Az milyen jogszabályt mely pontját sérti, ha egy főnök a személyes közösségi média profiljaiddal akarja reklámoztatni a cégét?
A kérés nem sért semmilyen szabályt. Ha kötelezni akar rá, vagy azért akar kirúgni, mert nem teszed meg, az már sérthet törvényt.
Ha te erre hajlandó vagy, akkor megállapodhattok róla, hogy milyen feltételekkel és mennyi plussz pénzért nyújtasz ilyen szolgáltatást. Ha nem akarsz ilyesmibe belemenni, akkor meg elutasítod.
A munakörödben csak az van benne, hogy a munkakör keretében szolgálod a cég érdekeit. A privát közösségi media profilod a munkán kívüli magánéleted része. Kötelezni nem kötelezhet rá - ahogy arra sem, hogy az otthonod helyett a cégnél lakj és szabadidődben is dolgozz.
Kérni bármit lehet. Ez pont ugyanolyan kérés, mintha azt mondaná, hogy szendvicsemberként egy táblával a nyakadban állj ki a céget hirdetni a belvárosban. (Hogy ne egy egyszerű túlóra kéréshez hasonlítsam, bár az is hasonló téma.)
Te meg eldöntheted, hogy ez a kérés még belefér-e a te munkakörödbe, fizetésedbe és hajlandó vagy eleget tenni neki, vagy ennyi fizetésért, amit kapsz erre nem vagy hajlandó és közlöd vele, hogy milyen plussz fizetésért vagy erre hajlandó, vagy hogy egyáltalán nem vagy erre hajlandó.
Persze a döntéseidnek lehetnek következményei, mert ha ellentmondasz a cég/főnök (akár tisztességtelen) kérésének, akkor lehet, hogy jobb másik munkahelyet keresni, mint a megromló légkörben tovább dolgozni.
Egyébként tudod korlátozni a FB posztokat és ki tudsz úgy tenni posztokat, hogy csak a főnököd/kollégáid lássák, senki más. Kevésbé művelt emberekkel akar működhet is egy ilyen, de ha nem a saját profiljukról ellenőrzik, akkor azért könnyű lebukni vele, hogy trükközöl.
Ha benne van a munka szerződésedben, hogy erre köteles vagy, akkor hülye voltál, hogy aláírtál egy olyan szerződést, amiben számodra elfogadhatatlan feltételek szerepelnek. Azelőtt könnyebb tárgyalni és változtatni a feltételeken, hogy elfogadod őket.
Mindenképp érdemes munkajogásszal beszélni, hogy milyen jogi lehetőségeid vannak a céget távol tartani a magán szférádtól.
Viszont először mindenképpen gondold azt át, hogy mennyire akarsz ennél a cégnél dolgozni. Ha egyszer jogászkodni, pereskedni kezdesz a munkahelyeddel, az altalaban a kapcsolat megromlásához és a munkaviszony végéhez is vezet.
Van az a mondás, hogy abba a kézbe nem harapsz, amelyik enni ad. Ez azt is jelenti, hogy amelyik cégnél dolgozol és megélhetést biztosít, azzal nem nagyon akarsz pereskedni, jogi vitába kerülni. Van, hogy ez elkerülhetetlen, de akkor megfordul a helyzet és ilyenkor már nem akarsz olyan cégnél dolgozni, amelyikkel pereskedni kényszerülsz.
Érdemes előtte mérlegelni, hogy mennyire akarsz/érdemes beleállni dolgokba. Mennyire van lehetőséged, mennyire éri meg inkább máshol dolgozni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!