Öröklés esetén való hivatalos ingatlanfelmérésnél számít-e, hogy az ingatlan lakott ?
Felosztás tárgya lesz az ingatlan, amelyben lakom, kifizetném a másik örököst, de az ingatlant nem akarom aladni, ebben lakok.
Ennek ellenére piaci árat állapítottak meg értékfelmérésnél, ami brutális összeg, ráadásul egy majd 100 éves szigeteletlen épületről van szó, központi fűtése sincs, Az önkormányzat hozzá nem értő embereket küld ki felmérésre, akiknek a fő érvük az, hogy "hát ennyi a környékünkön egy lakás"
Csökkenti-e a "lakottság" az ingatlan értékét ? Mit lehet tenni ?
Köszönöm a válaszokat.
Nem csökkenti.
Mit lehet tenni? Kifizetni a felét. Te sem gondolhattad komolyan hogy alul fogják értékelni csak hogy kevesebbet fizethess. Nem is lenne fair a másik örökössel szemben.
#2 A rendszerváltáskori időkre gondoltam, amikor a tanácsi lakásokat éppen a "lakottságuk" miatt lehetett töredék áron megvásárolni. A IKV-val való nagy elégedetlenkedés időszakában volt ez.
A lakásoknak csak bizonyos százaléka vesz részt adásvételben, a többiben folyamatosan laknak, ezeket úgy értékelni, mintha kinn a piacon lenének, méltánytalan, az államnak sem hasznos, amikor az egyenesági öröklés illetékmentes. A többi örökösnek akkor járhatna plusz pénz, amikor a zingatlant valóban eladják, hiszen az állam is meg van elégedve azzal, hogy akkor kap pluszt, amikor az ingatlant a felértékelés feletti áron adják el ... Persze, ez nem vitakérdés - ha nem csökkenti,, akkor nem csökkenti...
"Öröklés esetén való hivatalos ingatlanfelmérésnél számít-e, hogy az ingatlan lakott ?"
Nem számít. Hiszen nem értékesíteni akarják árverésen, hanem a hagyatéki leltárba határozzák meg az értékét. Lényegtelen, hogy ki lakik benne, az ingatlan állapota a lényeg.
Mi is sokallottuk a meghatározott értékét, ezért jeleztük még az önkormányzati hagyatéki ügyintézőnek, hogy nyugodtan felezze meg az összeget, mert a vicc kategória, hogy egy 1968-ban épült, szigetelés nélküli, régi nyílászárókkal felszerelt, rozzant tetővel rendelkező, elavult gázfűtéses épület felét 25 millióra becsülték egy 500 lelkes faluban, ahol még bolt sincs. Én azt elhiszem, hogy az újgazdagok Budapestről egy hasonló méretű házat 70-80 millióból építenek fel most itt, de azért maradjunk a realitás talaján.
A 25 millióból aztán végül 12 millió lett. :D
T.Kèrdező.
Azt ugye tudod, hogy a "kifizetnèm a másik örököst" az azt jelenti, hogy a hagyaték után megveszed tőle a részét. De nem köteles a hagyatéki leltár szerinti összegért eladni.
Kérhet érte piaci árat is (akár közös tulajdon megszüntetésèvel is).
Ha magasabb lesz az eladási ár mint a leltár szerinti akkor neked adót kell fizetned a különbözet után.
#4 ugyanez a kategória, vagy kifizeted, vagy eladod és mész a híd alá aludni, gyakorlatilag egy ilyen házat a falakig vissza kell bontani, tehát nem lesz vevője, de azért kiverik belőled a pénzt, Még szerencse, hogy nem vettem kocsit a spórolt pénzemből, most el kellene adni a házat..
Egy kérdés: mennyi ideig tart a közjegyzői ügyintézés ?
#5 ez világos. DE nincs olyan, hogy piaci ár általában, a régi rozzantaknak és az új szigetelteknek más a piaci áruk. A hozzá nem értő önkormányzatiak viszont mindent egy kalap alá vesznek.
- Ha megveszem a másik örököstől a részét kell vagyonszerzési illetéket fizetnem ?
- esetleg lehet még az ajándékozási szerződés
Kell vagyonszerzési illetéket fizetni.
És adott esetben az ajándéknak is van illetéke.
"Egy kérdés: mennyi ideig tart a közjegyzői ügyintézés ?"
Apám halálakor 1,5 év volt, anyósom halálakor 11 hónap. Apám egy 20 ezres városban lakott, anyósom egy 500 lelkes faluban. Nyilván ahol kevesebben halnak meg, ott gyorsabb az ügyintézés.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!