Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Mitől ilyen erős a horvát kuna?

Mitől ilyen erős a horvát kuna?

Figyelt kérdés
Az utóbbi években nagyot erősödött a forinthoz képest, gyakorlatilag tartja a lépést az euróval, talán most egy minimálisat lett értéktelenebb a háború óta. Teljesen laikusként kérdezem, mi ennek az oka, mit csinálnak másképpen? (Azt hallottam, hogy már nem sokáig lesz kuna, áttérnek euróra). Mit tudnak a horvátok, a sokak által lenézett "nyugat-balkáni ország"?

2022. márc. 7. 12:22
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Monetaris politika.
2022. márc. 7. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
56%

Egyre többen hisznek abban, hogy a horvát tengerpartra még többen fognak menni, és még többet fognak költeni. A horvát nemzeti jövedelem alapvetően a turizmusból származik.


Egyre többen gondolják úgy, hogy megéri most más devizát kunára váltani, mert nyárra, úgy gondolják még többet fog érni a piacon más devizákhoz képest. Ez a nemzetközi devizapiacokon, Forex-en is érezteti a hatását.

2022. márc. 7. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
82%

#2, azert a nemzeti valutak sora bonyolultabb, mint a tozsde.

Ez foleg most latszik, mivel a horvatok jovore atternek az eurora, ezert belottek az arfolyamot az eurohoz es kokemenyen tartjak, ennek nincs koze ahhoz, hogy ki megy oda nyaralni…


Nyilvan ehhez kell egy mukodo orszag normalis kormannyal.


De hat mi elore megyunk, nem hatra, nekunk egyre tavolabbra kerul az euro lehetosege is.

2022. márc. 7. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
52%

@ 3: tényleg azt hitted, hogy a kormányok az európai piacgazdaságokban a fiskális politikájuk keretében "belövik" a nemzeti deviza árfolyamát ahova köll, az meg ott is marad mert a kormány úgy akarja ? ? ?


Nem így van.



A deviza iránti mindenkori kereslet és annak kínálata mozgatja a kuna árfolyamát is. Az pedig számos tényezőtől függ, aminek a kifejtésére ez a felület alkalmatlan. De kétségtelen, hogy a külföldi turisták aktuális költési hajlandósága Horvátországban jelentős mértékben befolyásolja a keresletet a kuna iránt.

2022. márc. 7. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
40%

#4, azt irtam, hogy “belottek es tartjak is”.

Mivel jovore ok is euro-ra valtanak ezert letkerdes, hogy a kuna az elore kijelolt savon belul mozogjon csak, es erre minden fiskalis eszkozt fel is hasznalnak.

Soha nem irtam olyat, hogy magatol maradna ott.


Tudom, nekik “konnyu”, van egy stabilabb labakon allo gazdasuk, nem folytatnak illiberalis szabadsagharcot a vilag ellen, van ertelmes kormanyuk es nemzeti bankjuk, es nem pavatancoltak korbe putyint, amely oriasi kockazatot most lathatjuk is a forint arfolyaman es az inflacion visszakoszonni.

2022. márc. 7. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
49%

# 5: belőled csupán a kormány elleni gyűlölet hangja szól. A gazdasági racionalitásról meg nem tudsz véleményt mondani, hiszen tárgyi ismereteid nincsenek.


A "minden fiskális eszközt is használnak" bla-bla is erre mutat rá. Kb. azonos kifejezés a "mindent is tudok" szállóigével.


További kellemes gyűlölködést.

2022. márc. 8. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

#6, gazdasagi racinalitas… Erdekes, ezek alapjan nem racionalis, hogy be tudjunk lepni?

Jelen pillanatban az ex-szovjet allamok kozul Lettorszag, Litvania, Esztorszag, Szlovakia, Szlovenia mar eurot hasznalnak, a horvatok jovore vezetik be. Pedig e ket szomszedunk a sajat orszaguk szetesesen es egy haborun is tulvan. Ahogy Koszovo es Montenegro is ezt hasznalja (megallapodas nelkul is), pedig ok sem tradicionalisan nyugati orszagok.

A bulgarok mar az “eloszobaban vannak”, szinten fixaltak az arfolyamot (1,0-2 korul), ha minden jol megy (ugyebar az EKB ezt - is - figyeli, akkor ok is az elkovetkezo 1-2 evben belepnek. A romanoknal az evtized vege van lebegtetve.

Nalunk ugyebar mar semmilyen terv nincsen erre.


Szoval gazdasagi racionalitast emlegetve meg veletlenul felmerul valakiben, hogy hogy lehet, hogy mas, kornyezo vagy szinten ex-szovjet orszagokban sokkal hamarabb realitassa valt, mint nalunk.


Ha nalunk is lenne mar, akkor nem kellene olyan dolgokkal szembesulni, hogy a penzunk nemhogy az eurohoz kepest er 5 nap alatt 10%-kal kevesebbet, hanem hogy konkretan ahhoz az ukran hrivnyahoz kepest is esett a forint 8-10%-ot a haboru kitorese ota, amely orszagot az oroszok eppen megtamadtak…

Nyilvan kevesebb jatektere lenne barmely itthoni kormanynak, ha nem lenne lehetosege az arfolyamot befolyasolni, de elnezve az elmult evtized arfolyam-valtozasat ezzel bizony nem sokat vesztenenk…

2022. márc. 8. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
66%

Akkor valóban igazoltad is, hogy nincsenek szakmai ismereteid a témában. Annyit tudsz mantrázni a bulvársajtóban szerzett felkészülésed alapján, hogy más országokban már bevezették, meg most éppen nagyobbat esett a HUF a devizapiacokon, mint más kelet-európai devizák.


Guglizás nélkül meg tudod itt fogalmazni saját kútfőből, hogy milyen kockázatokkal kell számolni mondjuk Szlovákiának, Horvátországnak a saját devizájuk Euro-ra cserélésével ? Vagy az csak pozitív kihatással lehet egy ország gazdaságára, a lakosság érdekeire figyelemmel ?


Érdemes nekünk ezeket a kockázatokat most bevállalni, vagy érdemes esetleg kivárni ? Ha igen miért? Ha nem, miért nem ?


Ha eddig nem foglalkoztál vele, akkor most ne is próbáld meg erőltetni a választ. A jól bevált orbánozás is megteszi helyette, az már jól megy, gondolom.

2022. márc. 8. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!