Tanulói jogviszony megszünése után saját magam kell fizessek TB-járulékot!?
Ma voltam a munkaügyi központban jelentkezni, de nem említettek semmi ilyesmit!
Csak hallottam egyik ismerősömtöl erröl és gondolotam utánanézek!
Köszönöm a hasznos válaszokat!
Igen, neked.
Kivéve, ha kapsz a munkaügyitől valamilyen ellátást, mert abban benne van. De ha nem volt munkaviszonyod, akkor nem kapsz.
A tb.járulék más. Amit Neked fizetned kell, az az egészségügyi szolgáltatási járulék, amit azért kérnek, hogy az "ingyenes" és egyben "kötelező" egészségügyi szolgáltatásokat igénybe vehesd.
Akinek van valamilyen biztosítással járó jogviszonya, annak a bére után vonnak olyan járulékot, amely ezt a dolgot fedezi. Akinek nincs, annak saját magának kell befizetnie az állami kasszába, hogy orvoshoz mehessen, gyógyszert válthasson ki stb. Ez akkor is kötelező, ha soha életedben nem mész orvoshoz, és gyógyszert stb. sem váltasz ki.
Ha nem fizetnéd, attól még az orvos a TAJ-számod, TAJ-kártyád birtokában ellát, csak éppen a folyószámládon gyűlni fog a tartozás, kamatozik, majd egyszer csak "csenget" az adóhatóság, hogy behajtsa rajtad visszamenőleg. Az nem érdekli, hogy ki fizeti be helyetted, az a lényeg, hogy a Te neved, és azonosító adataid alatt fusson a befizetés.
Kérdezz rá a Munkaügy Központtól, hogy van-e valamilyen lehetőség általuk, hogy ne Neked kelljen fizetned arra tekintettel, hogy nincs keresőtevékenységed, amiből fedezni tudnád. Vagy kérdezz rá az önkormányzatnál, ha szociális helyzeted igényli, akkor ők is átvállalhatják egy időre helyetted ennek fizetését.
Utolsó, hát ez nem így működik...
Az tény, hogy aki dolgozik, attól többet vonnak le egészségbiztosítási járulékra, mint az a 6390 forint amit magad után fizetsz, de arról nincs szó, hogy ezt így elszámolnák a végén egymás közt. Úgy működik, hogy mikor jövedelmed van, akkor annak a bizonyos százaléka a befizetendő, amikor meg nincs jövedelmed, akkor a 6390.
De azokra a hónapokra, amikor magad után kellett volna fizetned, és nem fizetted, azt nem írják jóvá miután munkát kapsz, az neked tartozásod marad, és 5 éven belül bármikor be is hajtható a kamataival meg a büntetéssel együtt, ha rájönnek.
Ezért nem mondhatja azt senki, akinek nincs éppen biztosítási jogviszonya, hogy "hát de az a sok százezer, amit 30 éven át levontak tőlem, az nem számít?" Nem. Az nem számít. Az azokra a hónapokra jóvá lett írva neki, addig volt biztosítása, azután meg nincs biztosítása ha nem fizeti magának, és ennyi.
Maximum annyiban számít az amit mondasz, hogy az, hogy valakinek nincs biztosítása, az úgy szokott kiderülni, hogy elmegy orvoshoz, az orvos gépe meg lejelenti. Na, mivel hibák is lehetnek a rendszerben, mikor ezt megnézi egy ügyintéző, azt szokta nézni ő is, hogy jelenleg tényleg nincs-e jogviszonya. Ha addigra már van, mert már dolgozik, akkor meg hagyják is annyiban a dolgot, mondván biztos hiba volt. De ha még akkor sincs, akkor majd jól utánanéznek, és behajtják...
Ha nappalis voltál, akkor a diákigazolványra való jogosultságod utáni 45 napig még van TBd. Azaz, ha pl. most érettségiztél, akkor december 15-ig nincs gondod a járulék fizetéssel.
Ha eztán sem leszel biztosított, vagy más jogon ellátásra jogosult, akkor
- kérelmezheted a helyi önkormányzatnál, hogy rászorultsági alapon rendezzék a TBd
- ha nem minősülsz rászorulónak, vagy nem kérelmezed, akkor fizetsz magad után.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!