Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Magánszemélyként eladhatok...

Magánszemélyként eladhatok használt telefont egy fiatalkorúnak?

Figyelt kérdés
FB marketplace-en meghirdettem egy használt telót 40 ezerért, és egy 15-16 éves srác vette meg. Másnap a gyerek anyja egy nagyon ellenséges, fenyegető hangvételü üzenetet küldött (helyesírási hibákkal gazdagon tarkítva) hogy azonnal adjam vissza a pénzüket, mert fiú még kiskorú, és nem lett volna szabad eladnom neki. Azzal fenyegetett, hogy feljelent, és a rendőrök majd jól "megb@sszák" a számat. Egyébként nincs panasz a telóra, nem azért hozták vissza mert hibás lenne, csak a gyerek állítólag otthonról nyúlta le a pénzt. Persze nem akartam viszonozni ezt a cigánykodást, és visszavettem a telót.

febr. 11. 08:10
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
23%

Miért ne adhatnál el? Szerződni nem szerződhetsz vele (írásban), mert nem jogképes.


A fiam (16 éves) vásárol hasonlóképpen. Mondjuk ő nem nyúlja le a pénzem, tehát tudok róla, hogy mit és mennyiért vásárol.


Az pedig az anyuka egyéni problémája, hogy meglopja a gyereke.


Viszont ilyen szituban valószínűleg én is hasonlóképpen cselekedtem volna.

febr. 11. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
0%
Elvileg 18 évesnél fiatalabb valaki nem üzletképes, szülöi beleegyezés nélkül nem vehet semmit, ha feljelentenek, vissza kell adnod a pénzt.
febr. 11. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

14 éves kor felett már korlátozottan cselekvőképes. Nagy dolgokat valóban nem tehet a szülő nélkül, de a törvénybem is benne van, hogy a mindennapi élethez kapcsolódó kisebb szerződéseket már önállóan megkötheti - ilyen például a vásárlás is.

Nyilván autót, házat, nagyobb értékű vagyontárgyat nem vásárolhat önállóan, de az a te használt telefonod megvétele simán belefér. Úgyhogy nem tettél semmi rosszat, anyuka hiába vagdalkozott, az ő családi viszonyaikhoz neked semmi közöd.


Ennek ellenére valószínűleg én is hasonlóan tettem volna.

febr. 11. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
77%
Miért ne vehetne semmit? Ha bemegy a media marktba ott is vehet simán telefont, nem kell 18-nak lenni hozzá.
febr. 11. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
scam
febr. 11. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
79%

Bemegyek egy mobiltelefont árusító üzletbe 16 évesen, kiválasztom a készüléket, irány a pénztár és fizetek.

Senki nem kér/kérdez semmit.

febr. 11. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
64%

Honnan veszitek ezt a baromságot, hogy 18 éves kor alatt ne vehetne valamit egy fiatalkorú?


Vagy szerintetek amikor a 17 éves srác bemegy a Tescoba nem adnak neki 3 zsömlét és 15 deka párizsit, mert anyu nincs vele? Egy használt telefon ugyan olyan termék, mint egy póló vagy kaja a boltból...

febr. 11. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Én bizti nem adnám vissza a pénzt. Hivatkoznék arra hogy nem tisztem tudakolni hogy hány éves a vevő és honnan van rá pénze.

Tipikus nullás gané szülő, aki alkalmatlan a gyereknevelésre.

És mondd meg neki, meccsezze ezt le a gyerekével, ne veled.

A rendőrség meg nem fog ezzel foglalkozni, a gyermekvédelmisek annál inkább fogják előszedni az anyukát, aki nem figyel a kölykére hogy mit csinál. Én bizti befenyítettem volna ezzel. Egyből befogta volna a pofáját.

febr. 11. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
35%

Boltban sokszor látni 10 éves vagy fiatalabb gyerekeket is egyedül vásárolni. Sőt, általános iskolákban van büfé, sok mellet édességbolt, ahol gyerekek a fő vásárlók, én is jártam gyerekként boltba, meg szerintem mindenki. Ezzel az erővel semmilyen boltban nem szolgálhatnak ki kiskorúakat.

Itt a probléma nem azzal volt, hogy megvette tőled a telefont, hanem a szüleivel nem csak nem beszélte meg, de gyakorlatilag ellopta tőlük a pénzt. Ez nem a te hibád, sőt nagyon korrekt volt a részedről, hogy visszavetted a telefont (ezzel a részedről le is van zárva a dolog). A gyereket viszont meg kellene tanítani, hogy ne lopjon, mert aki a saját szüleitől már lop, később lehet másokat is meglop, és egyáltalán nem lesz lelkiismeret furdalása miatta, mert ezt tanulta. De ez a szülők felelőssége, illetve lett volna, mert 15-16 éves korára ki kellet volna belőle nevelni.

Én egyszer loptam, olyan 8-9 éves lehettem, és csak egy szál virágot szedtem le az utcán egy ház előtt. Velem akkor elbeszélgettek erről, utána lelkiismeret furdalásom volt miatta, azóta nem nyúlok a máséhoz. Nem bántani kell miatta, nem kiabálni, hanem egy nyugodt és higgadt, de hosszas beszélgetésre van szükség, mint velem tették gyerek koromban. Talán még nem késő.

febr. 11. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:

"Miért ne adhatnál el? Szerződni nem szerződhetsz vele (írásban), mert nem jogképes."


Ezzel mi a gond? Mert ez így van. Ha valaki bizományba beadja az ingóságát például, és a bolt eladja azt, akkor adásvételi szerződéssel teszi mindezt. Ha a vásárló egy kiskorú lenne, akkor kell oda bizony a szülő is, mivel adásvételi szerződést kiskorú nem köthet csak a törvényes képviselő "hozzájárulásával".


Ha a boltté lett volna az eladott ingóság (legyen ez bármi, autón kívül -> mert ahhoz is adásvételi szükséges), akkor simán megvehette volna a kiskorú is.


Tehát SZERZŐDÉST nem köthet önállóan a kiskorú! Az adásvételi szerződés pedig annak számít.


Tehát az 1-es válaszoló teljesen jót írt. Mindenben!

febr. 12. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!