Szerintetek is a háború miatt ennyire magas a magyarországi infláció, vagy másnak is hatása lehet erre?
Az első válaszlehetőséget kiegészíteném erre:
csak a háború és a szankciók okozzák
M x V = Q x P
Ahol M a pénzmennyiség, V a pénz forgási sebessége (tranzakciók száma), P az árszínvonal, Q a reáljavak mennyisége.
M = Ha jól tudom az elmúlt 6 évben megduplázódott a készpénz mennyiség a gazdaságban.
V = A jegybanki alapkamat 13%-ék, minnél magasabb a jegybanki alapkamat annál jobban lassul a gazdaság.
Q = A reál javak mennyisége sok esetben csökkent az aszálynak köszönhetően illetve a szakciók hatása miatt is.
P = Az árak ezért emelkednek.
A háborúnak csak annyi hatása van az inflációra, mint más EUs országoknak - az eurozóna inflációja (amit kelet európa ront) 10%. Nálunk 20% felett van a bevallott infláció. A különbség pedig a nem háború okozta gondok...
Az árstopp az ég világon semmit nem ér az infláció ellen - pontosabban annyit, hogy ezzel lehet manipulálni az inflációs kosarat és alacsonyabb inflációt hazudni. De arra, hogy neked, mint egyszeri polgárnak mennyivel kell többet költened mint tavaly ilyenkor semmi hatása sincs, mivel hatósági áras a tej, de az összes tejermék pont a hatósági ár miatt infláció felett drágul. A végeredmény, amikor veszel 4 liter hatósági áras tejet, egy vajat, egy joghurtot és egy tejfölt ugyan az lesz, mintha nem lenne a tej hatósági áras és kevésbé emelkedett volna a többinek az ára...
A fele lenne, pont mint a cseheknél vagy a szlovákoknál, vagy a lengyeleknél, de a félhülye dilettáns kormányunk miatt, -aki közben mindenkivel ellenségeskedik- ilyen magas.
Ha az Orban kormány lemondana, az egész Unió, és a Magyarok valódi többsége ünnepelne.
A mai inflációban vastagon benne van az is, hogy az elmúlt 12 évben egy sor hibás gazdaságpolitikai döntést hoztak. Pl. választás előtti osztogatás, elmaradt energetikai, infrastrukturális és szociális fejlesztések. Gazdasági kifejezéssel a gazdasági körforgás váltakozásait fékező anticiklikus gazdaságpolitika helyett prociklikus gazdaságpolitikát folytattak, ami még jobban felpörgette az amúgy is bekövetkező folyamatokat.
Hétköznapi kifejezéssel, amikor jó helyzetben volt a világgazdaság és pénz bősége volt a piacon, magától is pörgött az üzleti élet és lett volna miből takarékoskodni, befektetni a jövőbe, akkor szórták a pénzt számolatlanul, de nem gazdaságilag hasznos, később megtérülő dolgokra. Ezzel még jobban felpörgették a maguktól is gyorsuló gazdasági folyamatokat, leértékelték a forintot, növelték az inflációt, hogy nyerjenek az árfolyamon.
Amikor a gazdasági környezet miatt magától is belassult a gazdaság és az államnak kellett volna rásegíteni a gazdaság felgyorsítására, akkor meg megsz... takarékoskodni kezdtek, befagyasztották az állami kiadásokat, adókat emeltek, még jobban lassítani kezdték a magától is lassuló gazdaságot.
Ezek miatt a magyar gazdaságot most még rosszabb helyzetben érte a válság, mint a többi európai országot. Csak hát ezt egy politikus nem ismerheti be a nyilvánosság előtt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!