Arra keresem a választ, hogy alapvetően mi határozza meg a forint más országok nemzeti valutájához számított értékét? Pl.az albán, bolgár pénz is többet ér, mint a forint, pedig gazdagsággal, meg száz éve dübörgő gazdasággal nemigen büszkélkedhetnek.
Semmit nem mutat az ország gazdaságáról, hogy egy adott ország egy egységnyi pénze mennyit ér egy másik ország egy egységnyi pénzéhez képest. Ugyanis ez alapján például Japán a jen alapján semmit sem ér az ország gazdasága. Pedig mindenki tudja, hogy ez nem igaz. Sőt, ha most bevezetnénk a forint helyett a Fabatkát, 1 Fabatka=1000 Forint alapon, akkor 1 Fabatka közel 3 euró lenne. Akkor a magyar gazdaság 3x annyit érne, mint az euróövezeti országoké?
Ami fontos, az a változások, trendek, irányok, de még ez is csak egy tényező a sok közül a gazdaság állapotára vonatkozóan, tehát egyértelmű kijelentéseket csak a változások alapján nem lehet tenni (azaz lehet, csak épp tudatlanságra vall).
"Arra keresem a választ, hogy alapvetően mi határozza meg a forint más országok nemzeti valutájához számított értékét?"
Alapvetően két dolog:
1. A pénz elsődleges feladata a közvetett árucsere biztosítása. Ezért egyensúlyi helyzetben
az éves áruforgalom = teljes pénzmennyiség * az üzletkötések között a pénz átlagos várakozási ideje.
Egy új pénznem bevezetésekor az állam szabadon dönthet, hogy a mennyi pénzt bocsájt ki. És akkor kialakul, hogy a fenti képlet alapján 1 egységnyi pénzért mennyi árut lehet vásárolni. Vagyis az árak. Később, ha ez az egyensúly eltolódik, akkor az árak változni fognak: infláció.
2. A nemzetközi forgalomban a pénzek viszonyát -szabad kereskedelem esetén- alapjában az határozza meg, hogy az átváltott pénz kb. ugyanannyi árut érjen a pénznem országában. A finom szabályozást a pénzpiac, vagyis a váltásra felajánlott pénzek mennyisége végzi. Általában az azonos pénzt használó országok csoportjának külkereskedelmi mérlege.
Ez a két alapvető tényező. És ebből látszik, hogy főleg egy állami döntésen múlik, hogy a pénzegység értéke kezdetben mennyi legyen. Azután sokszor az infláció szabja meg, hogy egy-egy ország mikor unja meg a nullákat és tér át egy 1000-szer kisebb számokkal dolgozó új pénzre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!