Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Biztosítások » Mennyi lehet a kötelezo...

Mennyi lehet a kötelezo biztositas ilyen karokozas eseten?

Figyelt kérdés
Sajnos nekitolattam egy masik autonak. A masik fel elmondasa alapjan kb 300.000 ft a kár, de ez még kérdéses. Maradjunk ennel az osszegnel. Ilyen esetben hogy modosul a biztositasi összegem? Hogy kerul a kar rendezesre? A biztosito valami olyat mindott hogy 2vel visszaesik a bonusz, ami a kotelezore nezve 1,5x-es szorzot jelent, viszont a kárösszeg miatt kárpotlekot is kell fizetni 3 évig. Ez mennyi összeget jelenthet? Hogy működik ez? Teljesen laikus friss autos vagyok.
2020. márc. 17. 08:14
 1/2 anonim ***** válasza:
0%
tök ugyanez a kérdés volt eggyel feljebb ugyanebben a kategóriában...
2020. márc. 17. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

• Ha valaki helyett a biztosító egy biztosítási évben egyszer fizeti a kárt, akkor a bonus-malus táblázatban a következő biztosítási évben 2 osztállyal vissza kell sorolni, ha van még annyi osztály.

Azonban, a károkozó jogosult arra, hogy a biztosító értesítése után, 45 napon belül a teljes kárösszeget a biztosítónak megfizesse. Ha megteszi, azt a besorolást illetően úgy kell figyelembe venni, mintha a biztosító részéről kártérítési kötelezettség nem keletkezett volna. Mivel ez utóbbi esetben a bonus-malus besorolást illetően kármentesnek számít az év, a következő biztosítási évben 1 osztállyal feljebb kell sorolni, ha van ilyen osztály.

Mivel „friss autósnak” írod magad, vélem, hogy az első biztosítási évben vagy, A00 osztályban. Ha kifizeted a kárt, akkor a következő biztosítási évben B01 osztályban leszel, ha nem, akkor M02-ben. Így, a két osztálynyi visszasorolás a következő biztosítási év vonatkozásában 3 osztálynyi különbséget jelent.


• Az 1,5-es szorzó (50%-os növekmény) egyáltalán nem egy biztos szám.

Ha még van annyi idő a biztosítási évfordulóig, akkor – legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt, az évfordulóra – felmondhatod a biztosítást a jelenlegi biztosítónál, és az évfordulóig köthetsz újat más biztosítónál.

Ez azért lényeges, mert nagyon eltérőek a különböző biztosítóknál a díjak. (Nekem 4 nap múlva lesz az évfordulóm, így másfél hónappal ezelőtt a netrisk használatával végeztem egy kalkulációt. Nyilván ugyanazokkal az adatokkal az éves díj például a Groupama biztosítónál 22 464 Ft, az Allianznál 37 080 Ft, a Posta biztosítónál 40 352 Ft, a CIG PANNÓNIA biztosítónál 163 800 Ft – nem írtam el, ennyi. De ezt ne vedd példának, a fiamnak a CIG PANNÓNIA a legolcsóbb, a Groupama olyan jó közepes díjú.)


Miből adódik?

A biztosítók díjtáblázata a szerződő személyes adatai és az autó adatai alapján ad egy alapdíjat. Ahány biztosító, annyifélét.

Aztán van sokféle szorzó, amelyeket a biztosítók maguk alkotnak, ők határozzák meg, azt is, hogy mekkorák. (Hogy ez mennyire önkényes, mutatja, hogy például, az Allianznál csökkenti a díjat, ha szerződéskötéskor, vagy évfordulókor 180 napnál nem régebbi a műszaki vizsga. A további 12 biztosító egyike sem veszi figyelembe, hogy mikori a műszaki vizsga. A Groupamánál díjcsökkentő, ha a szerződőnek az OTP-nél van folyószámlája, másutt ez nem számít.)

A szorzók egy része csökkenti az alapdíjat, egy része növeli.

Itt megnézheted, hogy az egyes biztosítóknak milyen díjtáblázatai vannak: [link]

A jelenleg érvényes díjtarifa táblázatokból írok adatokat.

- Például, az Aegon biztosítónál, a bonus-malus szorzóknak 5 sora van, attól függően kerül valaki valamelyik sorba, hogy hány éve van náluk szerződése.

Ha valakinek a szerződéskezdete 2016. évi, vagy az utáni, akkor az A00 szorzója 1,02, a B01 szorzója 1,01, az M02 szorzója 2,50. (Ugye, az 1,02 az 2%-kal növeli az alapdíjat, a 2,50 két és félszeresére növeli az alapdíjat, nagyon nem 1,5-es szorzó.)

- Például, az Allianz biztosítónál az A0 szorzója 0,984, a B1 szorzója 0,974, az M2 szorzója 1,048. (Vagyis, az A00 1,6%-kal csökkenti az alapdíjat, az M02 4,8%-kal növeli.)

Ezügyben nem semmi különbség van a két biztosító közt.

De, ez csak annyit jelent, hogy az Allianz nem különösebben veszi figyelembe a bonus-malus besorolást, az Aegon erőteljesen. Jó lesz neked az Allianz? Ettől még egyáltalán nem biztos, mert lehet, hogy adataid és más szorzók miatt, összességében akár az egyik legdrágább is lehet.

És akkor még van 11 további biztosító.

Úgyhogy azt az 1,5-es szorzót egyáltalán ne vedd általánosnak, egységesnek.

Még egy szépség: ha megnézed a linket, több olyan biztosító is van, amelyik hónapról hónapra változtatja a díjtarifa táblázatát, vannak, amelyek nem ilyen sűrűséggel, de változtatják naptári év közben, és vannak, amelyeknek nem változtatják év közben. Nem tudom mikor lesz az évfordulód, de minden biztosítónál az akkor érvényes díjtarifa táblázat kerül alkalmazásra. És, a havonta változtatóké csak májusig van megadva, ha később lesz az évfordulód, akkor nem is lehet tudni, milyen lesz akkor.


• Igencsak vegyes a kép károkozói (szorzó, pótdíj, faktor stb., hol hogyan nevezik) esetén is.

A jelenleg érvényes díjtarifa táblázatokból írok adatokat.

- A CIG, KÖBE, Signal biztosítóknál nincs.

- A K&H biztosítónál csak akkor van, ha bonus-malus visszasorolás történik. (Ugye, nincs visszasorolás, ha a károkozó megfizeti a kárösszeget a biztosítónak.)

- A Wáberer másképp fogalmaz, mint a K&H, de ugyanazt jelenti: csak akkor van károkozói szorzó, ha a biztosító fizette a kárt; a károkozó nem térítette meg.

Például, a Groupama és a Posta biztosító hangsúlyozza, hogy akkor is számít károkozói szorzót, ha a károkozó megtérítette a kárösszeget a biztosítónak.

És a 3 év időtartam sem egységes. Például az Allianz 5 éven át, a Genertel 7 éven át veszi figyelembe, hogy történt-e károkozás.


┌─ Még egy-két szempont alapján is igen vegyes a kép. És sok-sok más szempont is van. Ezekkel nem érdemes bíbelődni, csak példáknak írtam, hogy mekkora sokszínűség van. Vagyis, sem az 1,5-es szorzó, sem a 3 év messze nem egységes; utóbbi több biztosítónál nincs is, vagy nem 3 év. De, megint írom, hogy amelyik biztosító egy-két szempont alapján kedvező, messze nem biztos, hogy összességében is az.

A biztosítódnak, legalább 50 nappal az évforduló előtt értesítést kell küldenie a nála következő évre szóló díjról.

Akkor érdemes alkusz oldalon megnézned, hogy milyen díjak vannak a különböző biztosítóknál; azok mindenféle aktuális értéket figyelembe véve mutatják a díjakat.

Nyugodtan végigcsinálhatod, ha a végén nem indítod el a szerződéskötést, akkor csak annyi, hogy megtudod, mik a különböző biztosítók ajánlatai. Ha van jobb, akkor van időd felmondani a szerződést az évfordulóra, és még több időd van a kedvezőbbnél új szerződést kötni.

Ha már 30 napon belül van az évfordulód, pontosabban, ha már nem tudod a biztosítóhoz eljuttatni a felmondást legkésőbb 30 nappal az évforduló előtt, akkor maradsz annál a biztosítónál, ahol vagy, és a díj olyan lesz, amilyet ők határoznak meg. Akkor lesz a közölt 1,5-szeres szorzó, de a 3 évnyi károkozói szorzó akkor sem biztos, mert egy év múlva válthatsz. ─┘

2020. márc. 19. 03:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!