Szegény országok miért nem nyomtatnak pénzt maguknak?
Nyomtatnak. Minden ország nyomtat pénzt.
Magyarország forintot nyomtat, Venezuela meg bolivárt.
Tegyük fel, hogy van egy ország, ahol a gazdaságban van összesen 1000 áru, és 1000 pénz. Egy áru 1 pénzbe kerül. Tegyük fel, hogy az ország jegybankja elkezd ész nélkül pénzt nyomtatni addig, amíg nem lesz 10000 pénz az országban.
Mi történik? Az új felállásban lesz 10000 pénz és 1000 áru. Az embereknek egyre több pénze lesz, egyre többet költenek, nő a kereslet, és mindezek hatására az árak is elkezdenek nőni, vagyis idővel minden áru 10 pénzbe fog kerülni. Jobb, vagy rosszabb lett a helyzet? Tulajdonképpen nem változott, csak az ország jegybankja egy rakat pénzt elvert arra, hogy pénzt nyomtasson.
És ha nem változik semmi, az még szerencse. Az inflációnak (az árszínvonal növekedése) ugyanis van egyfajta tehetetlensége, és nem áll meg abban a pillanatban, amikor a jegybank azt mondja, hogy oké, több pénzt nem nyomtatok. Miért? Mert az emberek arra spekulálnak, hogy eddig is folyamatosan nőtt az ársznínvonal, ezután is fog. Ezáltal a kereskedők, akik az árut tavaly 9 pénzért adták, idén 10-ért, jövőre valószínűleg 11-ért fogják, vagyis ténylegesen drágulni fognak az áruk a gazdaságban lévő pénz mennyiségéhez képest.
Nyilván a példa nagyon primitív, de a mögöttes logika remélem, nagyjából érthető.
A van 1000 pénz 1000 árú és minden ára 1 pénz jó hasonlat, csak egy picit javítanék rajta.
Nyomtatsz 1000 mellé meg 500 pénzt, akkor 1500 pénzed van 1000 árúra, de az ár már 2-től indul. Eddig volt 1 pénzed vehettél egy terméket, most már a szomszéddal kell osztozkodnod az 1 üveg sörön, mert neked csak a fel üvegre futja.
Jobban jártál kérdező???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!