Lehetséges-e hogy a jelenlegi ingatlanpiaci konjunktúra egy 2008-ashoz hasonló pénzügyi válságba fog torkollni?
Igen, újra és újra meg fog történni. Ennek az oka egyszerű: "overleverage" - azaz masszívan ki van feszítve az emberek hitelkerete, "túl vannak pozícionálva". A kamatkockázatot a bankok futják, az árfolyamkockázatot pedig az emberek: ha a hitel mögül eltűnik a fedezet (árcsökkenés esetén), az további pótfedezetet kíván. (ugye valahogy a bankoknak meg kell védeniük magukat a veszteségtől)
Ilyen akkor történik, ha leállnak a jegybanki eszközvásárlási programok és beleszaladunk egy kamatemelési ciklusba (igen, most még nagyon lehetetlennek hangzik, de közeleg). Izgalmas idők jönnek, érdemes figyelni mi történik a különböző piacokon (kötvény, nyersanyag), mert az erre adott válaszok fogják meghatározni az eszközárakat ebben az évtizedben.
2. Milyen árfolyamkockázata van a forinthitelnek??
Milyen pótfedezetről beszélsz? Mióta szoktak a bankok ingatlan hitel esetén pótfedezetet kérni? Még a devizahiteles időben se kértek ilyet.
Elég magas azoknak a hiteleseknek a száma, akik valójában nem hitelkepesek.
Felveszek babavarót önerőnek, aztán még hozzá támogatott lakashitelt.
Közben pedig nincs egzisztencia, nincs tartalék, nincs pénzügyi kultúra.
Viszont jönnek a gyerekek, mert az a vállalás. Ettől nő a kiadás. A bevétel meg nyilván nem ilyen arányban.
Ebből lesz a baj, nem a hitelallomany nagysagabol.
A minőség a lényeg.
#4: nem a "forinthitelnek" van árfolyamkockázata (??? ennek így semmi értelme), hanem a lakás árának (nyitottál egy 5x tőkeáttételes pozíciót).
Mondjuk egy lakás 100 pénzbe kerül, te beleadsz 20-at, a bank hitelez 80-at. Ha ennek a lakás ára 80-ra csökken, akkor a bank továbbra is 80-at hitelezett, na de hova lett az önrészed? ;) Ha ez alá csökken az ára, akkor valamivel pótolnod kell a fedezetet a hitel mögé, különben elárverezhetik a lakást a fejed fölül (pozíció likvidálás). Ez így működik minden banki, brókeri kölcsönnél. Attól, hogy nem tudsz róla, a kockázat még ott van. Aki később száll bele a buliba, nagyobb eséllyel fog bukni, a korán beszállók (és az okosan méretezett hitellel rendelkezők) jó eséllyel megússzák.
Lehet szemellenzősen élni, és csak egy irányba nézni. De a kockázat ott van. Az idő eldönti.
6. Az hol árfolyamkockázat, hogy a lakás értéke csökken?? Mi köze bármilyen árfolyamnak a lakás értékének csökkenéséhez? Ne keverd már a tőzsdét a lakáshitellel, a kettőnek semmi köze egymáshoz.
Kockázat van, de forinthitelnél nem létezik olyan, hogy "árfolyamkockázat" és a tőzsdéhez meg a tőkeáttételes kereskedéshez se lehet hasonlítani a lakáshitelt, semmi köze hozzá, még csak messziről se.
#2: „A kamatkockázatot a bankok futják...”
Hát nekem is van lakáshitelem, de mivel változó kamatozású, ezért kb semmit nem kockáztat a bank. Annak meg persze szép felára van, ha fix kamatozásút akarna a hitelfelvevő :)
#3: „Most volt egy jelentős ingatlanár-csökkenés...”
Merrefelé, a Holdon?
#9
Igen, az albérleteknek jót tett az Airbnb visszaesése, meg a sok távmunka, távoktatás. Én különben tavaly tavasszal azt gondoltam hogy emiatt hirtelen sok befektetésként kezelt lakást fognak piacra dobni és ez maga után húzza majd az árcsökkenést, de aztán mégsem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!