Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Az életbiztosításom szabályzat...

Az életbiztosításom szabályzatában mit jelent pontosan a TKM mutató? Tudom, hogy teljes költség mutató, de milyen költségek vannak benne pontosan?

Figyelt kérdés
Van egy Uniqás életbiztosításom (GPS Célpont, 18 évre kötöttem a keresztfiamnak) és nem értem, hogy a szabályzatban miért van 10,15,20 évre feltüntetve a TKM. Illetve mit jelent, hogy azt írják pl. a 15 évesnél, hogy 3,64%-5,20%? Akkor mennyi pontosan? És ezt meddig vonják? A tartam végéig? Köszi ha vki válaszol!
2012. aug. 21. 22:12
 1/5 anonim ***** válasza:

A TKM elvileg megmutatja az életbiztosítás teljes költségét adott időintervallumra vonatkozóan.

Gyakorlatilag viszont mivel nincs pontos szabályozás, a biztosítók ott trükköznek vele, ahol csak tudnak és a hozamokkal sem tudnak mit kezdeni a költségek számításánál.

Egyébként a tól-ig határ lehet a női-férfi díjak különbségeiből is, ami jövő év januárjától meg fog szűnni, mert uniós irányelveknek megfelelően nem fognak férfiak és nők között különbséget tenni (ami egyébként biztosításmatematikailag hülyeség).

2012. aug. 21. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A TKM azt mutatja meg, hogy egy képzeletbeli költségmentes befektetéshez viszonyítva (pl. 1 éves lekötött betét ingyenes bankszámlán, minden évben újra lekötve), éves díjfizetésnél, bizonyos alap paraméterekkel számolva (amiben benne van, hogy x éves FÉRFI), mennyit veszít a hozamból a teljes tartam alatt ÉVENTE az, aki pont ezen az adott terméken keresztül fekteti be a pénzét, és a teljes tartamot végigfizeti.


Azért van egy intervallum megadva, mert a pontos "költség" mértéke (ugye itt valójában nem szó szerinti költségről van szó, amit levonnak, hanem hozamveszteségről) attól is függ, hogy melyik eszközalapba fektetsz. Egyes alapoknál a biztosító közvetetten fektet be az eszközökbe, ilyenkor a köztes alapkezelő költségei is lejönnek a hozamból.


A minimum TKM érték az, ami mindenképp lejön. Pl. tegyük fel, 15 évre kötötted volna, mondjuk magyar részvény eszközalapba fekteted, ott tegyük fel, hogy a minimum az alapkezelői költség. Tegyük fel, hogy a 15 év alatt a magyar részvény eszközalap hoz átlagosan évente mindössze 1%-ot (most legyünk ilyen pesszimisták). A biztosító a pénzed egy részéből levon költségeket (pl. kezdeti költség, kockázati költség, fenntartási költség), a maradékot befekteti a magyar részvény eszközalapba (esetleg egyes esetekben megnöveli a pénzt valamilyen bónusz-jóváírással), annak az árfolyama korrigálva van további költségekkel (pl. eladási-vételi árfolyamkülönbözet, alapkezelési költség). Összesen a költségek-bónuszok azt adják ki, hogy veszítesz évente 3,64%-ot. Mivel az árfolyam változását évi +1%-nak vettük, végső soron évente 2,64%-ot veszítesz ezzel a befektetéssel.


Egy másik esetben mondjuk kínai részvényekbe fektetsz, de a biztosító az eszközalap előre közölt politikája alapján több közvetítő alapot iktat be, nem közvetlenül vásárol kínai részvényeket. Tegyük fel, hogy ügyesek az alapkezelők, és olyan részvényeket vesznek, amelyek egy adott évben 18% hozamot termelnek. De az alapkezelő levon x% alapkezelési költséget, és az ezzel csökkentett árfolyamon adja el a befektetési jegyeit a másik alapnak. Az megint levon x% költséget, és úgy adja tovább a saját jegyeit a te biztosítódnak, aki megint levonja a szerződésben ehhez az alaphoz meghatározott alapkezelési költséget. Így végül a 18%-os hozam helyett neked csak, mondjuk, 15% jut, annak ellenére, hogy a pénzedből nem vontak le semmit. Ha tehát ilyen alapba fektetsz 15 évig, akkor a TKM erre az esetre 5,20% a köztes alapkezelők plusz költségei miatt. Ha 15 évig 18%-ot hoz, akkor a te nyereséged évente 18-5,2= 12,8%. Ha ez is csak évi 1%-ot hoz, akkor a veszteséged 1-5,2= -4,2%/év.


Ez az egész számítás azonban erősen leegyszerűsített. Nem számol azzal, hogy a hozamok nem stabilak (nem mindegy, folyamatos tőkegyűjtés esetén, hogy 14 évig lassan csökken az árfolyam, majd az utolsó évben 50%-ot nő, vagy pedig fordítva, 14 évig lassan nő, majd az utolsó évben 50%-ot csökken), hogy a költségek a program elején sokkal nagyobbak, mint a végén (emiatt az elején nagyon lassan gyűlik a tőke, és eleve hátrányból indulsz, mert kevesebb a befektetni való), nem számol az inflációval, az átváltások esetleges költségeivel, az indexálással, a 15 évestől eltérő tartammal (minél hosszabb a tartam, annál kisebb az egy évre jutó költség), a TKM számítás módszertanától eltérő paraméterekkel (pl. alacsonyabb rendszeres díjnál magasabbak arányaikban a költségek, kisebbek lehetnek a bónuszok) stb.

2012. aug. 22. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, nagyon hasznosak voltak!!
2012. aug. 22. 10:50
 4/5 anonim ***** válasza:

Csak annyit pontositanék hogy a belföldi alap átlaghozam 7% körül van sőt köszönhtően a magas állampapirpIacnak..

Kizárt az 1% hozam és minimum 3-4 idotintervallumot érdemes nézzni egy negyedeves adatból következtetést levonni nagy hiba szerintem...

Tkm= 5 % tkm mel ha 5 % h

2012. aug. 22. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
5 % tkm mel ha 5 % hozamod van akkor pont Pénzednél vagy igy a legegyszerübb olyqn mint a thm
2012. aug. 22. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!