Mekkora lehet a maximális lakáshitel törlesztőm?
Sziasztok!
Rövid leszek és tömör.
KATA-s EV vagyok. A feleségem munkabéres. Az én tavalyi bevételem 6,9M volt, ez 575ezer havonta, amiből a NAV leigazolt 345ezret nettónak. Feleségem 190ezer nettót kap. Voltunk eddig 3 bankban és mindenhol azt mondták, hogy jobban járunk, ha a feleségem veszi fel a hitelt és én leszek az adóstárs. Nem háborgok, elfogadom, ez van.
Tudom, hogy KATA-s EV-ként hátrányosan vagyok megkülönböztetve nagyon sok mindenben.
Viszont azt mindeddig elfelejtettem megkérdezni, hogy azért a maximális hiteltörlesztő megállapításába ugyanúgy beleszámít azért kettőnk leigazolt kereste rendesen, vagy ott is fognak még meglepetések érni?
Azért kérdezem, mert nem 20, hanem 10 évre szeretnénk hitelt felvenni, aminek így jóval magasabb törlesztője lesz, (160ezer), viszont a -10 év futamidőn spórolunk majdnem 4 milliót úgy, hogy 10 évre rögzítjük a kamatperiódust.
Nektek erről milyen infótok van, beleszámít a keresetem a törlesztőrészlet maximális nagyságának a megállapításába?
Nem igazán valószínű, hogy meg fogják emgedni a 160 ezer ft havi törlesztőt nettó 190 ezerre, ha a feleséged veszi fel a hitelt. A házastárs kötelezően bevonandó adóstársnak, de a bank sem hüle: ha a feleséged nevén van a hitel és elváltok vagy megszűnik, csődbe megy, stb. a vállalkozás, akkor hogyan fizetné egyedül a 160 ezret? A bank ilyen "alacsonyabb" fizetésnél a fizetés 33 %-áig engedi a törlesztőt, magasabb fizetés esetén (nettó 4-500 ezer) max 50 %-ot. Az adóstárs - azaz Te - csak azért kell, hogy ha az adós nem tud fizetni, legyen kitől "behajtani".
Ne vállaljatok nagyobb tehet, mint amit elbírtok: inkább legyen alacsonyabb törlesztő és azt vidáman ki tudjátok fizetni, mint magas törlesztő, bármilyen ok miatt nem tudtok fizetni és bebukjátok a lakást.
Az alacsonyabb törlesztő mellett félrerakjátok a különbözetet és előtőrlesztetek.
Értem én, hogy jobb lenne olcsóbban megúszni, de veszélyesebb jóval. És javasolnám még a hitelbiztosítást is (munkanélküliség, stb esetére.)
Ha nem engedik a 160 ezres törlesztőt, csak mondjuk 120-at (akár 20 évre is), de tudjnátok minden hónapban 160-at befizetni, akkor nyittok mellett 2db 20 ezres lakástakarékot 4 évre, és amikor lejár, akkor előtörlesztetek belőle a futamidő csökkentésével. Amikor előtörlesztetek, nyitjátok a következő kettőt. Így elég lehet a 20 évre a 10 éves kamatperiódus. Esetleg a második lakástakarékot kitoljátok 5 vagy 6 évre.
Ha kevesebb törlesztőt engednek, akkor pl gyerek nevére, aszülők nevére is lehet plusz lakástakarékokat kötni. Ez a megoldás probléma esetén is "jobb", mert pl lakástakarékot felmondod, akkor nem bukod a házat, csak a hitel tovább tart.
Igen, alapból volt egy ilyen koncepciónk, hogy kötünk 3 fundit. Ugyanerre az összegre 20 évre a havi törlesztőnk 100 lenne, mellette a 4 fundi havonta +80ezer. Viszont a +10 év futamidővel és a 4 fundival is közel 3 milliót bukunk a hosszabb futamidő miatt.
Egyébként értem én az első válaszoló aggodalmát, hogy a feleségem 160-at keres, de remélem a bank nem így nézi, hogy akkor a 190-ezres törlesztő túlzás, mert "mi van ha elválunk". Ez nincs benne a pakliban. Kb. annyira mint az, hogy "mi van, ha meghalunk". Akkor ne is adjanak egyáltalán hitelt. Mondom ezt úgy egyébként, hogy 3 banknál voltam eddig + a fundinál. A fundi egyáltalán nem adna nekünk hitelt, mert az én KATA-s egyéni vállalkozói bevételeim magasról leszarják és csak azt nézik, hogy 90ezer után fizetek járulékot, így annyinak veszik.
Egyébként évek óta stabil 7-8M körüli bevételem van vállalkozóként megújuló ügyfélkörrel, szóval személy szerint én egyáltalán nem aggódom, hogy vajon ki tudjuk-e fizetni. Más kérdés, hogy ez rajtunk kívül senkit sem érdekel.
Adós és adóstárs ugyanolyan mértékben felel a jövedelmével a hitelért.
Mondok egy példát. A párommal nem vagyunk házasok. Ő az adós, én az adóstárs, mindkettőnk jövedelem igazolását le kellett adni és mindketten átmentünk a minősítési folyamaton. A jövedelmünket együttesen vizsgálták. A végén úgy döntöttünk, hogy én fogom fizetni adóstársként a részleteket, amivel semmi problémája nem volt a banknak.
Kettőnk jövedelmének 50%-áig vehettük volna fel, de jobban nézett az ki 10%-ban. :)
Mi egyébként 20 évre vettük fel, hogy a törlesztő fizetését illetően mindenképpen fizetni tudjuk, akkor is ha valamilyen értelemben beüt a krach. (Egyikünkkel történik valami, kiesik egy jövedelem, elszáll a kamat, stb.)
5 évre fixálva van a kamatperiódusunk és osztunk szorzunk folyamatosan előre, ami most azt mutatja, hogy a 6-7. év környékén a teljes tartozásunkat ki fogjuk tudni fizetni, a négy lakástakarék mellett pedig gyakorlatilag elenyésző összegbe került a hitelünk.
Kérdező, én meg értem a Te szempontodat (1-es), de ez nem az én aggodalmam, hanem a banké.
Annak nagyon örülök, hogy 7-8 éve stabil a bevételed, de akkor miért nem mentél át normál vállakozói státuszba, ha tudod, hogy házat/lakást akarsz venni? Évek óta szajkózom itt, hogy a bankok a KATA-st nem tekintik embernek (ezek szerint ezt nem tudtad?)
Jó, igen, akkor több adót kell fizetni, de valamit valamiért :-)
És az oké, hogy 7-8 éve szinten van a bevételed, meg kívánom, hogy legyen így továbbra is, de sajnos nem egy ismerősömet vágták az utóbbi időben gallyra (meg az életét) egyetlen tollvonással, egy hirtelen hozott rendelkezéssel.
"Egyébként évek óta stabil 7-8M körüli bevételem van"
Bocs, felületesen olvastam, mert siettem, csak a lényeg maradt meg: 7-8, meg évek óta... így "lettél" nálam 7-8 éve KATA-s :D Pardon :D (igen, tudom, 2013 jan. 1. óta van KATA adózás)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!