Ha diákmunkán vagyok, akkor a 18 év alatti munkavállalónak, mint nekem jár cigiszünet?
Cigiszünetet senkinek sem biztosít a Munka Törvénykönyve. (Az külön szép lenne, ha 18 év alatti személynek biztosítana, akik részére Magyarországon tilos dohányterméket értékesíteni; még más termék vásárlása céljából – pl. üdítőital –, vagy nagykorú kísérőjeként sem léphet be dohányterméket árusító helyre. Ha mégis, fel kell szólítani a távozásra, és jelenléte idején fel kell függeszteni mások kiszolgálását is. Ha nem tesz eleget a felszólításnak, értesíteni kell a rendőrséget.)
Fiatal munkavállalónak (18. életévét be nem töltött munkavállaló) négy és fél órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább harminc perc, hat órát meghaladó beosztás szerinti napi munkaidő esetén, legalább negyvenöt perc munkaközi szünetet kell biztosítani.
A készenléti jellegű munkát kivéve a munkaközi szünet nem munkaidő.
↑ 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről 114. § (3) b) és 86. § (3) a).
Még mielőtt a 09:45-ös válasz alapján kérdeznéd, hogy az adott napi munkaszünetet apránként kérheted-e, mert sűrű cigarettázási ingered van: nem, a válasz.
A munkaközi szünetet a munkáltató jogosult kiadni. Az ő döntése – illetve, ha van, akkor kollektív szerződésé –, hogy egyben, vagy részletekben kerül kiadásra. Kiadható több részletben is, de a kiadott részletnek legalább húsz perc tartamúnak kell lennie. / MT 103. szakasz 6. bekezdés. /
Így, ha részletekben adják is ki, akkor, ha egy munkanapodra 30 perc jár, akkor ezt csak egy részletben kaphatod meg (2*20>30), ha 45 perc jár, azt legfeljebb két részletben (3*20>45).
Fiatal munkavállaló számára rendkívüli munkaidő nem rendelhető el. / MT 114. szakasz 1. bekezdés. / (A rendkívüli munkaidő a köznyelvben: túlóra.) A fiatal munkavállaló napi munkaideje legfeljebb nyolc óra lehet és a több munkaviszony keretében történő munkavégzés munkaidejét össze kell számítani. / MT 114. szakasz 2. bekezdés. / Így, napi 45 percnél hosszabb munkaközi szünetet nem tudsz összehozni.
Úgyhogy, ha a munkáltatód nem kegyes hozzád, még törvényi előírást szegve is, akkor nem cigiszünet jár, hanem az agyad azon, hogy mikor lesz már munkaközi szünet; ami lehet, hogy csak napi egy alkalom.
Nálunk azoknak a kollégáknak, akik a munkáltató által meghatározott munkaközi szüneten kívül kimentek cigizni, a munkaidő-nyilvántartás levonta azt az időt a munkaidejükből. Csekkolás van ugyanis. Tehát nekik annyival többet kellett dolgozni/bentmaradni a munkahelyen. Óránként 10 perc cigizés volt általában. Számold ki, hogy mennyivel többet kellett bentmaradniuk.
Szerintem ez így igazságos a többiekkel szemben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!