Az MNB által közzétett EUR/HUF árfolyam hogyan kerül
meghatározásra?
Figyelt kérdés
Szokták mondani, hogy az árfolyamok függenek a kamatlábaktól, a gazdaság állapotától, meg számtalan különböző dologtól, amikhez nem értek. Nem is ez érdekel most részleteiben,
hanem, hogy végső soron, amikor ténylegesen kikerül egy érték az MNB honlapjára, akkor azt ki határozza meg? Egy/több ember vagy egy algoritmus? És azt lehet tudni, hogy végül mi alapján?
"A lebegő árfolyam rendszereken belül megkülönböztetünk szabadon és sávosan lebegő rendszereket. A szabadon lebegő árfolyamrendszerben a jegybank nem rendelkezik célkitűzéssel az árfolyam szintjére vonatkozóan, így az a mindenkori piaci kereslet és kínálat függvényében, mindenféle beavatkozás (intervenció) nélkül szabadon alakulhat. Ilyen rendszer csak a kiegyensúlyozott fizetési mérleg pozícióval rendelkező országok valutájával képzelhető el. A sávos árfolyamrendszerekben az árfolyam egy előre deklarált, +/- százalékban meghatározott intervallumban mozog. A keskeny sáv alkalmazása esetén nehezebb a sávon belül tartani az árfolyamot, míg a túl széles sáv növeli az árfolyam-ingadozás kockázatát. A sávszél elérése esetén a jegybank interveniál, azaz devizatartalékai terhére hazai fizetőeszközt vásárol, illetve ad el. Abban az esetben például, ha a forint annyira leértékelődik, hogy erősen közelíti, eléri a sávszél felső határát (324,71 forint), a jegybank devizatartalékaiból hazai fizetőeszközt, tehát forintot vásárol a devizapiacon. A vásárlás révén keresletet támaszt a forint iránt, a növekvő kereslet pedig visszatéríti az árfolyamot a sávközép felé, azaz a forint erősödni kezd."
2019. nov. 9. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
2/5 A kérdező kommentje:
Ez érdekes információ volt, de nem teljesen válaszol a kérdésemre. Az adott pénznem árfolyama nyilván mozog a világpiacon, a különböző bankok és pénzváltók különböző árfolyamokon váltanak. De az az ember, aki LEGVÉGÜL bepötyögi (vagy az az algoritmus, ami kiírja) az MNB honlapjára mennyire van megkötve? Kiírhatna 1 euróra 150 meg 1500 forintot is? Mi történne akkor? Vagy mi akadályozza meg abban, hogy olyan értéket írjon ki, ami neki tetszik? Szebben mondva legvégül, ténylegesen mi alapján számolja ki/határozza meg?
2019. nov. 9. 21:49
3/5 anonim válasza:
Semmi, szabad piaci döntés, pontosan ezért van az, hogy reptereken érkezési oldalon sokkal nagyobb a különbség, mint mondjuk egy banknál vagy belvárosi pénzváltónál, a reptéri körülbelül 20%-al tér el a piaci árfolyamtól.
2019. nov. 9. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
4/5 anonim válasza:
Kicsit félre értettem.
"A Magyar Nemzeti Bank a hivatalos devizaárfolyamokat hétfőn, kedden, szerdán, csütörtökön és pénteken - kivéve, ha ezek nem munkanapok - állapítja meg. Az árfolyamokat a következő árfolyamok közzétételéig kell érvényesnek tekinteni.
A megjelölt napokon délelőtt 11 órakor kerül sor az árfolyamok megállapítására. A tíz legaktívabb devizapiaci tevékenységet folytató belföldi hitelintézet által közölt EUR/HUF árfolyamadatokból a legmagasabb és legalacsonyabb 2-2 érték elhagyásával számított súlyozatlan számtani átlag képezi az aznapi EUR/HUF hivatalos devizaárfolyamot.
Az MNB a beadott jegyzéseket megütheti, illetve az aktuális piaci viszonyoktól lényegesen eltérő bankokat az eljárásból kizárhatja.
Az USD/HUF hivatalos devizaárfolyam meghatározása az EUR/HUF és az EUR/USD keresztárfolyam alapján történik. A további devizák árfolyamait a számított USD/HUF és a nemzetközi devizapiacon kialakult 11 órakor fixált keresztárfolyamok alapján állapítja meg."
2019. nov. 9. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
5/5 anonim válasza:
Igen, ahogy a 4. írta. A BUBOR-t/BIRS-et/HUFONIA-t is hasonló müdon határozzák meg (ún. 'fixing')
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!