Hogyan működik az önsegélyező pénztár?
Ha jól értettem akkor 180 napnál régebbi pénzeket lehet átutalni szépkártyákról az önsegélyező pénsztárba. Ezen kívül a befizetett összeg után 20%-ot vissza kapnék adójóváírásként max 150000-ig. A negyedéves nettó hozam jóváírás ez nagyon nem világos nekem.
Saját példám: szállás 1670 Ft/hó, szabadidőre 6250 Ft/hó. Ezeket nem költötem el idén, akkor pl januárban átutalhatok az önsegélyező pénztáramba fél évnyi cafeteriát, azaz 6x1670+6x6250=47520 Ft, majd ezekután minden hónapban 1670+6250=7920Ft-ot.
Én úgy értelmezem a negyedéves hozamot, hogy Január 47520 + február 7920 + március 7920 =63360 Ft. És akkor ennek a 20%-át áprilisban megkapnám az államtól ami 12672Ft.
Ezen kívűl hogy történik a lakáshitelbe való befizetés? Csak átutalom havonta az így megtakarított pénzt a bankszámlámra, és az aktuális teljes egyenlegemből csak levonják a hitelt ami kb 66000 lesz majd.
A szép kártya fel nem használt egyenlegének átutalási lehetőségéről még nem hallottam, bevallom.
Gondolom az egészségpénztár önsegélyezésére gondolsz. Ennek az a lényege, hogy a 180 napnál régebb óta az egészségpénztári számládon lévő pénzed automatikusan önsegélyező kategóriába kerül, amit már megadott célokra felhasználhatsz. Figyelni kell rá, hogy amilyen pénzt ebbe a zsebbe akarsz bejuttatni, azt semmilyen körülmények között ne költsd el, hiszen ha költesz belőle, az már nem kerülhet önsegélyezésbe értelemszerűen, illetve ha rendszeres kifizetéseid vannak belőle (pl. lakáshitel), akkor is legyen mindig annyi 180 napnál régebbi egyenleg, ami ezt fedezi és ezáltal folyamatos utánpótlást nyújt.
A jelzálog hitel támogatás ugyanebből a fülből működik és havi maximum 22 ezer párszáz forint lehet. Vagyis az ezen felül eső összeget ugyanúgy külön kell fizetned, mint eddig. Valamilyen bejelentőt kell kitölteni, ami után a pénz automatán megy az ep önsegélyezőből a hiteltörlesztő számládra (nem a saját folyószámládra). Ezt már nem tudom pontosan sajnos.
Összességében viszont figyelembe kell venni azt is, hogy 150 ezer forintig írnak jóvá, vagyis 750 ezer forintnál többet egy évben nem éri meg befizetni. Ezt már szerintem mindenki tudja, de abba nem gondol bele mindenki, hogy a kártyadíj, a működési költség és minden egyébbel együtt az a 20% már csak ~15%.
Én egyébként kb. fél éve érdeklődtem az egészségpénztárban, hogy hogyan is mennek ezek a dolgok, mert én rendszeresen használom a kártyámat (fogorvos, gyógyszertár, stb.), de mellette szerettem volna elkezdeni gyűjteni az önsegélyezőbe születés támogatásra. A legfontosabb infó talán az, hogy ha költesz, akkor mindig a legfrissebb egyenlegből veszik el, így esélyt adva, hogy a régebb óta rajtalévő összegek eljussanak az önsegélyezőbe.
teljes képzavar van nálad, javaslom, hogy olvass utána ezeknek hiteles forrásból, mert semmi sem úgy van, ahogy írtad
1., a szép kártya egyenlegét nem lehet önsegélyezésre használni, ahhoz egészségpénztárra kell utalni
2., az adójóváírást az aktuális év utáni adóbevallással kapod meg (20% a saját és a munkáltatói befizetésre is)
3., nem tudsz róla kiutalni pénzt a számládra, ezért a hitel törlesztés is teljesen máshogy meg (ha jól tudom igazolni kell a hitel összegét az EP felé és közvetlenül Ők utalnak a banknak)
de ezeket ne vedd kp-nek, mert én nem használom az EP-t hitel fizetésére
4., a negyedéves hozam az EP-ban lévő pénzed után fizeti a pénztár, ekkora összegnél ez pár forint negyedévente
Szép kártya és onsegelyezo két különböző dolog.
Fizess onsegelyezot saját magad, megéri.
Nekem is csak szép kártyát ad a munkáltatóm, ettől függetlenül semmi nem akadályozott meg abban, hogy beballagjak az OTP-hez és jelezzem igényemet egy egészségpénztári számlára. Szerintem kifejezetten hasznos, ha az ember képben van a lehetőségeivel és ki is használja azokat.
Ha semmit nem csinálsz vele, csak van... és időnként egy-egy betegségnél gyógyszerre költesz, vagy szemüveget csináltatsz belőle kétévente, annak is jóváírják a 20%-át. Vagyis ha az alap kb. 3000 forintot fizeted be havonta, amit ma már kb. észre sem vesz az ember, az évi 36 ezer forint, tehát adóbevallás idején jóváírnak 7200 forintot és ez neked jórészt nem került semmibe.
Illetve pozitívum, hogy kvázi előtakarékoskodsz egy-egy betegségre, nem vág földhöz hó végén 12 ezer forintot kiadni gyógyszerre hirtelen.
És akkor semmilyen egyéb szolgáltatást nem használtál ki, nem fizettél be pluszban, stb. még is hozzád vágnak évi 7 ezret.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!