Van egy kis lakásom. Kiadtam bérbe. Ügyvéd nélkül. 3 hónapot kifizettek előre. 1 hónap után elköltöztek. Most kérnék tőlem a le nem lakott 2 havi bérleti díjat.Mit tehetek, vagy kell tennem?
Ha mashogy nem rendekeztetek a szerzodesben akkor a PTK szoveget kell alkalmazni:
6:347. § [Rendes felmondás]
(1) A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél a hónap tizenötödik napjáig a következő hónap végére mondhatja fel.
(2) Ha a felmondás nem az (1) bekezdésben meghatározott határidő betartásával történik, a bérleti jogviszonyt a felmondás közlését követő második hónap végére felmondottnak kell tekinteni.
Vagyis ha peldaul ma, januar 15-en szolt a berlo, hogy felmondja a berleti szerzodest, akkor a PTK szabalyai ertemeben februar utolso napjan szunik meg a szerzodes, addig pedig fizetnie kell a berleti dijat (es termeszetesen addig hasznalhatja is a lakast).
Ha december 15 elott szolt mar, akkor a berleti szerzodes januar vegen jar le.
Ettol persze kozos megegyezes alapjan el tudtok terni, ha szeretnetek.
Úgy van, ahogy a 3-as válaszoló írta.
Ha még hó 15-ig jelezte, hogy felmondja a bérleti szerződést, akkor a bérleti szerződés a rá következő hónap utolsó napjáig él, és addig használhatja a bérlő az ingatlant, valamint addig van fizetési kötelezettsége még akkor is, ha visszatérési szándék nélkül elhagyta már az ingatlant.
Ha 15-e után közölte a felmondást, akkor a rá következő 2. hónap utolsó napjáig él a szerződés. Minden más ugyanaz, mint az előbbinél.
Ilyen esetekre érdemes a szerződésbe foglalni azt, hogy ha a szerződés lejárta előtt visszatérési szándék nélkül elhagyja az ingatlant, Te jogosult vagy arra az időre másnak bérbe és birtokba adni azt. Ebből kifolyólag a felmondó bérlő jogalap nélküli gazdagodás címén sem akkor, sem a későbbiekben követeléssel nem állhat elő veled szemben.
Mert mondjuk ő is fizetett érte, és az új bérlőtől is beszedted ugyanarra az időre a bérleti díjat.
OKSA?
Határozatlan időnél a törvény szerint a felmondási idő: a felmondást követő hónap utolsó napja.
Addig kell kifizetniük is, ami pedig azon felül kifizetett, az valóban visszajár.
"Határozatlan időnél a törvény szerint a felmondási idő: a felmondást követő hónap utolsó napja."
A 3. válaszoló bemásolta a Ptk. erre vonatkozó szabályát, amit az 5. válaszoló megerősített, hogy úgy van. Erre Te szembe mész vele...
Segítek:
"A határozatlan időre kötött szerződést bármelyik fél a hónap tizenötödik napjáig a következő hónap végére mondhatja fel."
Január 15-ig közlöm, hogy felmondom a bérleti szerződést. Tehát a következő hónap vége február 28. Addig él a szerződés, addig van fizetési kötelezettsége és használhatja is az ingatlant a bérlő.
"Ha a felmondás nem az (1) bekezdésben meghatározott határidő betartásával történik, a bérleti jogviszonyt a felmondás közlését követő második hónap végére felmondottnak kell tekinteni."
Ha nem január 15-ig közli, hanem az utána lévő napokban, akkor a felmondás közlését követő második hónap vége az március 31., tehát addig él a bérleti jogviszony.
Összefoglalva:
Ha az adott hónap 1-15-ig közlik a felmondást, akkor a következő hónap utolsó napján szűnik meg a bérleti jogviszony, ha az adott hónap 16-31 napján közlik a felmondást, akkor a rá következő 2. hónap utolsó napján szűnik meg a bérleti jogviszony.
Nem tudom, kinek szántad a beszólásodat, de ha nekem (6-os válaszoló), én is ugyanezt írtam, csak nem részleteztem a 15-i szabályt, mivel a Ptk vonatkozó rendelkezése már be volt másolva.
Nem mentem szembe, az biztos. Miért is tenném? Ügyvédként tucatnyi ilyen felmondást írtam, meg pereltem ilyen ügyeket.
Ezt írtad:
"Határozatlan időnél a törvény szerint a felmondási idő: a felmondást követő hónap utolsó napja."
Hát ez nem pont az Ügyvéd Úr, amit előtte ketten is írtunk.
De, a felmondást követő hónap utolsó napjára szól a felmondás, pont, ahogy a Ptk szabályt be is idéztétek. ("a következő hónap végére mondhatja fel.") Pontosan így fogalmazzuk a bíróságon is.
Amit tényleg kihagytam, mert ennyire részletbe nem mentem bele, az a hónap 15. napjára vonatkozó szabály. De be volt idézve előttem ez is.
És nem férfi vagyok, hanem nő, szóval max. Ügyvédnő lenne a megfelelő megszólítás, de nincs szükség rá. Bőven elég, ha nem szólsz be. Én nem szóltam hozzád, így semmi szükség nem volt rá, hogy nekem írj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!