Mik a nyugdíjbiztosítást szabályozó jogszabályok? Hogyan deríthetők fel, hogy mik az ajánlatok mérlegeléséhez szükséges paraméterek?
Önkéntes nyugdíjpénztár váltásán és nyugdíjbiztosítás indításán gondolkozok. Ahhoz, hogy fel tudjam mérni, milyen szempontokat érdemes a mérlegelésnél figyelembe venni, átolvastam a jogszabályokat, hogy mik a befizetéssel és a megtakarítás fenntartásával kapcsolatos kötelezettségek, mik a kiszállási és felhasználási lehetőségek, adójóváírások és adóretorziók. Így már nagyjából tudom, hogy mik az egyes ajánlatok összevetéséhez szükséges számszerűsíthető és a nem számszerűsíthető jellemzők.
Az önkéntes nyugdíjpénztár esetében tisztán beazonosítható volt, hogy alapvetően
1. 1993. évi XCVI. törvény az Önkéntes Kölcsönös Biztosító Pénztárakról,
2. 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról,
3. 281/2001. (XII. 26.) Korm. rendelet az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárak befektetési és gazdálkodási szabályairól,
4. 223/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet az önkéntes nyugdíjpénztárak beszámolókészítési és könyvvezetési kötelezettségének sajátosságairól
határozza meg a biztosított kötelezettségeit és lehetőségeit jogi oldalról.
Fel akarok készülni, hogy viszonylag kevés, az ügynökkel vagy fiókbeli értékesítővel töltött idő alatt az összes kérdést fel tudjam tenni, amit akarok. Azonban a nyugdíjbiztosításnál ilyent nem találtam. A legegzaktabb tájékoztatás vagy sejtés ez volt: [link]
„Melyik törvény szabályozza az új nyugdíjbiztosítást?
A nyugdíjbiztosítás definícióját az 1995. évi CXVII. törvény a személyi jövedelemadóról határozza meg, amelyet az alábbi linkre kattintva olvashatsz el. Ezen kívül természetesen, mint minden biztosítás, így a Nyugdíjbiztosítások szabályozásában is a Biztosítási törvény és a Ptk. is jelentős szereppel bír.”
Az Szjt.-s rész világos. A Biztosítási törvényt és a Ptk.-t túl általánosnak érzem, hogy a mérlegelni érdemes paraméterekről (a hozamon, teljes költség mutatón, számlavezetési díjon túlmenően, pl. kivásárlási költség szabályai, tőkevédelmi lehetőségek stb) egyáltalán tudomást szerezzek a megfelelő kérdések feltevéséhez.
Tényleg ennyi a jogszabályi háttér és ennyire általános? Ez a két, roppant nem nyugdíjbiztosítás specifikus előírás az irányadó?
A Biztosítási törvényben a „nyugdíjbiztosítás” csak egyszer fordul elő (a „nyugdíjpénztár” 19-szer): 444. § (5) E törvény hatálybalépését megelőzően a biztosítókról és a biztosítási tevékenységről szóló 2003. évi LX. törvény - 2015. december 31-én hatályos - 2. számú melléklet IV. pontjában meghatározott „Egyéni és csoportos nyugdíjbiztosítás” megnevezésű ágazaton belül a „nyugdíjalapok kezelése” alágazatra kiadott engedély a 2. melléklet 5. pontjában meghatározott életbiztosítási ágazatra megadott engedélynek felel meg.
""Vagyonarányos költség? Ezt mi szabályozza? Része ez a teljes költség mutatónak?"
Azt hiszem igen, és ez is biztosítótól függ, alaponként is változó. Hozamból vonják %-osan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!