Hogyan lehetne megállitani az inflációt?
Csökkenteni kell a keresletet. Hogyan csökken a kereslet? Úgy, hogy az embereknek kevés a fizetésük, keveset tudnak megtakarítani, keveset költenek. Természetesen ha az emberek keveset költenek, akkor kevesebbet kell gyártani, termelni. Ha kevesebbet kell termelni, kevesebb munkás kell. Ha kevesebb munkás kell, nő a munkanélküliség. Ha nő a munkanélküliség, tovább csökken a kereslet, csökken az infláció.
Probléma megoldva.
Egyéb kérdés?
Infláció a világon szinte mindenhol van és kell is, hogy legyen. Ha nincs infláció, az emberek keveset költenek, inkább megtakarítanak, mert úgyse romlik a pénzük, sőt defláció esetén még javul is, egyre többet ér. Ha pedig keveset költenek, akkor jön a fenti...
Pontosan ezt az egyensúlyt igyekeznek tartani a jegybankok: legyen infláció, de ne túl magas, se ne túl alacsony.
"Infláció a világon szinte mindenhol van és kell is, hogy legyen."
Ez egy mantra, amit vagy elhiszünk vagy nem. Én úgy látom, a XIX. században amikor aranyalapú pénzek voltak és nem volt a maihoz hasonló infláció valahogy akkor is működött a gazdaság.
De térjünk vissza a jelenbe. Nem fontos megállítani az inflációt. A fontos az, hogy inflációnak megfelelően emelkedjen a bevételed és a megtakarításaid reáleszközökben legyenek. Akkor nem fog nagyon érdekelni az infláció konkrét értéke.
"Ha nincs infláció az emberek megtakarítanak, kevesebbet költenek, ezért kevesebbet kell termelni, kevesebb munkás kell, stb... ha nem tanultál közgazdaságot legalább a pár soros összefoglalót olvasd már el."
Ez egy mantra, amiben lehet hinni, de attól, hogy 2x leírod még nem lesz igaz. Az emberek nem gépek, hogyha defláció van, akkor rögtön elhalasszák a fogyasztásukat , és várják, hogy jövőre olcsóbb legyen. Ugyanúgy most veszik meg a házat, mert most kell nekik, nem jövőre. Ugyanúgy most veszik meg az Iphone-t mert most jelent meg.
Az emberek nem úgy viselkednek, ahogy a leegyszerűsített közgazdasági modellek állítják. A közgazdászok is tudják, hogy a modelljeik nem írják le a valóságot, de mivel nincs jobb, azt használják.
200 éve is volt egy dinamikusan növekvő gazdaság, ami némileg más elvek szerint működött. Nem lehet azt állítani, hogy a mostani állapot az egyedüli működőképes, és nem működhet máshogy a rendszer.
Értem. Szóval te nem spórolnál, tennél félre többet (ha a fizetésed nem annyi lenne, hogy éppen hogy meg tudsz belőle élni), ha tudod, hogy 1 év múlva többet ér a pénzed? Hanem inkább vennél egy rakás dolgot, ami viszont értéktelenedik attól a perctől fogva, hogy megvetted? Ez te vagy. Az emberek jó része takarékoskodik, félretesz.
Nem egyszeri iphone meg ház vásárlásokról van szó. Te kicsiben gondolkozol, nem tudsz a saját kis életeden kívül gondolkozni. A befektetések nem iphoneokról meg házakról szólnak, hanem nagy beruházásokról. Cégek többszázmilliós, milliárdos beruházásairól, amiknek a megtérülési ideje több év vagy évtized. Ha nem kockáztat a cég és inkább úgy dönt, hogy később vagy kevesebbet fektet be, akkor a be nem fektetett pénze többet ér, mint a befektetett - egy darabig.
Ha te házat akarsz venni, ami ma 100 millióba kerül, de tudod, hogy jövőre csak 98 millióba fog kerülni, akkor ma veszed meg vagy jövőre?
Szerinted 200 éve nem volt pénzromlás meg munkanélküliség? Ha így gondolod, akkor nem is értem minek próbálok én bármit is megmagyarázni neked. 200 éve sokkal gyorsabb, nagyobb mértékű volt a pénzromlás, mint manapság.
Azt azért remélem tudod, hogy az közgazdaság nem űgy működik, hogy valaki leül és kitalálja, hogy ha ez van, akkor ez lesz, hanem ezek tények, akkor is ha te máshogy gondolod.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!