A párom nemrégiben kezdet dolgozni egy új munkahelyen, napi bejelentéssel foglalkoztatják egyelőre, a munkáltató elküldte tüdőszűrőre és alkalmassági vizsgálatra és ennek teljes költségét a páromnak kelletett kifizetnie. Ez normális?
Jogszabály szerint a vizsgálat díját az azt kezdeményező viseli. Itt a leendő munkáltató az. Többnyire leszerződnek egy "üzemorvossal", aki ezeket elvégzi.
Gondolom, a párod kapott róla számlát, én ezzel beballagnék a kormányhivatalokban található munkaügyi felügyelőségre, és panaszt tennék.
Gondolom azért van napi bejelentésben, mert jönnek mennek a dolgozók az eü alkalmassági meg kell a munkakörhöz. Viszont ha mindenkinek a munkáltató állná, az neki nem buli. Felénk kb 7000 Ft a tüdőszűrő+ alkalmassági szóval, ha 3-5 nap után lelép a dolgozó, akkor az neki ablakon kidobott pénz.
Viszont, ha beválik és megmaradt akkor még lehetne egyezni, hogy a rendes munkaszerződés próbaideje után kifizeti a dolgozónak.
Igen, amit 2-es írt, az talán járható út, mármint ha beválik és marad, akkor hivatkozni erre a munkáltatónak, hogy most már jó lenne, ha kifizetné, mert "bizonyított".
Az a helyzet, hogy a napi bejelentés nem számít klasszikus munkaviszonynak, annyira nem, hogy egyrészt a TB-t is maga után kell fizetnie (ez most azt hiszem, havi 7.710 ft), másrészt nincs betegállomány, nincs szabadság, nincs felmondási idő: valóban egyik nap megy dolgozni, a következő alkalomra bármikor mondhatja a munkáltató, hogy kössz, meggondoltam magam, nem kell jönni. Ugyanígy a munkavállaló is.
Annyira nem számít klasszikus munkaviszonynak, hogy még álláskeresési támogatás mellett is lehet napi bejelentéssel, azaz alkalmi munkával dolgozni.
Ha jól értem, valami kis piti pékségben, "maszeknál" dolgozik, aki még üzemorvossal sincs leszerződve.
Jelenléti ív van?
Naponta fizetnek neki?
20 napot dolgozik egy hónapban?
Be van jelentve?
Ha rendesen kifizetik a napjait, akkor azzal, hogy saját magának kell állnia az orvosiját, sehova sem tudtok menni, ehhez a munkaügynek semmi köze!
Elsőként válaszoltam, hogy hova fordulhat. A munkáltató palira akarja venni a párodat. Nem azért írtam, mert rosszat akarok, hanem azért, mert tudom (gyakorlott vagyok benne). Egy pékség (élelmiszerrel dolgoznak) pláne!
A munkáltató/foglalkoztató kötelezte rá, innentől kezdve az Ő költsége, nem a szomszédé.
Az meg már végképp bicskanyitogató, hogy a ledolgozott idejét sem óhajtja kifizetni. Nem munkaügyi bíróságra kell menni első körben, hanem a munkaügyi felügyelőségre. Ott kezdünk minden munkaügyi vita esetén. A bíróság a legutolsó fokozat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!