Egyéves Magyar Állampapírnál (1 éves), MÁP+-nél (5 éves) és PMÁP-nál (6 éves) mik lehetnek a kockázati tényezők? Mekkora az esélye annak, hogy a lejárat után kevesebbet kapok vissza, mint amit befektettem?
Számomra annyira nem fontos, hogy a kamat óriási legyen, csupán a hozam minden egyéb költség mellett ne legyen kevesebb, mint amennyit belefektettem. Szóval legyen legalább valamennyi hasznom is, ha nem is olyan borzasztóan sok, az mellett, hogy nem veszik el a befektetett pénz.
Hogy rendesen átlátható legyen, egy példát hozok fel.
Pl. van 30 millió forintom, és Magyar Állampapír Plusz-ba fektetem be, és 5 évig nem veszem ki. Az infláció mikor jelent problémát? Vagy miféle egyéb olyan költségek vannak, amik csökkentik a hozamom?
PMÁP inflációhoz kötött, tehát ha úgy érzed sok lesz az inflacio akkor ezt érdemes.
Nagy kockázata egyiknek sincs. Ha nem tudnák kifizetni az konkrétan allamcsodnek minősül. Ettől azért messze vagyunk.
MÁP+:
Mivel a negyedévenkénti ingyenes visszaváltás garantált (a bármikor 0.25% nem), ezért alacsony a kockázat. Esetleg az, hogy ha PMÁP helyett ezt választod, akkor ha később elszáll az infláció, nem biztos, hogy lesz annyira jó új PMÁP, mint a mostani, amikor arra váltanád.
PMÁP:
Ha viszonyla alacsony marad az infláció, akkor a MÁP+ jobb lesz. A 2% visszaváltás miatt ebből nehezebb kiugrani, az infláció pedig 1 éves időtávon ennél is kockázat, mivel visszatekintően adja a prémiumot a következő évre, azaz növekvő infláció mellett lehet infláció alatti hozama.
Egyébként mindkettőnél az állam maga a kockázat, de az bankbetétnél is meglenne, az allamcsőd abankrendszert és a forintot sem hagyná érintetlenül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!