Van valami érdemi megoldás erre?
Az átmeneti megoldás az, hogy letekeriteka fűtést 15 fokra, és az olajradiátorral fűtitek azt a 2-3 szobát, ahol vagytok.
Aztán kell találni valakit tavasszal, aki érdemben meg tudja nézni a fűtésrendszereteket, hogy ekkora számla normális-e vagy sem, van-e alami hiba, amit javítani kell.
De nagy igazság, hogy pénz nélkül spórolni se lehet.
Egyébként a legegyszerűbb és házilag kivitelezhető hőszigetelés a lakatlan padlástérben lefektetett tekercses üveggyapot vagy kőzetgyapot.
Vagy google: Padlás szigetelés
Alapvetően az időkapcsolóval nem juttok sokkal előbbre, legalábbis nem ez a szabályzás alapja.
Normál esetben kell lennie egy termosztátnak, ami szabályozza, be legyen-e kapcsolva a kazán (kell-e fűtés)... ezt változatlanul hagyva hiába kapcsolod le a fűtést időkapcsolóval, a ház továbbra is hűlni fog és a pótolni fogja a hőigényt akkor, amikor az időkapcsoló engedi fűteni.
...magyarul ezzel nem tudod érdemben befolyásolni a gázfogyasztást (extrém eseteket kivéve, de akkor gyakorlatilag a termosztátot iktatod ki), nem itt érdemes belenyúlni a szabályzásba.
Elég kevés konkrétumot írtál - mekkora a gázfogyasztás, mennyi volt tavaly, mekkora a házban tartott hőmérséklet, stb.
Nem tudom, a gázproblémák kapcsán volt-e fogyasztás-növekedés (gázszivárgást is írtál), ezt a számlák alapján tudod ellenőrizni, ill. összehasonlítanám a tavalyi és idei gázfogyasztást, hogy nagyjából képben legyek, mi változott - rezsicsökkentés-csökkentés nem feltétlen magyaráz ekkora ugrást a költségekben.
A FÉG kazán említése kapcsán feltételezem, nálatok még hagyományos, nyílt égésterű gázkazán van, ennek elég rossz a hatásfoka sajnos... radiátoros fűtés esetén ez nem feltétlen jelent akkora gondot, padlófűtés esetén viszony óriási a különbség egy kondenzációs kazán javára.
Visszatérve a fogyasztáscsökkentésre, időkapcsolóval nem jó helyen avatkozol be, alapvetően a termosztáton kellene visszavenni a hőmérsékletet (de, mivel nem ismerjük a jelenlegi hőmérsékletet, nem tudjuk megmondani, ez járható út-e)... ha jelenleg 25-26 fokot tart a rendszer, elég sokat tudtok spórolni egy 20-21 fok közötti hőmérsékletre szabályzással és mondjuk rövid ujjú póló helyett pulóver hordásával otthon... de 19-20 fokos hőmérséklet esetén ezen már nem fogtok tudni érdemben spórolni, mert túl hideg lesz.
Az is érdekes lehet, mekkora a ház hőkapacitása és mennyire vagytok otthon... ha mindenki dolgozik és mondjuk csak 18-06-ig vagytok otthon, és kicsi a ház hőkapacitása (esetleg nagyon rossz nyílászárókkal), akkor lehet értelme a fűtést akkorra időzíteni (kicsit korábban bekapcsolni), amikor otthon vagytok... normál esetben (normális nyílászárók és hőkapacitású ház) viszont ezzel sem tudsz sokat spórolni, mert a ház felfűtéséhez is kell az energia, amire nem biztos, hogy elég csak akkor fűteni, amikor otthon vagy.
Érdemes átnézni a nyílászárókat, mennyire jól szigetelnek, mennyire vannak rések. Lehet kapni különféle profilú (alakú) öntapadós csíkokat, ilyet felhelyezve (ablak illesztésekhez) tudsz ezeken javítani. Ha kevesebb hő megy el mondjuk az ablakokon, a fűtési költséged jobb lesz - régi, fa nyílászárókon nagyon sokat tud ez segíteni.
Azt is nézd meg, pl. ablaküveg körüli glettelés nem hiányos-e (Nap meg tudja enni), ha igen, ezeket is érdemes pótolni, hogy ne szökjön a levegő az ablak mellett. Régebbi, két, külön álló ablak esetén be tudsz tenni közéjük plusz tömítést pl. ehhez készített hengeres anyaggal, esetleg ruhadarabokkal.
Tehát ellenőrizd, nem túl nagy-e a hőigénye a háznak és hogyan tudsz rajt javítani kicsit, ellenőrizd, nem lett-e rosszabb magának a fűtésnek a hatékonysága (kazán szabályzása, beállított hőmérséklet, esetleg alacsony nyomás a rendszerben, levegős radiátorok, stb. - ehhez jól jön a számlák átnézése a fogyasztással és korábbi fogyasztásokkal), stb.
A villannyal működő fűtőberendezésekkel vigyázzatok, nehogy a villanyszámla szálljon el miattuk - ezek sem túl hatékonyak... hacsak nem tudtok hőszivattyút betenni (klíma telepítése), valószínűleg ezzel nem lesztek előrébb.
Próbáld rendszerben nézni a házat és fűtési rendszert és próbálj javítani valamelyik oldalon (hőtermelés, hőleadás).
Ha tudod szabályozni a fűtési rendszerben keringtetett víz hőmérsékletét, esetleg azon is próbálhatsz hangolni.
...legrosszabb esetben (ha minden kötél szakad) próbáljatok kiválasztani egy helyiséget, amit rendesen fűtötök, és inkább itt tartózkodtok, a ház többi részében pedig csak "temperáló fűtést" csináljatok, hogy ne menjen tönkre a berendezés...
Főleg a december / január elég nagy fűtési számlát tud hozni sajnos általánosságban.
Ezt a kérdést m3ö Március Április környékén kellet volna kiírni már akkor várható volt az emelkedés, hogy minket is megfingatnak az oroszok.
Szépen el fogjátok fűteni kettő db split klíma árát ami 700E Ft.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!