Régi papírpénzek között milyen gyakori a vasalt/egyéb módon értéknövelés céljából rongált darab?
Mostanában fedeztem fel, hogy a gyűjteményemből egy-két darab esetleg átesett ilyen kezelésen. Van, amit elég biztosan ide tudok sorolni, mert egyáltalán nem érezni a réznyomást, csúszós a felülete, látszik, hogy úgy csillog, hogy a ráncai be lettek vasalva a papírba, és enyhén kunkorodik. Más daraboknál csak egy-két gyanús jelet látok pl 1990-es Ady 500-as selyemszálának színezőanyaga belediffundált a papírba, maga a papír kissé furcsa, tehát ez olyan mintha csak áztatták volna.
Mivel viszonylag sok darab esetén nem tudom eldönteni, hogy megalapozott-e a gyanú ezért kérdezem, hogy ez mennyire elterjedt. Példaként: az első világháború környéki koronák esetében gondolom azt, hogy azokból sok darab maradt fenn, de gyenge minőségben, ezért nagy arányban próbálkoznak ezeket javítani.
A kérdésem arra is vonatkozik, hogy pontosan mire kell figyelni, mert erre vonatkozó információt sehol nem találok.
"inkább kiadok pár ezret egy gyengébb nem vasaltért, mint tízezreket egy hibátlanért"
Hát ez azért attól függ, hogy csak úgy per hecc gyűjtöd, a magad örömére, és örök időkre a fiókodban marad mert csak gyönyörködni akarsz benne. Vagy befektetési jellege is van, és egyszer ha megszorulnál, pénzzé tennéd egy részét.
Ez utóbbi esetben teljesen igaza van a #7-esnek.
A tartásfok jelölései viccbe illőek. Az egekig fel van beszélve a dolog. A "Very good" szakadt is lehet :-) Na ha megszorulsz anyagilag, biztos nem fogsz tudni túladni egy szakadt példányon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!