Milyen esetben írja le egy bank veszteségként a tartozást?
Ez elég bonyolult kérdés, mert vannak esetek, amikor nem tud mást tenni, mint hogy leírja, mivel nincs törvényes módja a behajtásra.
És vannak esetek, amikor egyedi döntés alapján írja le veszteségként.
Az elsőre a legjobb példa, amikor a gazdasági társaság felszámolása során nem folyt be annyi pénz, amely fedezné a követelést.
A céget törli a cégbíróság, nincs tovább kitől követelni.
Ilyenkor ki kell vezetni a könyvekből a tételt.
A második eset sokkal összetettebb, több oka is lehet neki.
Például bíróság előtt vagy peren kívül megegyezik a bank az adóssal, hogy ha visszafizet egyben X összeget, akkor a többit a bank elengedi.
Ez nem olyan gyakori és mindig azzal jár együtt, hogy a bank a követelésének tőkerészét már megkapta vagy az egyezség révén megkapja, csak a kamat egy részéről mond le ezáltal. Még ha ez nyíltan nincs is kimondva.
Sokkal gyakoribb, hogy a bank a követelést ún. faktorálja, azaz eladja behajtócégnek. Ilyenkor a követelést törtáron adja el. A követeléskezelő cég csak így veszi meg, amely azután a teljes összeget jogosan követelheti az adóstól. A különbözet lesz az ő haszna.
A bank jellemzően kis összegű fedezetlen hiteleket (pl. hitelkártya, kényszerhitel, folyószámlahitel, személyi kölcsön, stb...) értékesít így, amelyeknél a tőkerész már megtérült. Illetve csomagba rendezve adja el, úgy hogy összességében nem éri veszteség, csak a haszna lesz kisebb.
Jó lenne ha konkrétan megneveznéd, hogy miért kérdezed, mert nagyon sokat lehetne erről írni, még akkor is ha nem a szakirodalmat vesszük elő.
Mi a kérdésed pontosan?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!