Mi az igazság a tőzsdézésről? (rövidebb távú ügyletek)
SOkszor lehet hallani, hogy a tőzsde ilyen vagy fel vagy le típusú 50-50 esélyes dolog, de ha ez így lenne, senkinek se lenne érdemes tőzsdéznie, hiszen egyszer nyerne és egyszer vesztene, akkor ennyi erővel rulettezhetne is. Persze vannak részvénytársaságok, de egy valamennyi fölös pénzzel rendelkező embernek akkor a tőzsde ugyanannyira érné meg, mintha kaszinóban rulettezne. Semmi értelme úgy tőzsdézni, hogy ugyanannyi esélyed van nyerni és veszíteni is.
Vagy akkor mégis lehet megfelelő tudással ezt befolyásolni? Mert ha valakinek hosszútávon olyan 60-40 a nyerés/vesztés hányadosa, akkor ha minden ügyleten ugyanannyit nyer/bukik, akkor értelemszerűen gazdagabb lesz.
Vagyis az a kérdésed, hogy az árfolyam mozgása a fel és le irány között teljesen véletlenszerű, egyenlő valószínűségű és megjósolhatatlan-e.
És a válasz: nem. A tőzsdei árfolyamokat a vevők és eldadók viselkedése befolyásolja. És az emberek viselkedése nem megjósolhatatlan.
A tőzsdét befolyásolni nem tudod, ha esetleg sikerülne az bűncselekmény is lehet pl. Bennfentes kereskedés.
Ne feledkezz meg a tranzakciós díjról, etc. Az csökkenti a nyereséget.
Ha nem értesz hozzá, akkor inkább ne foglalkozz vele, vagy csak kis összegekkel kezd el , tőke áttétel nélkül főleg részvénnyel.
Hármasnak jól láthatóan semmi fogalma nincs a tőzsdéről, de osztja az észt.
MINDEN egyes vásárlásoddal és eladásoddal, amelyet a tőzsdén végrehajtasz befolyásolod a tőzsdét és az árfolyamokat. Többnyire csak olyan mértékben, amely nem látható/mérhető. Nekem azért van pár olyan barátom, akik ha pl. eur/huf pozíciót nyitnának, simán képesek lennének látható mértékben is megmozdítani az árfolyamot.
A tőkeáttételről meg csak annyit, hogy minél nagyobb, annál jobb. Ha jól használod, akkor a barátod. Persze, visszaélni is lehet vele, akkor visszaüt. Tudni kell, mire való, s arra kell használni. (Nem, a közhiedelemmel ellentétben a profitot nem befolyásolja, azonos méretű pozíció esetén a profit pontosan ugyanannyi tőkeáttéttel, mint anélkül.)
"És a válasz: nem. A tőzsdei árfolyamokat a vevők és eldadók viselkedése befolyásolja. És az emberek viselkedése nem megjósolhatatlan."
De akkor elméletileg valaki kitanulja a tőzsdézést, akkor onnantól kezdve ha van fölös mondjuk 5-6 milliója, onnantól automatikusan megélhetne abból, hogy naponta 1-2 órát a gépe előtt ül és kereskledik.
Akár meg is történhet, sőt valami hasonlók biztos meg is történtek. De ez így túl jól hangzik, hogy igaz legyen általánosságban.
Azaz túl szépen hangzik, hogy igaz legyen.
"De akkor elméletileg valaki kitanulja a tőzsdézést...onnantól automatikusan megélhetne abból, hogy naponta 1-2 órát a gépe előtt ül és kereskedik."
A rövidtávú kereskedés "egy zéró összegű játszma". Nem elég valamilyen szinten "kitanulni". Ha részvényt veszel és nyereséget akarsz, akkor jobbnak kell lenned a "tőzsdézésben", mint az aki neked azon az áron eladja. És ez mindjárt nem olyan egyszerű.
"Igen, így van, ahogy írod. Sokan meg is élnek belőle. Nem automatikusan, hanem némi munkával, de bőven megélnek belőle."
Jó de ha ez ilyen könnyen menne, miért nem hagyja ott mindenki a munkahelyét és tőzsdézik 2-3 év tanulás után? Bár akkor ha az emberek nem dolgoznának (bár a tőzsdézés is tekinthető annak, de most hagyományos munkára gondolok),akkor a tőzsde is átalakulna.
De akkor minek dolgozik mindenki ennyit? Legalábbis rengetegen. Azért vannak akiknek van pár milliójuk, miért nem hagynák el a munkahelyüket, ha kis tanulással nem kéne csak napi 1-2 órát tőzsdézni?
Jó nyilván nem akar mindenki tőzsdézni, de ennyire csak nem egyszerű.
Azért, mert az emberek többsége nem szeret tanulni, már az iskolában is utálta. Márpedig a sikeres tőzsdei kereskedés tanulást igényel.
Másrészt a közhiedelem szerint "a tőzsdén csak bukni lehet", "szerencsejáték", "a gazdagok játéka" stb.
Az emberek többsége a könnyebb(nek látszó) utat választja. Márpedig sokkal könnyebb(nek tűnik) minden nap bemenni a munkahelyre, s robotolni a főnök luxusáért, mint saját kézbe venni a saját életének irányítását, s egy új élet kezdeteként önálló döntéseket hozni...
Én világéletemben vállalkozó típus voltam, már általános iskolában ceruzát, radírt és egyéb dolgokat árultam az osztálytársaknak. Aztán saját kereskedelmi vállalkozás, vatera, hirdetésekben eladás, webáruház. Manapság meg tőzsde.
Soha nem kerestem pénzt ilyen könnyen, mint manapság. Nem kell árut beszerezni, raktározni, csomagolni stb. Csak kattintgatni kell, s közben ÉLNI a világ legszebb helyein, közben hódolva a hobbijaimnak: hegymászás, túra, hómotorozás, vitorlázás...
#8
"Jó de ha ez ilyen könnyen menne, miért nem hagyja ott mindenki a munkahelyét és tőzsdézik 2-3 év tanulás után?"
Már megírtam a 7-es hozzászólásomban: "jobbnak kell lenned a "tőzsdézésben", mint az aki neked azon az áron eladja."
Néhány nap alatt megtanulhatsz sakkozni. És sakkozással egyesek sok pénzt keresnek. Szóval ezt kell csinálni, nem mindennap bejárni dolgozni...
Érted ezt az analógiát?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!