Élettársi különválás után köteles vagyok a lakáshitel felét fizetni, ha készfizető kezes vagyok, ó pedig az adós?
Én elköltöztem a lakásból, ő használja.
Ha ő nem fizeti, tőlem vonják, tiszta. De nekem nem kell a lakás, nem vagyok adóstárs, köteles vagyok az együtt töltött évek alatt felvett hitel felét fizetni, mint kezes?
Köszi!
Lol.Kecseg bankok,engem meg körberöhögtek mikor egy nyamvadt 100k hitelkártyát akartam csak mert anyámékkal( mint bejelentett lakcím) nem akartam 10 év után felvenni a kapcsolatot 2 közüzemi számla miatt.Megszüntetni meg nyilván nem akartam az állandó lakcímet.
De aki azt se tudja mit ír alá annak adnak mindent kérés nélkül is bázz
úgy érted, hogy a volt párod gyakorlatilag most azt kéri, hogy fizesd oda neki a felvett hitel felét, mert te is ott éltél x évig?
nem, neked egy fillért sem kell ilyen jogon fizetned.
más kérdés, hogyha ilyennel "zsarol", akkor te vagy kedvezőtlen helyzetben, ugyanis gondolhatja úgy, hogy akkor ő nem fizeti tovább a törlesztőt, és így átszáll rád, szóval erre nagyon oda kell figyelni, és utánakérdezni ügyvédnél, mi van ilyenkor.
Előbb nézz utána, mi az a készfizető kezes:
Nem, nem vagy köteles fizetni semennyit kezesként, de ha a másik fél sem fizet, akkor jön a bank, és visz amit csak tud.
A sima kezessel szemben pedig a készfizető kezes pedig akár első helyen is állhat, amikor a bank behajtást/inkasszót indít.
Tehát ha magasabb a fizetésed, ha van bármilyen vagyontárgyad, akkor a bank simán tőled fogja behajtani a hitelt, hogy rendezze az adósságot, te pedig majd járhatsz a bíróságra a volt élettársadat perelve akár évekig.
Alapvetően mindig az adósnak kell fizetnie. Ha ő nem fizet, akkor követelheti a bank a kezestől, hogy fizessen. Nem is a felét, akár az egészet. De attól a fizetés továbbra is az adós kötelezettsége, a kezes követelheti az adóstól, hogy térítse meg, amit helyette kifizetett.
Ettől teljesen független kérdés, hogy az élettársi közösség felbomlása után hogy osztjátok meg az anyagiakat. Ha eddig beszálltál a hitelbe, akár járhat is neked még valami.
utolsó: pont ez a különbség a kezes és a készfizető kezes között.
Ha kezes vagy, akkor előbb az adóson követelik utána a kezesen.
Ha __készfizető__ kezes vagy, akkor nem fizetés esetén a bank azon követeli a kettő közül akin akarja, olyan sorrendben, ahogy akarja, tehát ha a készfizető kezesnek van egy forgalomképesebb ingatlanja, akkor a bank nyugodtan árverezheti elsőként azt
Utána persze leverheted mindkét esetben az adóson, ha még tudod.
1/2 rész tulajdonom van. De nem adóstárs vagyok, hanem készfizető kezes. Most azzal jön, hogy ha nem fizetem a "közös" hitelünket felesben, akkor beperel. Ha ott járunk, ügyvéddel tisztázom a helyzetemet, de most, amíg "csak" dobáljuk a szavakat egymáshoz, gondoltam, megkérdezlek titeket.
Köszi!
A hitelszerződésnek semmi köze ahhoz, hogy különváltatok és az sem számít, hogy nem laksz ott. A bank az élettársadon és akár rajtad is behajthatja a TELJES tartozást, ha nem fizet az adós, de ez nem jelenti azt, hogy ilyen esetben ne lenne egymással elszámolni valótok vagyonjogi kérdésekben. Mivel Te most semmit nem fizetsz a hitelbe, az élettársad joggal kérheti ezt számon rajtad, mivel ez számára hátrányos, hiszen te így most kapnál egy fél ingatlant, miközben nem fizeted a vásárláskor felvett hitelt.
Tisztázni kellene a vagyonjogi helyzetet, mert ha közösen döntöttetek a vásárlásról, akkor arról is közösen kell dönteni, mi legyen az ingatlannal és mi legyen a továbbiakban a hitellel? Az a lehető legrosszabb megoldás, ha egymást pácban hagyjátok, mert azzal mindketten csak bukhattok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!