Ha valakinek sok millió Ft adóssága van s életbiztosítást köt valaki javára s meghal, akkor a kedvezményezett megkapja az összeget, vagy levonják a tartozást belőle?
Ha valaki javára köti (tehát a biztosítási szerződésben egyértelműen meg van jelölve egy kedvezményezett), akkor ő megkapja a pénzt, ami így nem része a hagyatéknak, tehát nem vonódhat le belőle az elhunyt semmilyen tartozása.
Sőt, a hagyatéki tárgyalást sem kell vele megvárni, a biztosító fizetni fog, ha megtudja valahonnan, hogy meghalt az illető (célszerű a kedvezményezettnek minél előbb jelezni ezt, mert ki is lehet csúszni az időből -- meg kell nézni a szerződésben, hogy mennyi ideje van a jogosultnak jelezni a halálesetet).
A kedvezményezettnek elvileg nem kell tudnia arról, hogy ő a kedvezményezett, gond akkor lehet, ha erről senki nem tud, mert a biztosító nem fogja ellenőrizgetni, hogy él-e még az, aki a biztosítást kötötte.
Ha senki nem tud róla, hogy van ilyen biztosítás, akkor nyilván a biztosítót sem fogja értesíteni senki, és mivel haláleset után tipikusan korlátos idő van arra, hogy ezt bejelentsék, ilyenkor nagy eséllyel felesleges volt fizetni a biztosítást.
Lazán ide kapcsolódik, hogy egyébként sem hülyeség összeírni, amid van, hogy a hagyatéki tárgyalás simán menjen, és biztosan ne "felejtődjön el" semmi (esetleg kiegészítve olyan előfizetésekkel, amiket le kell mondani, online dolgok jelszavaival, ami hasznos lehet a hátramaradtaknak, stb.) -- ebbe a listába bele lehet írni, hogy van egy életbiztosítás, amivel teendője van annak, aki a pénzt kapja majd.
A kifizetett biztosítási összeg sorsa kétféle lehet:
1. Nincs kedvezményezett megjelölve. Ekkor az általános hagyatéki eljárásban kerül kifizetésre az örökösöknek. Természetesen ha van tartozás, azt az örökösnek kell megfizetni ha elfogadja az örökséget.
2. Van megjelölt haláleseti kedvezményezett. Ebben az esetben a papírok beadása után 2 napon belül megkapja a pénzt az akit illet. Nem kerül hagyatéki eljárás alá, ezért független az esetleges egyéb tartozásoktól.
A haláleseti kedvezményezettséghez nem kell elvileg a kedvezményezett engedélye, elvileg akár nem is tudhat róla. Azonban ilyenkor a biztosító nem kap tudomást arról hogy fizetnie kell, és van elévülés is (általában 2 év). Tehát célszerű a kedvezményezettet értesíteni, van olyan biztosító amely ragaszkodik is ehhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!