Magánnyugdíj helyett miben érdemes gondolkodni ebben az esetben?
Kockázati életbiztosítás azokra az esetekre, amitől tartasz.
Ez nem kamatozik semmit, hanem egy havidíjért cserébe fizet, ha baj ér.
Neked rokkantsák, tipikus durvább betegségek és ilyesmik a fontosak.
A haláleset meg nem számít, mert nincs hozzátartozód, aki a jövedelmedtől függ.
Ha vésztartalékot szeretnél építeni, ami kamatozik is, akkor a MÁP+-t javaslom. Tűrhető a kamat és likvid, azaz akármikor azonnal szinte veszteség nélkül hozzáférsz.
A Magyar Államkincstárnál(MÁK) érdemes értékpapírszámlát nyitnod.
Ennek nincs semmilyen számlavezetési költsége, saját számlára ingyen utalsz ki, tudsz bankkártyával online állampapírt vásárolni.
A MÁP+-ból minden héten indul egy sorozat, azt megelező héten kell "jegyezned" a következő héten induló sorozatot.
Első félévben évi 3.5%-ot kamatozik (fél évre 1.75%), következő fél évben évi 4%, utána pedig minden év végén felmegy 0.5%-kal a kamat.
Szia!
UL biztosítás (életbiztosítással egybekötött nyugdíjbiztosíás) ami megfelelő lehet neked. Itt egy számodra összerakott kockázati életbiztosítást fogsz kapni arra az esetre ha valami baj történne veled. Mellette pedig ha nem történik veled semmi akkor a lejárat végén fel veszed a megtakarításod és örülsz, hogy nem történt veled semmi.
Az értékpapírszámlát és hasonló megoldásokat egyetlen egy dolog miatt nem ajánlom. Mert bár igaz, hogy jól hangzik első az a 4% kamat éves szinten viszont jellenleg 6.5% az infláció. Várhatóan decemberben eléri a 7%-ot. Ez azt jelenti, hogy az értékpapírszámlával 2.5% kevesebbet fog érni a befizett pénzed mint eredetileg a hozzammal együtt számolva.
Bárkinek szívesen segítek, ha kérdése van vagy csak szeretné kiszámolni, hogy milyen megoldással mennyit is tehet félre a későbbiekre. Hozzá teszem, hogy bár ezzel foglalkozom nem kell nálam senkinek szerződést kötni. Jó szamaritánusként csak segítek ha valakinek kérdése van. Ennek a hátránya, hogy csak akkor amikor időm engedi.
" Mert bár igaz, hogy jól hangzik első az a 4% kamat éves szinten viszont jellenleg 6.5% az infláció. Várhatóan decemberben eléri a 7%-ot. Ez azt jelenti, hogy az értékpapírszámlával 2.5% kevesebbet fog érni a befizett pénzed mint eredetileg a hozzammal együtt számolva."
Szerintem ezt gondold át. Az az infláció az előző 1 év pénzromlása. És ha vesz is MÁP+-t (aminek nem 4% az éves kamata), az most kezd kamatozni, nem egy évvel korábban. A következő év inflációját kéne ismerni.
Az Ul-lel szemben pedig a MÁP+ likvid és átlátható.
Ha meg az inflációtól parázik, ott van a prémium magyar állampapír, az inflációhoz kötött.
Ha UL-t köt, rögtön az első 1-2 évben akkora jutalékot fizet, hogy már hátrányból indul. Kiszállni nem tud értelmesen és a kezdeti költségek után is hasonló vagyonarányos költségei lesznek, mint egy hagyományos 2%-os alapkezelési díjú befektetési alapnak.
Ráadásul írta, hogy korelőzmény miatt nem biztos, hogy kap biztosítást. Bár az UL-t nem mondanám ésszerű biztosításnak, erre a kockázati való.
Ha ilyen hosszú távot nézünk, akkor a TBSZ (vagy NYESZ) etf-ekkel könnyedén megveri bármelyik UL-t.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!