Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Egyéb kérdések » Milyen formában léteznek...

Milyen formában léteznek leányvállalatok?

Figyelt kérdés

Mikor tekinthető egy vállalat egy másiknak leányvállalatának? Azonos vagy hasonló cégnevet milyen esetben és milyen módokon használhatnak?

A franchisek tekinthetők leányvállalatnak? Ha nem francshiseról van szó, hanem azonos tulajdonos(ok)ról, akkor ezen kívül még milyen feltételek mellett tekinthetők leányvállalatnak? A nemzetközi jogban egyáltalán létezik ez a fogalom, hogy leányvállalat?



2020. jan. 3. 15:37
 1/6 anonim ***** válasza:

Persze, hogy létező fogalom a leányvállalat külföldön is. Van sok ismérv, aminek meg kell felelni. Ugyanazt a nevet természetesen nem használhatnak, legalább 3 karakterben és hangzásban el kell térnie a cégneveknek. Még akkor is ha cégcsoportról beszélünk. Pl. egy bejegyzett Kiss és Társa Kft. leányvállalata nem lehet KISSSSSS és Társa Kft., mert nagyon hasonlóan hangzik, bármennyire is megfelel a legalább 3 karakternyi eltérésnek. De pl Kiss és Társa Mérnökiroda Kft. már lehetne. Remélem érezhető a halvány vonal a kettő között. Általában egyébként azt szokták leányvállalatnak hívni, ha az egyik cég többségi tulajdonosa a másiknak, de azért ez nem egy ökölszabály.


A franchise pedig tök más. Ott egy brandet viszel tovább igazából a saját cégedben. Nézd pl a mekit. Ugyanúgy néz ki, ugyanaz a kaja, ugyanazok az egyenruhák, szabályok, stb. De gyakorlatilag minden mekit más cég üzemeltet, akiknek semmi köze egymáshoz. De ugyanez elmondható egy fornettire vagy hasonló cégekre. A működtető cégnek nincs köze a nagyvállalathoz, akkor a franchise partnere. Meg kell fizetni a franchise díjat, betartani a franchise szerződésben lévő szabályozásokat és ennyi.

2020. jan. 3. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Hivatalosan lehet a főnöke egy leányvállalati alkalmazottnak egy anyacégbeli menedzser? Vagy milyen jogai lehetnek? Nyilvánvaló, hogy megmondhatják (a leányvállalat vezetősége), hogy XY-nak az anyacégtől teljesíteni kell az utasításait, különben kirúgják az illetőt a leányvállalattól. Ezen túl mit tehet az a főnök? Vagy mit nem tehet meg hivatalosan?


Adózásnál egybe vagy külön számítanak?

Ha egy cég egy másik országba terjeszkedik, minden esetben létre kell hozni egy új céget, egy leányvállalatot?


Mi van akkor, ha az anyacég, mint jogi személy többségi tulajdonában van a leányvállalat, de az anyacég csődöt jelent?

2020. jan. 3. 17:27
 3/6 A kérdező kommentje:
Egyébként nyilvánvaló, hogy ismerik külföldön is a leányvállalat fogalmát, de konkrétan a jog is ismeri? Rendelkezik róluk valahogy? Vagy definiálja a fogalmat? A "nemzetközi" szót azért tettem hozzá, mert nyilván nem elég, ha a magyar jog ismeri.
2020. jan. 3. 17:33
 4/6 anonim ***** válasza:

Az utasítgatás leány-anya közti belső szabályozás alapján mehet. De ha utasítgatnak, sokat amúgy sem tehetsz, max megmutatják az ajtót.


Adózásnál sokféleképpen számítanak. Például itthon már van olyan, hogy csoportos társasági adóalanyiság. Itt össze lehet vonni a nyereséget terhelő adót. De pl áfát mindenki külön-külön rendezi, ahogy a bérszámfejtést, járulékozást is. Kapcsolt vállalkozásnak is számítanak általában, ami tovább bonyolíthatja a különböző ügyleteket, adózásokat.


Ha másik országba terjeszkedik, akkor nem kötelező ott új céget létrehozni, de néha azért hasznos tud lenni. Nézd meg pl a facebookot, vagy googlet. Nincs külön magyar cég, az ír székhelyű vállalatokon keresztül rendezik az itteni dolgokat is.


Ha az anyacég csődöt jelent, akkor nagy valószínűséggel a leány is megy a levesbe. Számos ilyen példát látni, jelenleg a neckermann, ami mostanában nagyon volumenű hasonló eset.


Külföldön is ismerik a leányvállalat fogalmát, jogilag is, legalábbis amikor a németeknél tanultuk az adózást, akkor ott is használták mutterfirma kifejezést :D

2020. jan. 3. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Pont a Neckarmann jutott nekem is eszembe. Az anyacég csődöt jelentett, de azt állította magáról a magyar cég, hogy őket nem érinti.
2020. jan. 3. 18:36
 6/6 anonim ***** válasza:
Persze, mert ezt kell kommunikálni kifelé. Nem érinti, de azért mégis. Te sem szívesen utaznál olyan irodával, akinél benne van a pakliban, hogy kint hagyhat, nem hoz haza, stb, mint ahogy ez külföldön elő is fordult. Lehet, hogy még vannak tartalékok, amivel tovább működhet. Sőt, simán benne van a pakliban az is, hogy tényleg a piacon maradnak és sokáig fog még működni.
2020. jan. 3. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!