Miért mondják, hogy a koronavírus súlyos, hosszan tartó gazdasági válságot okoz? A vendéglátáson kívül minden szárnyal - mindenki felújít, kertet rendez, építkezik, vásárol. Se fuvarost, se munkást nem lehet találni.
Mindenhol ezt a gazdasági válságot lehet hallani, hogy rosszabb lesz mint 2008-ban.
Ha meg így körül nézek, a szomszéd felújítja a lakását, boltját (fest, parkettázik, csempézik), új hűtőt vesz (olcsó a hitel).
Tavaly építettem nyaralót, most tavaszra terveztem a kertrendezést, erre a markolós közli hogy 3 hét múlva ér rá, mert eszméletlen forgalma lett, mindenki kertet rendez! Fuvaros szintén csak jövő péntekre, mert mindenkinek kell sóder, meg építőanyag (tavaly ilyen nem volt, vagy rögtön vagy még aznap kijött).
Boltos ismerőseimnél is napközben vásárolnak mindent (nem élelmiszerre gondolok).
A webáruházas szomszéd is vett fel új alkalmazottat, mert nem bírja a megrendeléseket (könyvet meg használtcikket árul).
A benzin is olcsó...
Amúgy meg csak 3-5 hónap esik ki, utána minden visszatér a normális kerékvágásba - tényleg ennyi kárt okozna ez a pár hónap kiesés?
A beruházás a romló penz egyfajta ésszerű felhasználása is lehet most.
A többi szektorba meg kevesbe érezhető a hatás. 2008-ban sem októberben esett ki mindenki egyszerre, hanem éveken àt a fizetőképes kereslet nem volt meg.
Egy kicsit nézz a dolgok mögé.
Ez volt az első hét, hogy sokan otthonról dolgoztak.
És nagyon jó idő volt.
Egyelőre egy fizetett szabadságként fogják fel sokan, és kihasználják a szabadidőt. De ez nem fog így menni minden héten, hónapokon át.
Nagyon sokan fogják elveszíteni az állásukat, és a jövőben fizetésképtelenné válnak.
Jelenleg a március elején megkapott fizetéseket éljük fel. Ehhez ugye februárban dolgoztunk.
Februárban még nem volt vészhelyzet!
Még áprilisban is lesz pénz, mert sokakat szabadságra küldtek, amire jár rendes fizetés. De utána... na az már nagyon kérdéses.
Persze, hogy mindenki vásárol, mert mindenki ráér. Naná, hogy a boltosok most nem bírják. De ez nem tart örökké. Kicsit megpróbálunk berendezkedni arra, hogy itthon leszünk vagy 2 hónapig. Veszünk élelmiszert, szárazárut, higiéniai termékeket, esetleg könyvet. De ha azt fogjuk látni egy hónap múlva, hogy egyre rosszabb a dolog, és ez bizony még hónapokig fog húzódni, akkor mindenki visszalép, és nem fogunk merni költekezni. Át fogunk állni tartalék üzemmódra.
Én is akartam felújítani, van olyan, amit már télen megvettem. De most kivárok. Nem merem rákölteni az összes megtakarításom, ami kb 1 millió ft. Ember lenne rá, egyébként is tavaszra terveztük, most még nem is lehet betonozni + kinti dolgokat nagyon csinálni.
Minimum 2 hónappal számolok. Ha az élet visszaáll a normál kerékvágásba, és azt látom, hogy nem lesz veszélyben a munkám 2 hónap múlva sem, akkor talán bele merek vágni.
Egyébként rosszul látod, hogy midnen szárnyal. Én azt látom, hogy minden bezár.
"sokkal jobban számít, hogy leállt az Audi meg Merci gyár és hogy a repülőjáratokkal együtt a turisták száma is nullázodott" - És ez hogy hat ki az egyszerű emberekre, miben árt nekik?
(Csak mert sem engem, sem a környezetemben élőket nem érintik az autógyárak, nem repülünk, és nem üzletelünk turistákkal.)
"És ez hogy hat ki az egyszerű emberekre, miben árt nekik?"
Te most csak mindenáron kötekedni akarsz?
Senki nem mondta, hogy egyelőre ez mindenkire hatással van.
Amikor 2008 után válság volt, az sem mindenkire hatott, akkor is voltak jól kereső emberek, akik bármit megengedhettek maguknak.
Egyébként hosszú távon, ha megszorítások lesznek, azok hatással lesznek a kis életedre. Ha majd a kormány esetleg adót emel, akkor drágábban vehetsz dolgokat. Vagy már most bele kellett nyúlni a pénzügyekbe, maximalizálni a kamatokat. Ugye egy banknak nem éri meg ennyire alacsony kamattal adni hitelt, mert még a hitel költségeit sem termeli ki, nyereség meg főleg nincs rajta.
Ha ez így marad, annak az lesz a vége, hogy nem fognak hitelezni, vagy nagyon meg fogják szigorítani.
Hogy van ez hatással a kisemberre? Ha lakást akar venni, nem lesz bank, amelyik hitelt adna neki. Épp elég, nem?
Ha sokan nem fogják tudni fizetni a már meglévő hiteleiket, el kell adniuk a hiteles házaikat, lakásaikat. Albérletbe kényszerülnek. Megint megnő a kereslet. Lehet drágábban kiadni a lakásokat. Na, ez sem érint sok embert?
Nagyon nem konyítasz a gazdasághoz, csak egyet hajtasz...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!