Ha a szüleim kizárólag nekem ajándékozzak a lakásukat, de van egy testvérem is, akkor a haláluk után tarthat valamire igényt a testvérem, ha én meghalok a gyerekem örökli a lakást?
Figyelt kérdés
2020. dec. 28. 09:52
1/11 anonim válasza:
Ha Neked ajándékozzák a lakást, akkor az egyértelműen azt jelenti hogy a haláluk után te leszel annak a tulajdonosa, tehát mindenki más (beleértve a tesódat is) csak akkor lehet annak a részbeli, vagy teljes mértékű tulajdonosa, ha abba te beleegyezel. Ha meg meghalsz és előtte nem írsz végrendeletet, akkor egyértelműen a gyereked fogja örökölni az ingatlant.
2/11 anonim válasza:
Ha a szüleid végrendeletben rögzítették, hogy te öröklöd a lakást, akkor nincs vita, te fogod örökölni. Követelése persze lehet amire csak szeretné, de jogi alapot, módot nem fog rá találni, mert a törvényes öröklési rendet (ebben az esetben közös tulajdon 50-50) felülírják a végrendeletben foglaltak. Ennek értelmében az ingatlan kizárólagos örököse te vagy. Ha te meghalsz, akkor a te teljes tulajdonodban álló ingatlan tulajdonjoga a gyerekedre fog szállni, külön végrendeletben foglalt rendelkezés nélkül is. Ha a gyermeked kiskorú, az örökös akkor is ő lesz a törvényes öröklési rend alapján, de amíg nagykorú nem lesz gyámot jelölnek ki mellé. Erre jelentkezhet a testvéred is akár, de ha van akkor keresztszülő is. A gyámot a gyámhivatal fogja jóvá hagyni. Abban az esetben, ha esetleg a testvéred előélete miatt a gyámhivatal nem engedélyezi, hogy ő legyen a gyám, és más közeli rokon sem jöhet számításba, akkor a gyámhivatal eseti gondnokot jelöl ki, aki aláírási joggal rendelkezik a gyerek helyett. Igazából a gondnoknak/gyámnak csak megőrző szerepe van, és a gyámhivatal által engedélyezett/kijelölt gondnok nem csinálhat bármit a gyermek örökségével, ugyanis bármiféle adás-vétel, változtatás, átalakítás stb végrehajtása, amely a gyermek örökségét, mint anyagi egységet veszélyeztetheti a gyámhivatal engedélyéhez kötött. Ez garantálja tehát azt is, hogy halálod esetén az ingatlan változatlanul a gyermekedet fogja megilletni, akkor is, ha kiskorú.
3/11 anonim válasza:
Elnézést, nem vettem figyelembe, hogy ajándékozzák, azonban ha kizárólag te vagy a megajándékozott, és nem válsz arra érdemtelenné, akkor a leírtakon ez nem változtat.
4/11 anonim válasza:
Mondjuk elég szemét dolog lenne a szüleidtől, de lehet, hogy van valami köteles ész, amit a testvéredtől nem tudsz elvenni.
6/11 anonim válasza:
Így van, a testvér igényt tarthat a köteles részre, nem lehet kisemmizni. Kivételt képez a kitagadás, de ott (objektíve) bizonyítottnak kell lennie, hogy méltatlanná vált az örökségre.
7/11 anonim válasza:
6
A kitagadáshoz viszont kb. a szülő életére kell törni, olyan súlyos ok áll csak meg, nem?
8/11 anonim válasza:
7: igen, kábé ilyen esetekben áll meg. És bizonyíthatónak kell lennie.
9/11 anonim válasza:
Az ajándékozás és az öröklés két külön téma. Amit neked ajándékoznak, az a tied, onnantól kezdve azt csinálsz vele amit akarsz, - el is adhatod-, a testvérednek semmi köze nincs hozzá! Halálod után pedig igen, a gyerekeid öröklik.
10/11 anonim válasza:
#5 megkapta a 100%-ot, a teljesen irreveláns válaszára. Köteles rész az öröklés tárgyából járhat, ajándékozásból nem, a halál esetére vonatkozó ajándékozás kivételes esetét leszámítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!