Mi lehet az oka annak, hogy az euró árfolyama ma reggel óta már közel 10 forintot emelkedett?
Azt árazza be a piac, hogy a magyar gazdaság teljesítménye mennyire áll stabil lábakon, mekkora a kitettsége a mostani válsághelyzetben. Nyilván nem látják rózsásan a helyzetet, azért gyengül a forint más devizákhoz képest is a globális problémák közepette.
Elképzelhető forgatókönyvek a járvány nyomán kialakuló válsághelyzetben, amire számíthatunk:
1. A kormány elkötelezett lesz a gazdaság stabilizálására a járvány visszaszorítása után, ami durva megszorításokat és akár 10%-os gazdasági visszaesést jelenthet. Akkor a 400-as szint körül megállhat a forint gyengülése, onnan lehet majd újra építkezni.
2. A források kimerülnek, de a kormány nem vállal további megszorításokat, inkább eltekint a fizetési kötelezettségek teljesítésétől, amit más szóval államcsődnek hívunk. A befektetők mentik és kivonják, amit tudnak, így az árfolyam elszállása mellett összeroskad a gazdaság. Vagy egyúttal államosításokra kerül sor, és hosszú időre elszigeteljük magunkat ezáltal a nemzetközi gazdaságban és politikában.
3. A kormány fedezetlen pénzkibocsátással próbálja majd működésben tartani a gazdaságot. Akkor könnyen beindulhat egy hiperinflációs spirál, értelemszerűen a csillagos égig elszálló devizaárfolyamokkal.
Az is lehet, hogy továbbra is shortolják a forintot.
Carry trade ügyleteket kötnek.
Ez nagyjából annyit jelent, hogy itt felveszik az olcsó hitelt és olyan országba viszik befektetni, ahol magas a kamat. Ennek az a hatása, hogy sok forintot kell idegen devizára váltani, és ez leértékelő nyomást jelent a forintra. Ha sok évvel később majd valaki rájön, hogy a folyamat fenntarthatatlan, akkor megfordul és egyrészt remélhetőleg hazatérnek a kihitelezett forintok és másrészt akkor a forintra felértékelő nyomást fog kifejteni.
Hogy miért nevezem fenntarthatatlanak a jelenlegi helyzetet?
Jelenleg az államnak óriási ráfizetés 5% állampapír hozamot kifizetni, miközben a bankközi kamat 0% közeli.
Bármely normális országban az állami garanciavállalással rendelkező állampapírok hozama alacsonyabb, mint a fedezetlen bankközi kamat.
Bármely normálisan gondolkodó vezető bolond lenne 5% kamatozású hitelekkel finanszírozni saját működését, ha 0% kamatozású hitelből is megtehetné. De az "állam rossz gazda".
Azért mondom, hogy remélhetőleg, mert nem fogja tudni mindenki időben zárni a short pozícióját. A későn ébredők pedig hatalmas veszteségeket fognak elkönyvelni.
Az is hatással lehet, hogy koronavírus mentes időben sok külföldi turista látogatta a gyógyfürdőinket és turistaként költötte a pénzt hazánkban. Ez erősítette a forintunkat.
Most e forint erősítő hatás elmarad.
Mi euróért vagy dollárért vásárolunk gépjármű alkatrészeket, légzőmaszkokat, orvosi berendezéseket, LED TV-t, számítógépeket, mosógépet, hűtőgépet stb. Kevés olyan hazai termék van, amit értékesíteni tudnánk a világban. Ilyen járványos időben még a külföldi munkavégzés is nehézkes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!