Jelen gazdasági helyzetben mi a "helyesebb", ha egy külföldi áruházlánc magyar leányvállalatában vagy magyar üzletben vásárolok?
Szigorúan tényleg magán véleményem teljesen függetlenül mindenféle párttól vagy ideológiától.
Szerintem teljesen mindegy. A Coop és a többiek az irreálisan magas áraikkal, a gyagyi kínálat miatti idő- és pénzveszteséggel (egyetlen egy jó Coop üzletet ismerek az országban, az ugyanabban a városban, elvileg ugyanazon cég által üzemeltetett másik egység is hatalmas csalódás volt) "húz le", a Spar meg nyílvánvalóan azzal hogy kiviszi a profitot.
Kérdés persze hogy a magyar konkurrencia az állami hátszél, nekik kedvező törvénykezés, nacionalista érzelmű potenciális vásárlóközönség ELLENÉRE miért képtelen jól működő üzletláncokat létrehozni, illetve hova viszi a profitot, ha nem ebbe forgatja bele. Szerintem kontraszelektált, komcsi maradvány mind, valahová a régi kereskedelmi vállalatok, áfész-ek és hasonlók fejeseinek is mennie kellett mikor bejöttek a nagy multik. Lehet hogy ezek az emberek már nincsenek döntési pozíciókban de az embereik, a kineveltjeik igen. Én ilyeneket sem támogatnék a vásárlásaimmal.
Leginkább valami tényleg magánkézben lévő, kis delikát vagy szaküzlet amit választanék ha tehetném. Ha nem, nincs időm, minden egy helyről kell, vagy csak spórolhatnékom van akkor Aldi, Tesco.
Saját pénztárcám és saját életidőm az elsődleges mégiscsak.
Miért fontos hogy egy magyar vagy egy külföldi milliárdos zsebét tömöd? mivel leszel boldogabb ha egy magyar milliárdos mellet leszel ugyan olyan csoró?
Amúgy a tényeket nézve öngól a magyart választani mivel a külföldi multik a dolgozoknak is jobban fizetnek a termék palettájúk kb ugyan az (ugyan abból a gyárból jövő elemet árulja minda kettő) A befektetők nyeresége pedig nem magasabb. A jobb irányitástol tudnak olcsobbak lenni, meg egy kicsit többet fizetni.
A különbség pont nem ott húzódik, ahol te vázoltad. Ezek a giga láncok mind ugyanúgy óriási cégek hatalmas nyereséget termelő rendszereihez tartoznak és marginális a különbség közöttük.
Ha már minden áron támogatni akarsz valakit, akkor a kis családi vállalkozásokat, magán vállalkozásokat támogasd, akik nem többszáz boltot működtetnek, hanem csak egy, vagy legfeljebb néhány boltot tartanak fenn.
Persze mivel nekik nincs országos/nemzetközi hálózat a hátuk mögött, így a beszerzésnél is kevésbé tudnak jó árakat kitárgyalni a beszállítóktól, a logisztika hatékonyabb szervezésével se tudnak szórakozni és az így kialakuló kisebb árrések miatt se az áraik, se a dolgozóiknak adott fizetések sem tudnak olyan versenyképesek lenni.
Most, hogy a nagy cégeket rendeleti szinten kötelezik akciózásokra, az árkülönbségek még inkább szembetűnőek a kis magán vállalkozások és a nagy láncok között. Emiatt egyre több és több vásárló vándorok a kis boltokból a nagy láncokhoz és a kis boltok sorra zárnak be, mert nem győzik az egyre jobban kiéleződő versenyt a nagy láncokkal - a nagy láncok meg valószínűleg sorra fogják majd apró pénzért kivásárolni őket a saját üzletükből...
A nemzeti önérzetnek jól esnek az ilyen ideológiai alapú döntések, csak közben ez olyan mértékű leegyszerűsítése a világ működésének, hogy a valósággal irtó kevés kapcsolatban áll.
A külföldi tulajdonú cégek is iszonyatosan sok magyar embernek és magyar embereket alkalmazó cégeknek adnak munkát és fizetést. A méretbeli különbségekből adódóan valószínűleg jóval többnek, mint a magyar cégek. Ráadásul az is lehet, hogy akár jobban megfizetik és megbecsülik az ott dolgozókat, mint a magyar tulajdonú cégek.
Ráadásul a munkabérek és termékek mellett a külföldi tulajdonú cégek is rengeteg féle befektetést eszközölnek Magyarországon.
Ezzel szemben egyáltalán nem garantált az sem, hogy a magyar láncok magyar tulajdonosai bármivel is kisebb mértékben viszik külföldre a cégeik nyereségét, mint a külföldi cégek. Egyrészt a legtöbb nagy cég terjeszkedik és üzletel mindenfelé külföldön is. Másrészt meg a gazdag magyar üzletemberek általában külföldi cégek luxus termékeit veszi, külföldi nyaralókat, külföldi yachtokat, külföldi utazásokat vesz. Egyáltalán nem biztos, hogy az értékpapírokat és egyéb befeketetéseiket Magyarországon tartják. Még kevésbé, hogy azokból az ország egésze számára hasznos befektetéseket eszközölnek és nem csak a saját (döntően külföldi) élvezeteikre költenek.
Ráadásul nagyon sok magyar cégnek nem természetes személyek, hanem mindenféle offshore cégek és külföldi befektető csoportok a tulajdonosai. Így még az sem biztos, hogy ők tényleg magyarok és nem külföldiek állnak mögöttük a háttérben. De hogy a nyereségük itthon maradna, az nagyon is kérdéses.
Ha már a hazai gazdaságot akarod segíteni a választásaiddal, akkor inkább arra próbálj törekedni, hogy ne külföldi terméket, terményeket, hanem magyar eredetű dolgokat vegyél. Így a kereskedőket arra ösztönzöd, hogy inkább a magyar gazdáktól, magyar cégektől vásároljanak termékeket és ne külföldről hozzanak be termékeket, amikkel a magyar emberek munkáját árazzák le.
Persze ez is jóval összetettebb történet. Ha a nagy láncokban vásárolsz magyar terméket, akkor abból valószínűleg lényegesen kevesebb pénz jut el a magyar gazdákhoz, mert a boltlánc, viszonteladók és logisztika költségei mind a vételárból jönnek le.
Ezzel szemben, ha egy termelői piacon magától a termelőtől, vagy akár egy közvetlen viszonteladójától veszed meg, akkor a nagyjából ugyanakkora (valószínűleg valamivel magasabb) vételár jóval nagyobb része kerül a termelőhöz és kevesebb részén osztoznak mindenféle közvetítők.
#1
"a Spar meg nyílvánvalóan azzal hogy kiviszi a profitot."
Ezt a kérdést ne egyszerűsítjük le ilyen hülyeségekre. Ezek a cégek ki és be is viszik a profit annak megfelelően, hogy mikor mit csinálnak. Amikor először egyetlen egy spar sem volt az országban, akkor nyilván már országban termelt profitot hoztak be, hogy itt üzleteik legyenek, ahogy nyilván külföld és belföldön is nyitnak új helyeket vagy újítanak fel, így attól függően, hogy mi a tervük, bizony hozhatnak be profitot.
Pl. az egyik spar, ahol néha én vásárolok ott felújítás van és addig zárva vannak.
Ha már ez a választék, akkor én inkább a nagyobb céget választanám, vagyis a külföldi multit, a te példádban a spar-t, mivel mint multi, egyrészt jobb árakat tud felmutatni általánosságban, mivel nagyobb tételben tud vásárolni, másrészt, egy nagy cég általában megbízhatóbb. Már van valamilyen presztízse. Ez számonra rendelés esetén is azért fontos, mert én sokszor előre fizetek, ha rendelek valamit, és akkor már inkább emag-ról rendelem, akkor is ha kicsit drágább, minthogy valamilyen noname oldalról, amiről nem találtam semmit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!