A tőzsde csak azért nem zéró összegű "játék", mert a világgazdaság folyamatosan nő?
Ha azt feltetelezzük, hogy a bolygó eroforrasai végesek, és az emberi civilizáció sem tart örökké, akkor pedig az.
Csak a vizsgált időszak és méret kicsinysége miatt gondold amit.
Az utolsó két válaszoló nincs tisztában a zéró összegű játék fogalmával. A zéró összegű játék azt jelenti, hogy valakinek a nyeresége törvényszerűen más valakknek a veszteségéből származik, így a nyereségek és a veszteségek összege nulla.
Ha elképzeljük azt az elméleti szituációt, hogy az árfolyamok kizárólag felfelé mennek a folyamatos gazdasági növekedés miatt és mindenki csak long pozíciót nyit, akkor ez azt eredményezi, hogy mindenki nyer és nincsenek vesztesek. Ebből az következik, hogy nem lehet kizárólag zéró összegű játék. El lehet képzelni egy olyan egyensúlyi pontot, amikor éppen zéró összegűvé váljon, de ennél nagyon kicsi az esélye, hogy bekövetkezzen.
A részvénybefektetések után osztalék is jöhet, ami egyértelműen nem zéró összegű játékot jelent.
Másrészt a részvénypiac kereslet-kínálati alapú és emiatt csak közvetve függ a gazdaság növekedésétől. A kereslet itt az a pénzmennyiség, amit az emberek későbbi időkre tartalékolni akarnak és ehhez a részvénypiacot választják. A kínálat pedig a vállalatok által kibocsájtott és az adott pilanatban a piacon forgó részvénymennyiség. Mindkettő csak közvetve függ a világgazdaság növekedésétől.
A rászvények gyakorlatilag egy hitel a cégeknek, ami után idönként kamatot (osztalékot) fizetnek. Pl beruház egy modernebb technologiába amivel olcsobban vagy többet gyárt. Igy pedig megéri az osztalékot fizetnie. Gondolom elég egyértelmű hogy adott munkára juto nyeresége mindenkinek nagyobb lesz igy nem lesz zéró összegű játék mivel mindenki nyer.
Amúgy a megfogalmazásnak nem sok értelme van. kb mintha azt mondanád hogy egy piac zéró össszegú játék?
Alapvetően igen, de hozzá kell tenni, hogy a gazdaság zsugorodhat is, így a tőzsde negatív összegű is lehet, valamint hogy ezek a hatások csak hosszú távon érdemlegesek.
A daytrading az esetek döntő többségében inkább zéró összegűként modellezhető.
#1: a bogyó véges erőforrásai mellett is növekedhet a gazdaság, ha azokat az erőforrásokat hatékonyabban tudjuk kihasználni.
Egyszerű példa a hatékonyság növelésére a kerék feltalálása a régmúltban vagy a napelemek hatásfokának fokozatos javulása az elmúlt években.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!