Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Lehet youtube-ra saját gyártás...

Golddef kérdése:

Lehet youtube-ra saját gyártású hangoskönyveket feltölteni?

Figyelt kérdés

Én olvasnám el a műveket (könyvek/versek), felvenném majd feltölteném. Megfordult a fejemben hogy ez esetleg valamilyen jogi problémával járhat. De mivel nem vagyok benne biztos ezért szeretnék valakitől választ kérni, lehetőleg olyantól aki hiteles választ tud adni, esetleg ha van erről szóló bármi, akkor egy linket is megköszönnék.

Előre is köszönöm, legyen szép napotok.



2020. szept. 20. 19:28
 1/5 anonim ***** válasza:
Nyugodtan rakd fel. A legrosszabb, ami történhet, hogy szól a YouTube, hogy szedd le.
2020. szept. 20. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ha te olvasod fel, akkor lehet :)
2020. szept. 20. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

ha te olvasod fel, akkor is szükséged van a könyv szerzőjének/kiadójának engedélyére, hogy a könyv tartalmát felhasználd, új formára átdolgozd.

a YouTube valószínűleg nem fogja automatikusan felismerni, hogy jogsértő az átdolgozásod, de ha a szerző/kiadó megtalálja, akkor az a minimum, hogy jelentik a YouTube-nak és töröltetik, de akár még be is perelhetnek érte - különösen igaz ez, ha pl. ők is rájönnek, hogy érdemes nekik hangoskönyvként kiadni, ami sérti az érdekeiket. hasonló okból távolították el nem olyan régen a Széchenyi Könyvtár ingyen elérhető online könyvtárából Orwell 1984-ét, mert a jogtulajdonos kiadó rájött, hogy érdemes nekik ebookban is kiadniuk.


idézni lehet, de csak rövidebb részleteket, amire nincs konkrét szabályozás, hogy mennyi, de ha mondatonként/oldalanként/fejezetenként feldarabolva az egész könyvet feltöltöd, az nem lesz idézés.

ha egy könyvklub csatornát csinálsz, ahol általánosan bemutatsz egy könyvet és csak néhány idézetet olvasol fel belőle, az viszont beleférhet a szabad felhasználásba - különösen, ha még linkeled is a kiadó vagy egy online könyvesbolt oldalát, ahol meg tudják venni. sőt egy ilyen csatornát akár még támogathatnak is a kiadók könyvekkel, vagy akár pénzzel is - ha lesz elég követője és meg tudod őket győzni, hogy érdemes nekik, persze


mivel a szerzői jogvédelem a szerző halála után 70 évvel lejár, ha kellően régi műveket használsz, ott kevesebb probléma lesz - viszont itt is érdemes figyelni rá, hogy nem csak a szerzőnek vannak szerzői jogai, hanem pl. a műfordítónak is. így az eredeti szerző hiába halt már meg, a fordítás, amit használsz még ugyanúgy lehet jogvédett.


"ha van erről szóló bármi"


1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról:

[link]


"1. § (1) Ez a törvény védi az irodalmi, tudományos és művészeti alkotásokat.

(2) Szerzői jogi védelem alá tartozik - függetlenül attól, hogy e törvény megnevezi-e - az irodalom, a tudomány és a művészet minden alkotása. Ilyen alkotásnak minősül különösen:

a) az irodalmi (pl. szépirodalmi, szakirodalmi, tudományos, publicisztikai) mű,

b) a nyilvánosan tartott beszéd,

c) a számítógépi programalkotás és a hozzá tartozó dokumentáció (a továbbiakban: szoftver) akár forráskódban, akár tárgykódban vagy bármilyen más formában rögzített minden fajtája, ideértve a felhasználói programot és az operációs rendszert is,

d) a színmű, a zenés színmű, a táncjáték és a némajáték,

e) a zenemű, szöveggel vagy anélkül,

f) a rádió- és a televíziójáték,

g) a filmalkotás és más audiovizuális mű (a továbbiakban együtt: filmalkotás),

h) a rajzolás, festés, szobrászat, metszés, kőnyomás útján vagy más hasonló módon létrehozott alkotás és annak terve,

i) a fotóművészeti alkotás,

j) a térképmű és más térképészeti alkotás,

k) az építészeti alkotás és annak terve, valamint az épületegyüttes, illetve a városépítészeti együttes terve,

l) a műszaki létesítmény terve,

m) az iparművészeti alkotás és annak terve,

n) * a jelmez, a díszlet és azok terve,

o) az ipari tervezőművészeti alkotás,

p) * a gyűjteményes műnek minősülő adatbázis.

(3) A szerzői jogi védelem az alkotást a szerző szellemi tevékenységéből fakadó egyéni, eredeti jellege alapján illeti meg. A védelem nem függ mennyiségi, minőségi, esztétikai jellemzőktől vagy az alkotás színvonalára vonatkozó értékítélettől.

(4) * Nem tartoznak e törvény védelme alá a jogszabályok, az állami irányítás egyéb jogi eszközei, a bírósági vagy hatósági határozatok, a hatósági vagy más hivatalos közlemények és az ügyiratok, valamint a jogszabállyal kötelezővé tett szabványok és más hasonló rendelkezések.

(5) * A szerzői jogi védelem nem terjed ki a sajtótermékek közleményeinek alapjául szolgáló tényekre vagy napi hírekre.

(6) Valamely ötlet, elv, elgondolás, eljárás, működési módszer vagy matematikai művelet nem lehet tárgya a szerzői jogi védelemnek.

(7) A folklór kifejeződései nem részesülnek szerzői jogi védelemben. E rendelkezés nem érinti a népművészeti ihletésű, egyéni, eredeti jellegű mű szerzőjét megillető szerzői jogi védelmet.

(8) * Az előadóművészek, a hangfelvétel-előállítók, a rádió- és a televízió-szervezetek, a filmelőállítók, valamint az adatbázis-előállítók teljesítményei az e törvényben meghatározott védelemben részesülnek.

[...]

16. § (1) * A szerzői jogi védelem alapján a szerzőnek kizárólagos joga van a mű egészének vagy valamely azonosítható részének anyagi formában és nem anyagi formában történő bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére. E törvény eltérő rendelkezése hiányában a felhasználásra engedély felhasználási szerződéssel szerezhető. *

17. § A mű felhasználásának minősül különösen:

a) a többszörözés (18-19. §),

b) a terjesztés (23. §),

c) a nyilvános előadás (24-25. §),

d) a nyilvánossághoz közvetítés sugárzással vagy másként (26-27. §),

e) a sugárzott műnek az eredetihez képest más szervezet közbeiktatásával a nyilvánossághoz történő továbbközvetítése (28. §),

f) az átdolgozás (29. §),

g) a kiállítás (69. §).


31. § (1) A szerzői jogok a szerző életében és halálától számított hetven éven át részesülnek védelemben.

(2) * A hetvenéves védelmi időt a szerző halálát követő év első napjától, közös művek esetében az utoljára elhunyt szerzőtárs halálát követő év első napjától kell számítani.

(3) Ha a szerző személye nem állapítható meg, a védelmi idő a mű első nyilvánosságra hozatalát követő év első napjától számított hetven év. Ha azonban ez alatt az idő alatt a szerző jelentkezik, a védelmi időt a (2) bekezdés szerint kell számítani."

2020. szept. 22. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Itt jelentkezhetsz a vakok és gyengénlátók számára könyveket felolvasni:

[link]

2023. márc. 24. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
A vakok és gyengénlátók számára létezik kivétel a szerzői jogi törvény alól, hogy az ő "olvasásukat" segíteni lehessen, de ehhez nem elég azt mondani YouTube-on, hogy nekik csinálod. A vakok szervezete zártan kezeli a hangoskönyveket, csak a tényleg rászorulók férnek hozzájuk, ezért itt szerzőjogi probléma nem merülhet fel.
2023. márc. 24. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!