Bbenjoe kérdése:
Mi alapján és hogyan határozzák meg a különböző valuták egymáshoz viszonyított értékét?
Figyelt kérdés
Érdekel, hogy miért van az, hogy pl 1 Angol Font most éppen 415 Forintot ér, míg a Román Lej 73,8-et, ugyanakkor a Japán Jen csak 2,73 Forint. Ez hogy lehet? Az utca embere azt mondaná, hogy a gazdasági fejlettség a mérvadó, de a felsorakoztatott példák erre rácáfolni látszanak.2021. szept. 3. 10:10
1/2 anonim válasza:
Semmi köze a gazdasági fejlettséghez. Jelenleg a "legértékesebb" valuta a kuvaiti dínár (~1000 Ft), de franc se tudja miért, Kuvaitot nem szoktuk a világ vezető gazdasági hatalmai között számontartani.
A különböző valuták értékét alapvetően a piac, a kereslet és kínálat egyensúlya határozza meg. Azokról a tényezőkről, amik a különböző valuták árfolyamának változását okozzák, nem egy doktori disszertációt írtak már, és a gazdasági fejlettség csupán egy a temérdek tényező közül, ami befolyásolja, ráadásul nem is a legsúlyosabb.
2/2 anonim válasza:
Egy valutának az értékét nem a névértéke adja meg. Önmagában az, hogy 1 dollár 100 yent ér semmit nem jelent. Viszont az, hogy 1 dollárral mennyi almát tudsz venni Japánban az már érdekesebb kérdés. Ha 100 yennel veszel egy almát Tokyoban és 1 dollárral is veszel egy almát New Yorkban akkor az árfolyam nagyjából egyensúlyt képez. Ha viszont a Yen elkezd erősödni és 1 dollár ér majd 66 Yent akkor 100 Yennel New Yorkban veszel másfél almát, de 1 dollárral Tokyoban már csak kétharmad almát. Ha a japán Nemzeti Bank, vagy a magyar holnap úgy dönt, hogy levág két nullát a nemzeti pénzről semmi nem változik közgazdasági értelemben. Az, hogy mi határozza meg az árfolyamokat: a piac. Kereslet-kinálat. Gazdasági válságok idején példáúl a Yen és Frank általában erősödik más valutákhoz képest, mert a piaci szereplők inkább svájci, vagy japán nemzeti bank által kibocsájtott valutába "menekitik" a pénzüket. Ha nő valamire a kereslet az növeli az árát. De a kinálattól is függ. Ha az MNB holnap megdupázná a gazdaságban forgó forint mennyiségét akkor 1 font felmenne 830 forintra. Ezek nyilván gyerekes példák, de igy működik a valutapiac.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!