Milyen hatással lenne a társadalmunk különböző területeire ha a milliárdosok 1 milliárd dollárt meghaladó (euró) feletti vagyonát be kellene fizetniük adóba?
Ez tulajdonképpen annyit jelentene, hogy nem léteznének multimilliárdosok és az összegyűjthető maximális vagyon 1 milliárd dollár (euró) lenne, mivel azt a filozófiát követnék, hogy ez a szint is bőven elég egy embernek.
Ez az intézkedés az egyenlőtlenségek orvosolását lenne hivatott előmozdítani.
Milyen következményei lennének egy ilyen intézkedésnek, úgy pozitív mint negátív következmények?
Már miért ne lehetne lehetséges?
Majd akkor minden multimillárdosnak 999 millió eurója lenne - meg a gyerekeinek is, meg a nagynénjének is, meg a haverjainak is, meg az 53 db offshore cégén is ennyi vagyont tárolna...
Ez egy tökéletesen értelmetlen és kivitelezhetetlen ötlet.
A kérdésem nem arról szól, hogy kivitelezhető vagy sem, hanem, hogy milyen hatásai lennének.
Tudom nem divat a kérdésre válaszolni a GYIK-on mert mindenki okosabb a másiknál, de ha lehetséges megkérnélek hogy az életbe egyszer tegyetek kivételt.
Egyáltalán tudod mi az a vagyon?
Mi van, ha tegyük fel, én vagyok Mark Zuckerberg, megalapítom a Facebookot, van egy irodám, egy csomó szerverem, és rengeteg informatikusom.
A cég nő, az értéke is egyre nő, amíg egyszercsak a cég értéke átlépi az 1 milliárd dollárt. Ilyenkor mi van? Hogy fogok adózni?
Nem 1 milliárd dollár készpénzem/bankbetétem van, hanem egy 1,1 milliárd dollárt érő cégem. Hogy csinálok abból 1 milliárdos céget? Hogy fizetem be a cégem kb. 10%-át adónak?
Esetleg hallottál már az immateriális javakról, mint például a márka név? Tegyük fel enyém a Pepsi, ahol a gyárak, üzemek összesen érnek mondjuk fél milliárd dollárt, de ott van maga a Pepsi márkanév, ami önmagában 2 milliárd dollárt ér. Hogy csinálok én ebből 1 milliárdos vagyont?
Egyáltalán ha van egy cégem, akkor ki és hogy dönti el, hogy most összesen mennyi vagyonom van?
"Tudom, hogy az ideírók nagy többsége kapitalizmus párti, és már zsigerből ellenezne egy ilyen intézkedést, ám próbáljuk meg félretennni az érzelmeket és elgondolkodni, mennyiben oldaná meg az egyenlőtlenségek problémáját egy ilyen szabályozás. "
Egymilliárd dollárral semmire sem mész. A 999 millió dollár, még mindig óriási egyenlőtlenséget fog szülni. Nyilván több lesz az, aki dollármilliomos, de a szegény az szegény fog maradni.
Különben is, ha egyenlőséget akarsz, akkor legalább az emberek jövedelmének a mediánját vedd figyelembe, azt vedd el. Úgy a magyar minimálbér felétől mindent be kéne fizetni adóba... Ehhez képest az 1 milliárd dollár nagyon durván kapitalista adózás.
7
Egyik megoldás lenne, a cég 1 milliárd dollár feletti részének közjavasítása, az eredményekből mindenki részesülne vagyon újraelosztás keretében. Tehát tegyük fel negyedévente, félévenként vagy évenként összegeznék az ilyen forrásokat és előre meghatározott algoritmusok alapján újraelosztanák. Ez akár a minimálbérek megtizszereződéséhez is vezethetne és mellett a nagyvagyonosoknak is még mindig annyi pénze lenne amennyit nem tudnának elkölteni. A kecske is jól járna és a káposzta is megmaradna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!