Külföldön felvett hitelt behajthatnak Magyarországon?
Nem fogják hagyni.
Ha Neked ilyent mondtak, az is lehet, hogy csak átmeneti, aztán majd amikor 2 év múlva sok százezer ft-os behajtása lesz az illetőnek, akkor majd jól meglepődik.
Angliában és még jó pár Nyugat -Európai országban nem oly laza a fizetési fegyelem, mint nálunk.
Európai Fizetési Meghagyással simán be fogják hajtani, ha nem tudod fizetni. Azt tudom javasolni, hogy már most kezdj el nézelődni az állásoknál, hogy ne érjen váratlanul, ha nem lesz munkád.
Ha mégis olyan helyzetbe kerülsz, hogy nincs munkád és előreláthatólag nem tudod fizetni a részletet, akkor AZONNAL jelezd a kinti banknak - hátha tudsz átmeneti szüneteltetést kérni vagy bármi más megoldást. Az a legrosszabb, ha nem csinálsz semmit - az szokott a legtöbbe kerülni :-(
Ja, és az nem zavarja őket, ha nincs semmid: zárolhatják a bankszámládat, hogy ha lesz munkád, abból leszedik, stb. Vihetik a telefonod, bármit.
És a weboldal:
Azért vagy megkavarodva, mert amire választ keresel, arra nincs konkrét válasz, minden eset egyedi.
Nem is kell ehhez külföldre menni.
Nekem is van olyan gyerekkori haverom, aki kint volt, dolgozott, hitelt kapott, de fizetni már nem akarta, inkább hazajött. Itt egy ideig elvolt, állítólag a kutya nem kereste, ma meg már csak olyan melói vannak, amiknél nincs bejelentve.
Nem vagyunk már rég napi kapcsolatban, de gondolom nem véletlen, mert amúgy nem egy hülyegyerek, találhatna rendes munkát.
Lehet, hogy egy ideig tényleg nem fognak keresni, de ez nem jelenti azt, hogy 2-3 év múlva sem. Közben pedig a tartozás nő. Nem kicsit.
Dolgoztam évekig egy multinál, ott úgy ment, hogy volt, hogy 1-2 évig hozzá sem szóltunk az ügyfélhez, lehet azt is elfelejtette már, hogy tartozik. Volt, hogy csak tojt rá a vezetőség, de volt, hohgy nem volt pénz egy nagyobb akcióra. Vagy nem volt ember, aki külön ezekkel foglalkozzon. Ezek 5 év után elévülnek, ezért egyszer valaki észbe kapott, vagy épp akkor nevezték ki, és bizonyítani akart: elindult a több éves tartozások behajtása. Égtek a telefonok, az ügyfelek, káromkodtak, veszekedtek, siránkoztak. Ja, mert ez amúgy úgy történt, hogy mi már nem foglalkoztunk ezekkel a régi tartozásokkal, hanem eladtuk egy behajtó cégnek. Azok meg elkezdték behajtani. Ha az ügyfél vitatta a tartozást, mondták neki, hogy eredetileg az XY cég felé tartozott, ott lehet érdeklődni, hogy mi is volt ez 3-4 éve. Gondolhatod, hogy mindenki vitatta a tartozást, és nekik állt feljebb, hogy de miért nem jeleztük korábban. Biztos jeleztük akkor is, csak ki emlékszik már rá, hogy 3 éve kapott egy fizetési felszólítót...
A bank is tojik rá, vár, de egyszer elfogy a türelem. Ők is profitorientáltak, mint a multik. Nem fogják veszni hagyni a pénzüket. Nem jelentkezel és nem fizetsz? Hát majd fizetsz a végrehajtónak! Na ezt ne várd meg. Ha szándékodban áll fizetni, akkor jelezd nekik, hogy most kicsit megcsúsztál, pár hónap szüneteltetést kérnél.
Van saját példám is, családból. Jópárszor leírtam már. A szülői házunk hitele eredetileg 6 millió volt, szabadfelhasználású, még vmikor a 2000-es évek környékén. A szülők 2006-ban elváltak, a hitel azóta nincs fizetve. 13 éve. És még nincs elárverezve. Egy-egy levél jön évente, és ennyi. Anno több is volt, telefonos fenyegetések, végrehajtó... Semmi nem történt. Éveken át azt láttam a levelekben, hogy a tartozás 10 millió fölött van már. Aztán a tavalyi levélben már csak 3 millió volt. Hogy hová tűnt, nem tudom, de nem is firtatom.
Ha oda kerül a sor, nem fogadom el az örökséget, nem kell az a rossz ház, meg a tartozás sem.
Nem értem, miért nem tesznek pontot az ügy végére, és árverezik el. Még ha a tartozás töredéke lenne is meg a banknak, az is több, mint a semmi.
Egy régebben bankban dolgozó ismerősöm azt mondta, van erre valamilyen törvény, hogy évente hány ingatlant lehet árverezni. Akkor pedig nem az ilyen rossz állapotúakat fogják, amikből max pár milliót nyernek, meg eleve kérdés, hogy kell-e valakinek. Akkor már a nagyobbakra mennek rá.
Nem tudom, tényleg volt-e ilyen törvény, vagy most van-e. Én örülnék, ha elárvereznék. De semmi nem történik.
Válasszunk szét két dolgot.
Behajtható a tartozás Magyarországon?
Mint a huzat. Kiad egy EU-s fizetési meghagyást és azt sem kell tudnia, hol laksz most, minden adatot megkap az államtól. Itthon nincs értékelhető magáncsőd és ha egyszer átadja behajtásra, csak akkor évül el a tartozás, ha a behajtó azt hagyja, akár életed végéig csesztethet.
Be fogja-e hajtani?
Csak rajtuk múlik. 99%, hogy igen. Gondolom vár, amíg a tartozásaid és a késedelmi kamatok elérnek egy akkora szintet, hogy érdemes legyen átadnia behajtásra, aztán mehet is.
Én nem hiszem, hogy szeretnék 5 évig rettegésben élni, hogy mikor viszik mindenemet.
Nem feltétlenül 5 évről van csak szó...
"A bankok ugyanis nemcsak az 5 éves elévülési idővel tudnak májerkedni a végrehajtási eljárásban, mert a közjegyzőkre vonatkozó törvény kimondja: a közjegyző által, a végrehajtási eljárásról szóló törvény szerinti, 5 éven belül kiállított Fizetési Meghagyás jogerőre emelkedésétől számítottan a végrehajtási jog 10 éves elévülési időt nyer. És ebben a formában máris 15 évet adott a jogalkotó a bankoknak arra, hogy gyönyörűen felketyegtesse a tőketartozás kamatait, az adós terhére."
Tudni kell még, hogy:
"Amennyiben a végrehajtási eljárás már megindult, úgy az elévülést a végrehajtási eljárásban tett bármilyen cselekmény megszakítja! Az elévülés megszakadásától az elévülési idő újból kezdődik."
Tehát ha a végrehajtó nem tudja behajtani a tartozást, de mondjuk 2 évente inkaszózza (zárolja?) az adós bankszámláját, akkor újra indul az elévülési idő - szóval jó sokáig lehet rettegni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!