Mikor érdemes befektetési aranyat venni, milyen időszakban?
Van némi megtakarításom, amit szeretnék aranyba fektetni. Csak azért, hogy X összeg legyen abban, viszonylag inflációálló, és inkább abban legyen, mintsem a számlámon, ahol csak folyamatosan "romlik", értéktelenedik.
"A március statisztikailag a legrosszabb hónap az arany éves szezonalitásában. A 70-es évek elejéig visszatekintve nemcsak az állapítható meg, hogy többször volt veszteséges a március, mint nyereséges, hanem az is, hogy a mínuszok jóval nagyobbak voltak, mint a nyereséges márciusokban a pluszok."
Szóval vásárlás esetén esetleg ekkortájt érdemesebb lenne vásárolni, mert eszerint úgy értem ekkor alacsony, szóval vásárlás szempontjából ez lenne neked ideálisabb?
Nyilván ez lottó, sosem lehet tudni mi lesz, sok a kérdőjel, forint-dollár kapcsolata, EU-s pénzek, háború stb-stb. De a jövő tavasz is valószínűleg ilyen beesés jellegű lesz, ahogy az szokott lenni, hogy látjátok?
"Az miből látszik, mikor lesz ilyen újraindítás?"
A gazdaságban léteznek rövidebb és hosszabb távú cikulsok. A fiat pénzeknek van egy működési elvük, miszerint 100%-ról 0-ra csökken az értékük a pénznyomtatásnak köszönhetően. Gondolod el, hogy van 10000 Forintot mit fog az a pénz 10-20 év múlva érni, mennyi vásárló értékkel fog akkor rendelzeni? Valószínűleg semmivel. Egy életen át megtakarítasz és az a pénz egyre kevesebbet ér. Mivel egyre többet nyomtatnak a reálgazdaságba, hogy az ne omoljon össze.
Én úgy gondolom, hogy egy hosszú ciklus kb 100 év. A ciklus elején ugye fellendül a gazdaság, mindenki boldog, megvan a bizalom a pénz mögött, mint az aranystandard. Ilyenkor elég ha csak a férfi dolgozik, eltudja tartani a családot több gyerekkel együtt. A ciklus közepén már a feleség is elmegy dolgozni, így tudnak megélni. A ciklus végén pedig mind a két szülő dolgozik, de így is nehéz eltartani a családot. Ez is egy jó indikátor. Az egyre torzabb világkép is jól jelzi, hogy hamarosan vége a hosszabb távú ciklusnak, ilyenkor folyamatosak a tüntetések, a háborúk. Mivel az a pénz amit használunk egy hitel pénz, hitelként kerül a gazdaságba amiből adósság lesz, az is jól megmutatja, hogy az államok annyira ellesznek adóssodva, hogy visszafizettelnek ezek a követelések, itt szükség van egy resetre. A cél ugye a törlesztés lenne, nem az adósság visszafizetése. Az elmúlt évek USA Amerika stb annyi pénzt nyomtattak ki, mint az összes kinyomtatott pénz 80% amit idáig kinyomtattak. Ez is fűti az inflációt. Mint a magas jegybanki alapkamat is ami lassítja a gazdaság működését.
"Ez globális újraindítást jelent? Vagy csak bizonyos valutákét?"
Mivel a világon minden ország pénze fiat pénz ezért globális újraindítás lesz, az persze megeshet, hogy a forint előbb összefog omlani mint az Euró mert gyorsabban értékteneledik el, de az Euró is csak egy fiat pénz.
A pénz folyamatosan fejlődött és fejlődik is.
Képzel el egy olyan pénzt ami virtuális nyomon tudják követni, hogy éppen mire költesz, nincs készpénz, mindent tudhatnak majd rólad, ennek segítségével.
"És az állam nyomott áron vásárolja meg az aranyat vagy piaci áron?
Ugye ez csak akkor van, ha eleve eladásra kínálom fel, pl. egy aranykereskedésnek?
Hol vannak erről a szabályok?"
Meg kéne nézni, hogy mitörtént 1929 gazdasági világválság után.
Az arany ára elszált, amit itt megjegyeznék, hogy 2050-re valószínűleg kibányásszák az összes aranyat ami a földön megéri a jelenlegi technológiával kibányászni. Az államnak szüksége volt aranyra mait a lakosságtól tudott beszerezni. Azt, hogy milyen áron tette, azt nem tudom.
"A többi országról hogyan lehet megtudni, mennyi a vásárlási limit névtelenül, és hogy mennyi ott az ezüstre az ÁFA?
Ezüstnél is kell személyazonosítás?"
Itt nem igazándiból, nem csak az a lényeg, hogy mit veszel, hanem milyen összegben. Más a határ az ezüstnél ezt tudom, de nem tudom mennyi. Ha jól tudom Németországban 5000 Euróig vásárolhatsz befektetési aranyat áfa mentesen. Ezüstnél pedig 19%-os áfa van.
Ezt az igazolást úgy képzeld el Magyarországon, hogy bemész megmondod mit szeretnél vásároln, ha 3 000 000 Ft alatt vásárolsz akkor megkérdezik, a címed és a neved, ha e fölött vásárolsz akkor elkérik a személyid. Nemesfém vásárlásnál nem az ár szokott az elsődleges szempont lenni, hanem a biztosnág, hogy azt kapd amiért fizetsz. Amit küldtem linket azt a céget ismerem csak, ezért például ebayről nem venni nemesfémet, hiába olcsóbb.
11: Köszi, majd ezeket átgondolom és felteszem újra azokat a kérdéseket, amikre még nem jött válasz.:)
De 4,5 M a határ, amikor kell személyazonosítás és regisztrálás.
(Elviekben csak azért, mert tudni kell, kié az arany (pénzmosás elleni törvény...).)
Az ÁFA törvény szerint a befektetési arany termékek (aranyrúd és arany érme) mentesek az adó (ÁFA) alól. Befektetési aranynak minősülnek a következők:
- Legalább 995 ezrelék tisztaságú, 1 grammot meghaladó súlyú aranyrúd vagy lemez.
- Legalább 900 ezrelék tisztaságú arany érme, amelyet
1800 után vertek, a kibocsátó országban hivatalos fizetőeszközként forgalomban van vagy volt,
- a piaci értéke nem haladja meg 80%-nál nagyobb mértékben az aranytartalmának aktuális arany szabadpiaci értékét.
A befektetési aranyra (aranyrúd vagy arany érme) vámmentesség is vonatkozik, azaz a Európai Közösségen belül mennyiségi korlátozás nélkül, szabadon mozgatható.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!