Hogyan lehetne Magyarország gazdag ország?
A kérdés nem politikai jellegű, inkább közgazdasági. Gyakran hallani, hogy hiába jön sok komoly külföldi befektető az országba, ha keveset adóznak, a hasznukat kiviszik külföldre, a dolgozóknak alacsony fizetéseket adnak. Valamint hogy összeszerelő ország lettünk, több kutatás-fejlesztés kellene.
Hogyan érhetne el az ország jelentős gazdasági növekedést, és életszínvonalat? Nincsenek ásványkincseink, nincsenek értékes hazai termékeink, amiket nagy számban exportálhatnánk.
Nincsenek tengeri kikötőink.
Ha például a magyarok több hazai gyártású terméket fogyasztanának, az segítene?
Eleve behatároltak az ország lehetőségei, és ebből nem lehet feltörni?
Magyarországon a szellemi tőkére lehetne alapozni, ha egyetem után nem húzna el a külföldre aki értelmesebb, élelmesebb.
De arra se lehet, mert a 133 bátorak tettek róla, hogy az ország minden szempontból a gödör alján legyen.
És ki marad a gödörben?
Már szétlopták Trianonban, aztán a kommunisták és Brüsszel.
Nincs nehéziparunk, könnyűiparunk, kivágatták az őshonos fáinkat, korlátozzák a mezőgazdaságunkat, hogy Nyugatról behízhassák a szemetet, az állatoknak sem jó takarmány hulladékot.
Fel lehet törni, lásd Svájcot! Ez azonban nem évek, hanem évtizedek munkája. Olyan stratégia kell, amelynek legfontosabb pontjait minden jelentős politikai erő elfogadja, így kormányváltás esetén is haladhatunk a céljaink felé. Magyarországnak számos előnye van:
- jó földrajzi pozíció (a Nyugat és Kelet, illetve a Balkán között);
- remek termőföldek;
- bőséges vízellátás;
- gyógyvizek;
- geotermikus energia;
- sok napfény;
- számos történelmi, művészeti nevezetesség;
- kiváló elmék.
Alapjaiban kellene megreformálni az oktatást, hogy olyan szakembereket képezzünk, akik nagyobb értékű munkát képesek végezni a betanított gyári munkánál. Mert ilyen nagy értékű munka lenne bőven, de nincs meg hozzá a szaktudás, nincs meg hozzá az idegen nyelv ismerete.
Őszintén? Sehogy. Leírtad te is, igazat adok, Trianonnal kivégezték ezt az országot.
Személy szerint, jelenlegi legjobb tudásom alapján az egyetlen esélyt a teljes mértékű nyugati integrációban látom, de ez sem tesz minket gazdaggá, de legalább segít, hogy ne süllyedjünk le oda, ahova képességeink szerint tartoznánk.
Azt kell elérni, hogy az osztrák, német gazdasági vezetőknek Magyarország ne valami keleti autoriter ország legyen, hanem egy "keleti tartomány", ahova vezet autópálya, gyorsvasút, és ahova nyugodtan tudnak x gyárat telepíteni.
Lehet nyomni a nagyvilági pszeudoértelmaségi okoskodást, hogy milyen gáz 100 év után is Trianonon siránkozni (érdekes módon pl. a holokauszttal kapcsolatban nem hangzik el ez az érv), de Trianonkor elveszítettük:
-a nyersanyagkészleteinket bányáinkat
-az erdeinket
-a városainkat
-a tengeri kapcsolatunkat
Maradt egy nagy alföld, pár domb, illetve ebből a csonka testből gnóm módon kitüremkedő Budapest.
Tényleg távol áll tőlem az irredentizmus, ez a hajó már elment (az is érdekes mikor, szerintem nem csak Trianon a tragédia, hanem az, hogy Horthy szerezte meg a hatalmat, akit még a saját közeli bizalmasai is butának tartottak, de például szerintem még a kommunizmus elején is lehetett volna lehetőség valami korrekcióra)
Szerintem ez az összeszerelő ország a kulcs. Az autógyáraknál már van minimális tendencia, hogy ha látják hogy beválik itt a szerelés, akkor később adnak K+F-re is lehetőséget, de ehhez idő kell. De amennyire tudom, az aksigyárakkal is erre apellálnak, plusz ezek adnak új munkahelyeket is és felfutó iparág lesz, de a gyári munka nyilván nem termel igazán GDP-t.
A turizmusban én személy szerint már sokkal több GDP-t nem látok a mostaninál.
A gyógyszergyártásban lehetne még talán több pénz, meg az informatikában. Tehát ha ezek az ágak tudnának erősödni. Átmenetileg az SSC-k is egész jók, de az kérdésesebb hogy meddig.
Ugy mint romania, csokkenteni kell az IT adojat es kb mind nagy ceg nyit majd irodat...
Kicsit nezz utana, meglatod ott az ITban jobban fizetnek mint budapesen...
Es az IT nem ugy emeli a gdpt se mint egy filippinoval feltoltott aksigyar...
Mi számít gazdag országnak? GDP/fő első 10 helyezett? 20? 50? Az első ötvenben lazán benne vagyunk, a világban pedig van vagy 200 ország (ha érdekel, biztosan vannak pontosabb adatok...)
Adottságaink pedig kiválók, a gyártás pl. rendszerint nem, vagy nem csak ott történik, ahol MINDEN nyersanyag, munkaerő, infrastruktúra stb. rendelkezésre áll, hanem egy olyan metszéspontban, ahol elérhető mindezeknek egy optimuma.
Ehhez elég lenne a klasszikus, dogmatikus és/vagy marxista közgazaságtan helyett/mellett pl. némi regionális gazdaságtant is tanulni.
Vagy megnézni Németországot, ott sem a vasban meg a lítiumban dúskálnak mégis bevállalják a következő ipari forradalmat is, az autóiparukkal együtt.
Vagy nézd meg Franciaországot, kimondottan protekcionista, az életminőség top (mai napig inkább francia akarnál lenni mint német), persze 50 éve ki van kiáltva versenyképtelen országnak, de ez senkit nem érdekel. Valahogy több száz éve nem méltóztatik lehanyatlani... mondjuk ekkora hadsereggel meg atomarzenállal nem csodálom.
Ezekkel a példákkal csak azt akartam mondani, hogy a lehetősegek száma végtelen.
Egy viszont biztos, se Szingapúr (mint Viktor meg a leg agyalágyultabb követői delirálják) se német tartomány (brrr, kedves válaszoló) nem vagyunk. Saját utunkat kell megtalálnunk, amint ezek a beteg ötletek mind szemétdombra kerültek.
A Horthy-korszak (és nem rendszer, ahogy a sok sötét bunkó képzeli) pedig az egyik legpozitívabb példa a történelmünkből, kb. Mátyás király óta. Erős nyugati orientáció (ami NEM egyenlő a németekkel), szovjet- és náciellenesség (kb. mintha ma egyszerre harcolnánk a woke és Putyin ellen... én adnám :)), iparfejlesztés, innováció, oktatás (Klebelsberg) és még napestig sorolhatnánk... azt meg, hogy a Monarchia haditengerészetének vezetői között buta emberek lehettek volna, egészen röhejes elképzelésnek tartom. Rossz, áporodott komcsi legendárium, pont ezeket kéne kidobni az ablakon.
Ha például a magyarok több hazai gyártású terméket fogyasztanának, az segítene?
Igen, valamelyest segítene de nem a teljes megoldás.
Gazdag ország: magas jövedelem és rengeteg felhalmozott vagyon.
A másodikhoz kell az elsõ És megfelelõ (takarékos, felhalmozó) mentalitás.
Az elsõhöz kell: jó cégek, minél képzettebb, profibb munkaerõ Valamint munkamorál.
Namost a felsorolásom alapján rádbízom, h mindezeknek együtt mennyi a realitása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!