tervezett pénz?
Általános tanács, hogy a mindennapi megélhetésed legalább fél évig tudd fedezni a megtakarításaidból. Bármikor jöhet egy betegség, munkaképtelenség, elbocsátás, leépítés, munkanélküliség, amit kénytelen leszel bevétel nélkül átvészelni. Meddig tudod fizetni a mostani költségeidet, ha nincs semmi bevételed?
Érdemes kalkulálni a várható, de nem tervezhető költségekkel is. Ha van egy lakásod, az x évente várható, hogy beázik, ha van egy hűtőd, mosógéped, autód, az várható, hogy x évente elromlik. Nem biztos, hogy ezek bekövetkeznek, pláne nem tudod, hogy mikor fognak megtörténni, de kalkulálható, hogy előbb-utóbb be fognak következni és akkor költeni kell rájuk. Készen állsz ilyen nem tervezett kiadásokra is a tartalékaiddal?
Azt is érdemes mérlegelni az ilyen "hobbi kiadásoknál", hogy mennyi hasonló dologra költöttél már korábban? Azokat mennyire használod ki, mennyi pénzed áll bennük - na és mennyire feleslegesen?
Mennyire tudsz ezekből kis veszteséggel kiszállni, amikor eladod őket?
Nekem elég sok ilyen kiadásom volt már főleg kisebb műszaki cikkekre, amik jó ötletnek tűntek, de aztán nem használtam ki őket, ezért hoztam egy ilyen nagyon egyszerű szabályt: mielőtt jön egy új, két réginek mennie kell. Nem azért, mert ne engedhetném meg magamnak őket, hanem mert őszintén felesleges halmozni, amiket nem használok.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!