Mi az a kriptovaluta? Mire jó és miért gondolják néhányan, hogy ez lenne a jövő?
Szerintem most azért nő a Bitcoin árfolyama, mert angliában óriási csinnadrattával reklámozzák, vagyis gerjesztik a keresletet.
Van ennek a felvásárlási láznak egy piramisjáték (pénzügyi buborék) jellege, mert aki azt látja, hogy egy nap alatt 20%-al nő az értéke, az hajlamos elhinni, hogy ez a tendencia a világ végezetéig fennmarad. De sajnos a BTC is arra a sorsra fog jutni, mint a biohumusz-giliszták, vagy a Holland tulipánhagymák.
A BTC árfolyama például néhány évvel ezelőtt 1 év leforgása alatt 1/3-ára esett.
Jómagam 2017 körül találkoztam életem egyetlen olyan helyzetével, amikor BTC-ben volt megadva az ár, amikor egy zsarolóvírust kapott az egyik számítógépem.
Szerencsére én laza mozdulattal nyomhattam egy format parancsot, ugyanis gyakran csinálok adatmentéseket.
A legvalószínűbb, hogy a jövőben is megmaradnak inkább szimpla befektetési eszköznek.
Szóval túlnyomó többség azért vesz, hogy egyszer később eladja. Befektetési forma még, ha ugye valaki bányászik. De a Bitcoinon kívül most a többi kriptovaluta nem nagyon növekedik, úgyhogy most otthon bányászni nem igazán éri meg (örülhetnek a gamerek, bár most meg kevés kártyát gyártanak az új generációkból), de fűteni talán megéri bányász riggel, ezen gondolkoztam is 2-3 éve (egy többkártyás rig a pincébe és hőcsatornán felvezetni a hőt a rigről), de azóta beestek az otthon bányászható kriptó árfolyamok és megjelentek az újabb generációs inverteres klímák, amelyekkel nagyon olcsón lehet fűteni -15 fokig.
Kriptovaluta akkor lesz mindenhol elterjedt fizetőeszköz, amikor lesz belőle az egyes országok által is hivatalosan elfogadott változat (globális kriptovaluta, vagy országonkénti, inkább az utóbbi) és szerintem ezen jövő felé haladunk. Akkor viszont félő, hogy az egyes országok alávágnak azoknak a régebbi kriptovalutáknak, amiket nem ők hoztak létre, belátható okokból.
Amikor megeri banyaszni akkor s biztos hogy akkir is megfogja erni amikorra visszahozna az arat igy akkor is lehet buko ha valaki akkor kezd bele amikor jol megy.
Ugyanigy ha most kezd bele valaki amikor nem eri meg megeshet hogy mikorra visszahozna az arat a tizszereset hozza vissza mert felmennek az arfolyamok. Erre mondom hogy senki se tud mast csak a pillanatnyi allapotot
A 19-es válaszoló által megadott paraméterekkel számolva.
Ha most forgalomban van 21 millió BTC, és 10 percenként bocsátanak ki 1-et, de 4 évente duplázódik a kibocsátás, akkor, könnyen belátható, hogy ez exponenciális növekedést eredményez.
Egyszerűsítés végett úgy kalkuláltam, hogy évente egyenletesen nő a kibocsátás 25%-al.
Excellben így könnyen lehet modellezni az éves kibocsátást, ami 20%-hoz konvergál:
2020-ban évi 0,25%
2037-ben évi 7,7%
2040-ben évi 10,5%
2045-ben évi 15,4%
2053-ban évi 19,05%
2072-ben évi 19,99%
A forgalomban lévő BTC-k mennyisége exponenciális növekedési pályára fog állni:
2037-ben 32,5 millió
2040-ben 43,5 millió
2045-ben 90,3 millió
2053-ban 435,4 millió
2072-ben 28791,2 millió
2091-ben 1996369 millió tehát meghaladja azt a dollár mennyiséget, amely 2020-ban forgalomban volt.
Összehasonlítás képpen a forgalomban lévő dollár mennyisége az elmúlt 10 évben kb. 89%-al nőtt (kb. 950000-ről 1800000 millióra nőtt). Ez éves szinten 6,6% növekedést jelent. Az elmúlt 35 évre számítva ugyanúgy 6,8% volt az éves növekedés.
forrás: [link]
A jelenlegi hitelpénz rendszerben az új dollárok a hitelek bővülésével keletkeznek. A hitelfelvevők a pénzt pl. új lakásra, új kocsira fordítják, ill. állami szinten a költségvetési hiányt tudják fedezni. Az állami költségvetésből utakat óvodákat és iskolákat tudnak finanszírozni.
A BTC rendszerben az újonnan keletkező Bitcoin-okat a számítógépes infrastruktúra fenntartói között osztják szét, vagyis a Bitcoin bányászok között.
Számomra aggályos, hogy a BTC rendszer rendkívül pazarlóan bánik a számítógépes erőforrásokkal. Azt a számítástechnikai feladatot, amit szerintem 100 db számítógép el tudna végezni, azt esetlegesen 10 millió számítógép végzi.
Rengeteg redundáns számítás fut a Bitcoin bányászok számítógépein, ennélfogva a rendszert fenntartó számítógépek a gazdaságossági határ alatt üzemelhet, hiszen óránkét 4,2 Ft közel van a számítógép által elfogyasztott elektromos áram költségéhez (az én számítógépemnél el sem érné). A BTC rendszerben keletkező Bitcoin-ok jelentős részét tehát elfüstölik az elektromos áramot termelő erőművek, másik részét pedig a számítógép hardverek gyártóihoz csatornázzák.
Ez olybá tűnik, mintha egy szántó-vető földműves 100-szor járatná végig a talajművelő gépeket a földjén, noha 1-szer is elég lenne.
A kibocsátás üteme nem nőni fog, hanem csökkenni.
Most olvasom, hogy:
"A Bitcoin évszázadra előre kódba vésett ‘inflációval’, az az újonnan forgalomba kerülő BTC kínálattal rendelkezik a 21 milliós teljes piaci kínálat eléréséig. Jelenleg ez 6.25 új bitcoint jelent ~10 percenként, ami 2024-ben újra a felére fog csökkenni."
forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!