Gépjármű kötelező biztosítás felmondás?
Semmit. Ha nem mondod fel 30 nappal előtte akkor már csak ugyan annál a biztosítónál tudsz hosszabbítani.
Azzal lehet trükközni, hogyha átiratod a kocsit (pl. rokon nevére üzembetartóként), akkor ő tud majd új biztosítást kötni és jövőre meg vissza a te nevedre. Meg persze eladni is lehetne de akkor ki kell fizetni az átírási költséget, ami már nem érné meg. Még az üzembentartó is kétséges, mert ott is kell új forgalmi.
Ha kicsúsztál a 30 napos határidőből, akkor nem tudsz mit tenni a fent vázoltakon kívül.
Hamarabb kellett volna gondolkodni. Nem is értem, hogy lehet ezt elfelejteni...
Ha fele annyiért tudnál biztosítást kötni, gondolom, több mint 12 ezer Ft a különbség.
Ha 12 ezer Ft-hoz képest akkora a díjkülönbség, hogy megéri a 12 ezer Ft kiadás, akkor át kell adnod az üzembentartói jogot, és (nem csak jövőre, ahogyan az 1-es válaszban szerepel, hanem) hamarosan visszavenned.
/ Tulajdonszerzéskor a tulajdonos egyben üzembentartóvá is válik. Az üzembentartói jog egy vagyoni értékű jog, amit a tulajdonos értékesíthet: eladhat, elajándékozhat.
Azért lényeges, hogy ki az üzembentartó, mert az üzembentartó kötelezettsége kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) kötése és díjfizetéssel történő fenntartása, ő a gépjárműadó alanya.
Üzembentartó személyének változásakor a volt üzembentartó KGFB szerződése érdekmúlással megszűnik. Az üzembentartó személye bármikor változhat: a tulajdonos szerződő félnek bármikor átadhatja, és önállóan bármikor visszaveheti. Így, nem kell ’jövő évig’ várni.
Ha a tulajdonos az üzembentartói jogot egyenesági rokonának (szülő, nagyszülő, dédszülő stb., illetve gyerek, unoka, dédunoka stb.), testvérének vagy házastársának adja át, akkor nem kell vagyonszerzési illetéket fizetni. Az örökbefogadással szerzett ilyen rokonság is ideszámít. Csak az új üzembentartó számára készült új forgalmi engedély 6000 Ft-os illetékét kell megfizetni.
Az új forgalmi engedélyt ügyintézéskor, helyben nyomtatják és adják át. A kiállítási illetéket célszerű ott bankkártyával fizetni, mert akkor nem kell postára menni csekket befizetni.
(Más költség nincs; üzembentartó személyének változásakor nem kell eredetiségvizsgálatot végezni; ebben a hozzátartozó körben még tulajdonosváltáskor sem.)
Az ajándékozáshoz nem kell közjegyzővel vagy ügyvéddel ajándékozási szerződést készíttetni, csak a szerződésen a „jogügylet jellege visszterhes/ingyenes” szövegben az „ingyenes” szót kell aláhúzni. És ügyintézéskor be kell mutatni a megfelelő hozzátartozást igazoló okmányokat.
Célszerű kormányablakból, okmányirodából elhozni nyomtatványt, az biztosan megfelel az elvárásoknak. Ingyen elhozható, általában az ügyféltérbe ki van téve, de ha nincs, a vagyonőrtől kérhető.
Mindegy, hogy az új üzembentartó üzembentartója-e más autónak, az sem számít, milyen drága KGFB szerződést tud kötni, hiszen csak néhány napról van szó. A lényeg, hogy kössön KGFB szerződést, ez feltétele az üzembentartói jog átvételének. Érdemes havi fizetési gyakoriságot választani, akkor csak egyhavi díjat kell befizetni, de abból is megkapja az időarányos visszatérítést, mikor visszaveszed az üzembentartói jogot.
A visszavételhez nem kell szerződés, egyoldalúan megteheted; ezzel érdekmúlással megszűnik a másik KGFB szerződése. De, neked rendelkezned kell új KGFB szerződéssel; olyan olcsó díjút választasz, amilyet csak tudsz. A bonus-malus fokozatod átviszed rá, hiszen bőven két éven belüli a szerződés megszűnésed, amin volt. Viszont, ekkor ismét meg kell fizetni a részedre kiállított új forgalmi 6000 Ft-os kiállítási illetékét.
Gépjárműadó alanya egy pillanatra sem lesz az, akinek átadod az üzembentartói jogot. A tárgyévre annak kell fizetnie, aki január 1-én az üzembentartó, az pedig te voltál. Marad a nyakadon, jövő év január 1-én már ismét te leszel az üzembentartó.
Már csak emiatt sem érdemes megvárni a jövő évet az üzembentartói jog visszavételével; nyilván rendezhető egymás közt, de ilyen szempontból is egyszerűbb így.
Akinek átadod, még ügyet sem kell intéznie, mert eleve csak a tulajdonos vagy meghatalmazottja intézheti. /
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!