Diszkont kincstárjegy vásárlás?
Hétfőn történik 3 hónapos DKJ aukciója, az aukciós ajánlat benyújtásának határideje 11 óra, teljesítés napja október 5.
Ezek alapján mikor lesz elérhető a DKJ az államkincstárnál, hogyha én szeretnék lenni az első tulajdonosa, és meg szeretném kapni a feltüntett kamatot 3 hónap múlva?
Az újraértékesített DKJ-nél ez kamat % valamivel kevesebb a feltüntetettnél (kb 0,5%), mivel olyankor már eltelt pár nap kamatozási időszakból és újraértékesítés történik. Ezt szeretném elkerülni.
Ez nem így működik. DKJ-t elsődleges forgalombahozatal során csak intézményi befektetők (bank, brókercég, bef.alap, nyugdíjpénztár stb) jegyzhetik le. Te max a másodpiacon juthatsz hozzá.
Nagyon rá vagytok izgulva a 10÷ra...
Kérdező tévedsz!!!!!
DKJ-n nem a kibocsátási időkor nyersz a legtöbbet pl. vettem 2023.08.23.-án lejárót 2 hónapja 92,4602%-ért, most hó elején 91,2400%-on, ma meg 90.1300%-on van, 4 nap múlva már 89.7700%-on lesz megvehető.
2022.11.23.-én lejáró (1 hónapja ez volt a 3 hónapos) 4 nap múlva 98.5100%-on vehető, 1 hónapja még 99,2100% volt az ára.
2mFt névértéknél mennyivel jobban jártam volna, ha 20-50-60 naposakra teszem, majd után a D230823-ba, a 3 hónappal későbbi vásárlás 2.69%-os áresés magában hozott volna extra 2690*20 = 53 800Ft-ot. Fizetett volna a 20 napos, majd átrakni az akkor 50-20=30 naposba, majd az akkor 60-50=10 nappal később lejáróba.
Amit 1-es írt az így van. Magánszemély nem jegyezni tudja a DKJ-t, hanem megveszi a már kibocsájtottakat az államkincstártól. Van mindenféle, 1 évnél rövidebb lejárat. És a legjobb az ÁKK-nál értékpapírszámlát nyitni ebből a célból.
Amit 2-es írt, annak nincs jelentősége. Feltéve, hogy lejáratig tartod a kötvényt. A kincstár mindig aszerint kinál hozamot, hogy mennyi pénzre van szüksége. Nem érdemes találgatni, hogy halasszad-e a vásárlást magasabb hozamra várva. Mert, lehet, hogy nőni fog, lehet hogy csökkenni. Megveszed annyiért, amennyiért kínálják. És ha lejárt, annyi lesz a hozamod, ami ki volt írva. Nem kell azzal foglalkozni, hogy közben mennyiért váltanák vissza.
"Amit 2-es írt, annak nincs jelentősége."---Miért nincs? Számodra nincs jelentősége, hogy 2 vásárlás idejétől függően mennyivel jársz jobban? 20mFt-nál havi bontásban már nettó 269 000Ft-ról van szó!
Unokatestvérem 78mFt-ért adta el az örökölt házát, nála mennyit jelent havonta ez a szerinted jelentéktelen összeg???
Feltételezem nagyon el vagy eresztve, ha havi 1mFt nálad a nincs jelentősége kategória :)
"Nem érdemes találgatni, hogy halasszad-e a vásárlást magasabb hozamra várva. Mert, lehet, hogy nőni fog, lehet hogy csökkenni."---Így van nem érdemes az unokatesómnak sem agyalni rajta, hogy havi 1mFt-al többet kap vagy kevesebbet, igazad van felesleges ennyiért lehajolni...
"Megveszed annyiért, amennyiért kínálják. És ha lejárt, annyi lesz a hozamod, ami ki volt írva. Nem kell azzal foglalkozni, hogy közben mennyiért váltanák vissza."---Elárulom idő előtti visszaváltásnál kevesebb lesz! Ezért is jobb rövid lejáratúba tenni, 20-60 naponta felmarkolni a hozamot és úgy berakni a következőbe.
Az infláció növekedésével egyre kevesebbért adják, a csökkenésével pedig többért, 2023-ig növekedést prognosztizálnak.
Ahogy elismertem hibát vétettem azzal, hogy egyből a D230823-at vettem a rövid lejáratú helyett, számomra ez magában az árcsökkenés véget 53 800Ft többletköltséget jelentett és ezen felül buktam 3 rövidlejáratú DKJ nyereségét is.
Miért jelentéktelen számodra, ha valaki a saját elkövetett hibájától akar megvédeni mást?
Esetleg azt szeretnéd, hogy a kérdező ráfaragjon?
Más kárára izgulsz???
Off
Ez az utolsó mondatod nem illik egy korrekt pénzügyi érvelésbe.
On
Ez a több, rövidebb időtartamú vásárlás azon alapszik, hogy a diszkont kincstárjegyek kamata emelkedni fog. És azért nincs jelentősége, mert bonyolítja a dolgokat és a jövőbe mutató jóslást igényel. Nem tudhatjuk, hogy még hónapokon keresztül folytatódik-e a DKJ-k kamatemelkedése. Mert az nem az inflációtól, ahogy fentebb írtad, hanem a költségvetés pénzigényétől és a kölcsönkínálattól függ. Pl. ha jövőre (ami csak 3 hónap) elkezdenek jönni az EU pénzek, akkor a költségvetés egyensúlya javulni fog. Az inflációnak is van egyensúlyjavító hatása, mert megnövekedett ÁFA bevételt jelent a költségvetésnek. Minek a pénzt kölcsönkérni a lakosságtól, ha kénytelen elkölteni és 27% áfát fizetni?
Az, hogy a múltban jobban jártál volna, semmit sem jelent. A múltat könnyú "megjósolni".
"DKJ-n nem a kibocsátási időkor nyersz a legtöbbet" ez az alap kijelentés példákkal megtámasztva. Tulajdonképpen ebbe kötöttél bele, de indoklást nem írtál rá, hogy szerinted miért nem igaz. Azzal jössz folyamatosan, hogy változhat a hozam (Senki nem állította az ellenkezőjét!), így nincs értelme vele foglalkozni, erre szintén kaptál példákat miszerint van értelme vele foglalkozni.
Nagyon úgy néz ki, csak kötekedni szeretnél, de ebben nem leszek a partnered, további szép napot!
"ebben nem leszek a partnered, további szép napot!"
Nem gond. Majd a kérdező eldönti, hogy neki melyik a jobb megoldás.
Neked is kellemes vasárnapot!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!