Ha több baleset biztosítást fizetek akkor baleset esetén mindegyik biztosító fizet? Vagy csak egy?
Jó néhány éve egy tv riportban Vizy András nyilatkozta, hogy hogy mindenki annyi biztosítást köthet amennyit csak fizetni tud. Ennek kapcsán Trunkó Barnabás, (a biztosítók szövetségének elnöke) azt mondta, hogy úgyis csak egy biztosító fizethet, ha valaki több helyről vesz fel kártérítést és arra fény derül, az jogtalan gazdagodásnak számít, így bűncselekmény.
Alaposan nézz utána a dolgoknak, és ne biztosítási ügynöknél.
Életbiztosításod, megtakarítási jellegű biztosításod annyi lehet, amennyit akarsz.
Vagyonbiztosításnál nem megengedett a túlbiztosítás, mert káron haszont szerezni törvénytelen.
Baleset, betegség(egészség), és életbiztosítás esetén jellemzően annyi helyről fizetnek ahány helyre bejelented a kárt. Mert csak akkor fizet, ha van kárbejelentés és a feltételeknek megfelelően.
És nyugodtan kérdezhetsz bárkit (ügyvéd, tanácsadó, ügynök, biztosító, akárki) mert a feltételt kell elolvasni és értelmezni. A tanácsadód kérdezd, mert neki érdeke hogy Te jól járj. A ügyvéd tojik a fejedre Ö pénzt akar. A biztosító fizet, ha jogos a kárkifizetés (persze keresheti a kibúvót, mert sok a költsége és alacsonyak a díjak a verseny miatt, persze sajnálni nem kell őket)
Szóval ne feled egyik sem fizet, ha nincs jól bejelentve a kár és nincsenek leadva a kérd dolgok :)
Biztosítások esetében alapelv az úgynevezett "káronnyerés" kizárása. Ez azt jelenti, hogy például ha a házadat, amelynek piaci értéke teszemazt húszmillió, biztosítod két helyen is húszmillióra, majd a házad leég, akkor a két biztosító együttesen fog összesen húszmilliót fizetni, nem pedig összesen negyvenet. Az, hogy két helyen is kötöttél, a te hibád vagy bajod, ilyenkor díjat nem térítenek vissza. A cél, hogy ne légy érdekelt a káreseményben - és ez azért valahol jól is van így.
Továbbmegyek: ha a fenti házat egy helyen biztosítod, de csak tizenkétmillióra, majd pedig leég a konyha, aminek az értéke hárommillió, akkor a biztosító alulbiztosítottságot állapít meg, és a károdnak csak a biztosítottsági foknak megfelelő részösszegét (12mio/20mio * 3mio = 1.8mio) fogja téríteni.
Ha életbiztosítást kötsz, akkor a dolog nem ennyire egyértelmű, hiszen az életnek (vagy egy baleseti károsodásnak) nincs meghatározott értéke, elvben köthetsz olyan összegig, amíg akarsz. Itt azonban bejön egy másik történet, a biztosítók feltételhez kötik magas biztosítási összegre való biztosításkötést. Tipikusan például ha kötni szeretnél egy életbiztosítást 100mio forintra, akkor (amellett, hogy horribilis lesz a havidíj) elküldenek egy masszív egészségügyi vizsgálatra, nyilatkozatokat kell aláírnod örökletes betegségek nem-meglétéről, és általában is nem lehetsz negyven éves felett :). Namármost, Ügyes János barátunk úgy gondolja, minek a macera, köt inkább tíz darab tizmillás biztosítást, az összességében ugyanolyan jó? De nem, ez sem megy, mert a biztosító kiköti (apróbetűk, ugyebár), hogy nem köthetsz párhuzamosan, illetve köthetsz, de akkor azt úgy kell kezelni, mintha a sok biztosítás helyett egy nagyot kötnél, és a kötéshez szükséges vizsgálatokat ugyanígy megköveteli. Megteheted ugyan, hogy több különböző biztosítónál adod össze az összegeket, és még az is lehet, hogy az apróbetű ezt nem fedi (bár ezt nem hiszem). Vagy azt, hogy nem vallod be induláskor, de ilyenkor, ha a káresemény vizsgálatakor a biztosító rájön a turpisságra, megtagadhatja a kárkifizetést, szóval csak óvatosan.
Balesetbiztosítások esetére nincs pontos infóm, de itt is gyanítom, hogy több kisebb biztosítást úgy köthetsz meg, mintha a főösszeg biztosítást kötnéd, ennek feltételeinek kell megfelelj minden egyes kötéskor.
Ja, a végére a konklúzió: ha fix értékű vagyontárgyra kötsz, akkor a pontos értékre való biztosítás éri meg, a többi bukta lehet.
Ha élet jellegű biztosítás van, akkor lehet több biztosítás, és mind fizet is, feltéve, ha a főösszegnek megfelelő feltételeket teljesítetted minden egyes biztosítás megkötésekor.
A 8-as hozzászólást pontosítanám annyiban, hogy lakásbiztosítás esetén nem a piaci értéket vizsgálják, hanem az újraépítésit, tehát arra az összegre érdemes biztosítást kötni, amennyiből fel lehetne húzni az adott ingatlant.
Ezért az optimális biztosítási összeg lehet a piaci értéknél jóval alacsonyabb összeg (pl. a Rózsadombon) vagy annál jóval magasabb is (pl. egy "kevésbé felkapott" település határában).
Az alapkérdésre pedig egyértelműen igen a válasz: ahány helyen van az adott biztosítási eseményre baleset biztosításunk, annyi helyről várhatunk pénzt a bejelentést követően.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!